islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Speciale EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Speciale EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Speciale EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Speciale EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Speciale EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Speciale EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Speciale EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Speciale EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Speciale EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Speciale EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Speciale EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Speciale EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Speciale EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Speciale EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Speciale EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Speciale EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Speciale EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Speciale EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Speciale EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Speciale EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Speciale EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Speciale EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Speciale EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Speciale EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Speciale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Speciale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Speciale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Speciale EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Speciale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Speciale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Speciale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Speciale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Speciale EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re
 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
20022015

Speciale Michel-Onfray-770x470  Filozofi i famshëm francez, Mishel Onfre (Michel Onfray), duke komentuar rreth ngjarjeve të fundit në redaksinë e revistës satirike, në njërin nga televizionet franceze, ndër të tjerash është shprehur:
“Ne, perëndimorët, shkojmë te vendet muslimane, përzihemi në punët e tyre të brendshme,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 988
08112014

Speciale P13-jpg20141108110655-264x179 Aktivistët palestinezë me rastin e përvjetorit të rënies së Murit të Berlinit në mënyrë simbolike kanë çarë murin ndarës në Jeruzalem.
Aktivistët palestinezë me rastin e përvjetorit të rënies së Murit të Berlinit në mënyrë simbolike kanë çarë murin ndarës në Jeruzalem, raporton Anadolu Agency (AA).
Aktivistët e Komiteteve të Rezistencës të cilët janë kundër murit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 552
03112014

Speciale Grate_pa_fytyre_493500758
Sallonet e bukurisë janë një vend që nuk të takon shpesh t’i lidhësh me viktimat e sulmeve me acid. Por, për më shumë se një dekadë, salloni i Musarat Misbah ka qenë një strehë për gratë që janë sulmuar me acid.
E gjitha filloi kur një grua erdhi në sallonin e Musarat me fytyrën e mbuluar. “Kur ajo hoqi vellon, m’u desh të ulesha diku. Nuk më mbanin këmbët”, thotë Musarat.
“Përpara...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 535
23102014

Speciale Companies_rich_546709251 Dinë gjithçka për ty. Çfarë të pëlqen, atë që shkruan dhe mendon, madje edhe ndjesitë e tua. Çfarë blen, ku shkon çdo ditë dhe në çfarë ore. Kur u bindesh zakoneve të tua dhe të gjithë herët që zgjedh kapriçion për t'i shkelur. Jënë kudo. Në shtëpi, në xhep, në makinë. Apple, Amazon, Facebook, Google dhe Microsoft janë sovranët e vërtetë transnacionalë. Fuqi të mëdha globale të epokës së Internetit (të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 546
14082014

Speciale Quran-500x330-264x174 Duke pirë kafen e mëngjesit të cilën e ndjek edhe surfimi në internet, gjeta një tekst që më la pa frymë. Bushra Tbakhi, një vajzë nga San Antonio, Teksas, studentet e mjekësisë, kishte mbaruar hifzin për dy muaj e gjysmë.
Gjithsesi, u mundova të dijë më shumë për këtë, andaj rash në kontakt me Bushrën. Ndërruam disa letra në email dhe e luta të ndaj...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 900
11082014

Speciale Gaza-264x188 Ministria palestineze e shëndetësisë ka regjistruar 4500 fëmijë të lindur në Gaza gjatë kohës së agresionit izraelit në Rripin e Gazës, i cila zgjati 29 ditë.
Agjencia e lajmeve AFP ka cituar deklaratën e Jusuf Ebu Risha, zëvendës i ministrit të Shëndetësisë ku thotë: “Që nga fillimi i agresionit sionist janë regjistruar 4500 fëmijë të lindur në Rripin e Gazës.”
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 606
06082014

Speciale Jahudi-iDisa nga rregullat e fesë Hebreje dhe librit të shenjtë Hebre në raport me popujt tjerë Jo Hebrenjë.
Mardhëniet seksuale me Jo-Hebrenjtë janë sikurse marëdhëniet me kafshët. (Synherdin 74, 8)
Çfar është prostitutja? – Çdo femër e cila nuk është Hebreje ( Eben – Ha – Eser, 6 u....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 645
10072014

Speciale HARAR_hjhhhh_583337587

Qyteti historik i Etiopisë, Harar, është një nga qendrat më të shenjta të Islamit – por kohët e fundit ai ka zhvilluar një tjetër traditë dhe tani është bërë i njohur për prodhimin e birrës

Aidan O’Donnell

Ashtu si të gjitha qytetet e shenjta, Harar është shumëngjyrësh. Brenda mureve të qytetit të vjetër ka ndërtesa të lyera në të gjelbër, violë dhe të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 669
17012013

Speciale 38-580x360
Na tregon imam Ahmed bin Hanbel Zoti e mëshiroftë:

Isha duke ecur rrugës edhe dhe pash disa huligan duke i vjedhur njerëzit që kalonin , dhe pas një kohe pash të njëjtin njëri ne xhami duke u falur edhe ju afrova i thashë: All-llahu nuk e pranon namazin prej teje shkaku veprat që i bënë.

Ju drejtua i hajni:

O imam, mes meje edhe Zotit ka shumë dyer të mbyllura , dhe dëshiroj qe ta lë një derë të hapur !.

Dhe pas pak muajsh shkova...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 1041
08052014

Speciale 200-150_1399534495
Një libër (broshurë) i veçantë udhëzues është botuar në Brazil për tifozët muslimanë për Kupën e Botës ‘Brazil 2014’ I titulluar "Selam Brazil", broshura ka 32 - faqe është botuar nga Bashkimi i Shoqatave Islamike të Brazilit në bashkëpunim me ambasadën e Omanit në këtë shtet në Amerikën e Jugut. Kryetari i Bashkimit të Shoqatave Islamike të Brazilit, Muhammed Husein el- Zukbi tha se broshura i ofron tifozëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 728
23042014

Speciale Ekspozite-264x148
Nën kujdesin e vetë presidentit Francës, Fransua Holand dhe në prezencën e tij, bashkë me një sërë intelektualësh arabë dhe të huaj, është hapur ekspozita e Haxhit në institutin e botës arabe, në Paris. Instituti në fjalë është themeluar në vitin 1980 dhe ka ardhur si fryt i bashkëpunimit mes Francës dhe 22 vendeve arabe, shkruan al-arabya....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 743
24022014

Speciale Immagi12Në fotografitë që shini shihet një djalë i vogël, i cili mban në krah të motrën, e cila mrekullisht ka shpëtuar nga rrënojat e shtëpisë së tyre të shkatërruar si pasojë e bombardimeve në Alepo nga ushtria e Asadit.
Këto fotografi që tregojnë përqafimin mes dy fëmijëve kanë emocionuar mijëra vetë, duke bërë xhiron e botës brenda pak ditësh. Imazhet që gjeni bashkëngjitur tregojnë atë që përditë mijëra qytetarë janë të detyruar të jetojnë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 717
24022014

Speciale Gold-a10
Një njeri që ka iman është më i shtrenjti ndër të tjerë, është si alltani mes metalesh. Nuk është njeri normal ai që gjuan alltanin e papërpunuar apo të papastër, por përpiqet ta pastrojë dhe ta rregullojë siç duket më së miri. Gjithë kjo zhurmë, më shtyri edhe mua ta dëgjoj dhe shikoj klipin e tij dhe t’ju them drejtë: ky njeri që i beson ato fjalë, jetoka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 688
19022014

Speciale Hqdefa10Në Azerbejxhan ekziston një lule e verdhë e cila quhet "Lulja e Ezanit" ngase ajo hapet apo çel vetem kur fillon të thërras ezani në xhaminë lokale ku gjendet lulja.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 701
12012014

Speciale HaditheEbu Ejub el-Ensariu thotë: “Erdhi një njeri tek i Dërguari i Allahut dhe i tha:
“O i Dërguar i Allahut, më mëso me pak fjalë (përmbledhëse)!” Ai i tha:
1- “Kur të ngrihesh për (ta falur) namazin tënd, fal namazin lamtumirës.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 770
10012014

Ky studim i Dr. Gervais pritet të paraqitet për diskutim në Konferencën Vjetore të Divizionit të Psikologjisë, e cila do të zhvillohet në Britani
Njerëzit, të cilët besojnë në Zot dhe praktikojnë fenë janë më të shëndetshëm, këtë e tregojnë studimet e fundit. Sipas këtyre studimeve, ata janë më pak të stresuar dhe të shqetësuar në punë. Ekspertët besojnë se kjo mund të jetë për shkak të gjendjes së tyre shpirtërore, e cila ofron më pak trysni sesa ç’ofron...
 
nga rezarta - Komentet: 0 - Shikime: 764
30122013

Speciale Img_3710
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 2339
17122013

Speciale Selam-470x260

Admin shkruajti:
Në kine­manë City Cen­tar të Gos­ti­var­it për kat­ër di­të rad­ha­zi u shfaq pre­miera e film­it turk “Sel­am”. Filmi i cili  u pritë shumë mirë nga pub­liku dhe kish­te in­ter­e­sim të madh për të, do të përk­the­het edhe në gju­hën shqi­pe. Përm­bajtja e tij tre­gon se në botë ende ka njer­ëz ide­al­istë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 893
17122013

Speciale Facebook-264x148Në botë ka 1 miliard njerëz që përdorin Facebook–un. Përdoruesit mund të krijojnë një profil, të bisedojnë me miq nga i gjithë globi dhe të lidhen dhe komunikojnë me të dashurit e tyre që kanë vite pa folur. Në faqet e tyre, ata mund të shkruajnë statuse apo dhe të bëjnë postime në faqen e miqve të tyre. Në këtë listë jepen dhjetë arsyet kryesore pse njerëzit shkruajnë statuse me qëllim që të japin informacion. Ngrini dorën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 680
29112013

Speciale Gjiri-i-Chesapeake-175x198‘Pellgu’ më i vjetër me ujë të kripur i gjetur ndonjëherë në Tokë është varrosur në një thellësi prej mbi 1000 metrash nën Gjirin Chesapeake, në brigjet lindore të Amerikës së Veriut dhe daton 100-145 mln vite më parë.
Shkencëtarët e Institutit Gjeologjik Amerikan (USGS) kanë arritur të studiojnë përbërjen e tij, duke zbuluar se ujërat e këtij deti të lashtë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 754
03112013

VINI RE!

''Nëse dikush i jep votë atij që s’është musliman, njëzetë e tri vite stazhi im edhe djersët që më kanë shku për shpine, kurrë hallall mos ju qofshin, edhe atij nasihati – këshille që ua kam dhanë kurrë hajrin mos ia pafshi asnjëherë inshAllah! Prej midisit të zemrës po ua them!''

 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1336
25072013

Speciale (u186u)49fea7d0-f044-11e2-823c-a31e197f5e71-jpg20130725121004
Sheshi Rabaa Adevije në Kajro është epiqendra më aktive e mbështetjes ndaj presidentit Muhamed Mursi. Aty, protestuesit kanë bërë një botë në vetvete: jetojnë, flenë, falen, hanë dhe të protestojnë, pa pasur nevojë për botën e jashtme.
 Të ardhur nga pothuajse çdo cep i vendit, ata kanë sjellë gjërat për të cilat kanë nevojë, ndërsa qëndrimi i tyre...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 843
20072013

Speciale (u84u)0709-Muslim-Brotherhood-woman-at-Rabia-el-Adawiya-mosque-Egypt
Vetëm në sheshin Er-Rabia, protestuesit e ndajnë iftarin në mesin e tyre dhe ushqejnë të tjerët nga frika se mos po mbesin të tjerët pa bërë iftar.
Po ashtu sheshi është i ndarë në dy pjesë, njëra pjesë e sheshit merren me brohoritje gjatë vapës së mesditës ndërsa pjesa tjetër qëndrojnë nën hijen e çadrave. E kështu vazhdojnë me ndërrimin e vendeve.
Femrat enden përgjatë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 750
19072013

 Speciale PalaceÇfarë do të bënit sikur t’ju thirrnin për vizitë miqësore tek shtëpia e Presidentit?! Nëse do të më thirrnin mua, do të ndihesha shumë i privilegjuar, meqë Presidenti i shtetit më ka zgjedhur që t’i shkoj mysafir. Unë do t’iu tregoja gjithë të afërmve dhe miqve të mi për këtë lajm të mrekullueshëm. Do t’i vishja rrobët më të mira, do të parfumosesha me parfumët më të këndshëm, si dhe do të bëja çmos të dukesha si është më së miri.
Unë do t’i shtyeja për më vonë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 665
15052013

Speciale (u59u)Ahmed_Deedat
Muaji Rexhep, i vitit 1426 hixhri, është muaji kur u nda nga jeta, propaganduesi i islamit, shejhu i Afrikës së Jugut, Ahmed Didat.

E mërkure 15 Maj 2013 19:03

Ajo që e dallonte këtë dijetar nga të tjerët, është se ai ishte autodidakt. Ai nuk kishte studiuar në universitete dhe institucione fetare, nuk mbante ndonjë titull shkencor, siç ndodh rëndom tek dijetarët e tjerë. Megjithatë, aftësitë dhe informacioni i tij fetar nuk ishte më pak nga ai i studiuesve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 789
10052013

Speciale (u157u)xherdan%20shaqiri%20bayern%20munich
Drejtoria e klubit futbollistik Bajern Minhen infomroi në webfaqen e vet se ka ndrëmend të ndërtojë Xhami në stadiumin Allianz Arena. Kjo do të jetë xhamia e parë në të gjitha stadiumet e botës. Kjo iniciativë erdhi si përgjigje propozimit të Frank Riberit, i cili kërkoi një mesxhid, dhomë të vogël, për të falë namazet, ai dhe lojtarët tjerë musliman. Por përgjigja e kryesisë së klubit ishte befasuese pasi që ata vendosën që të ndërtojnë një xhami...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 759
09052013

Speciale (u59u)japoni%20pastrim%20shkolle
Japonezët, edhe pse janë më të pasurit në botë, nuk mbajnë shërbëtorë. Prindërit janë përgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët.

Fëmijët japonezë, i pastrojnë vetë shkollat çdo ditë çerek ore, bashkë me mësuesit e tij. Kjo ka bërë që ata të jenë modestë dhe të fiksuar pas pastërtisë.
Qytetarët japonezë që mbajnë qen në shtëpi, gjithmonë, kur dalin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 725
24042013

Speciale A2d277d6cd91724bd7ae3f9d7bb5af61_L
Shejh Muhamed Hasani thotë:

Në njërën nga vizitat e mia në Gjermani, erdhi një motër gjermane që të pranonte Islamin.
I thashë: "E nderuar, para se te shqiptosh shehadetin (deshminë), dëshiroj të të pyes: Cili eshte shkaku i pranimit të Islamit nga ana jote, derisa gjendja e muslimanëve nuk gëzon askënd?"
Më dha një pergjigje shumë të çuditshme. Tha: "O vëllai im, e pranova Islamin sepse është fe e nderit".
I thashë: "Unë e di që Islami është...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 913
27032013

Speciale 200-1516Televizioni shtetëror në Mianmar ka njoftuar se disa grupe i kanë vënë zjarrin një xhamie dhe 50 shtëpive në qytetit Yamethin, që ndodhet 64 kilometra nga Meikhtile, ku kanë shpërthyer incidentet mes muslimanëve dhe grupeve budiste

Përveç kësaj, thuhet se në rajonin e Naypyitaw është djegur një xhami dhe një numër i madh i objekteve.

Në përleshjet në zonën Meikhtile, ku katër ditë më parë shpërthyen përleshjet mes muslimanëve dhe grupeve e budiste janë djegur pesë xhami, ndërsa 32 vetë u vranë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 686
27032013

Speciale 200-1515Çdo vit, Ministria saudite e haxhit mbulon Qaben me një mbulesë të re.

Ky proces përmban disa pjesë shumë interesante. Mbulimi i pari i Qabes është bërë në kohën para-islamike. Muhammedi a.s., dhe muslimanët në Mekë nuk kanë marrë pjesë në mbulimin Qabes deri në hyrjen e tyre në Mekë, në vitin 630 (7 hixhri), sepse fisi i atëhershëm në pushtet, Kurejsh, nuk u ka lejuar ta bëjnë këtë. Kur muslimanët e morën Mekën, ata vendosën ta lënë Kisven, dhe kjo Kisve ka mbuluar Qaben deri në momentin kur një grua...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 669
17012013

Speciale 406682_3569174847030_1886219587_n-580x360Omer ibën Abdul-Azizi dhe pasuria e Zeqatit

I sollën Omer ibën Abdul-Azizit pasuri të zeqatit.
U tha nëpunësve: shpenzoni fukarave.
I thanë: nuk ka në Umetin Islam fukara.
Tha: harxhoni në përgatitjen e ushtrisë.
I thanë: ushtria islame sundon botën.
Tha: martoni të rinjtë.
I thanë: i kemi martuar të gjithë ata që dojnë të martohen dhe ka mbetur pasuri.
Tha: lani borxhin borxhlive.
Thanë: e lam...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 929
25122012

Speciale Don-viktor-sopi-300x167
Don Viktor Sopit, famullitar i Kishës Katolike të Kosovës i pengon Kushtetuta e Kosovës. shkruan se nuk lejohet diskriminimi në baza seksuale.

Madje tha se Vatikani nuk e njeh pavarësinë e Kosovës për këtë shkak.

Për më tepër Don Viktor Sopi thotë edhe dicka tjetër për disa tipare të vecanta të homoseksualëve.

Sipas tij, kisha i trajton këtë komunitet si njerëz jonormal.

Ndërkaq, shtetin e Kosovës e quajti pervers pikërisht...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 742
22122012

Speciale 200-150_1356096459

Çdo vit, rreth katër milionë haxhinjë dhe rreth 11 milionë vizitorë vizitojnë shtëpinë e shenjtë Qabenë dhe Xhaminë e Pejgamberit Muhammed, a.s.

Gjatë periudhës së haxhit, për shkak të turmave të mëdha dhe hapësirës me kapacitetit të kufizuar, është pothuajse e pamundur të vizitohet Arafati në kodrën e famshme Rahme.

Kodra Rahme është një nga vendet që vizitorët e Mekës duan më së shumti ta shohin. Turistët e huaj, por edhe ata vendas ngjiten në kodrën Rahme...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 762
20122012

Speciale 8f48f4dc8a
Një nga shokët e profetit Muhamed a.s u përfshi në një konflikt dhe zënkë me të shoqen e tij. Ai nuk gjeti zgjidhje tjetër veçse të shkojë dhe t’ia qajë hallin Prijësit të Besimtarëve, Umer ibnul Hattabit. Sa hap e mbyll sytë e pa veten tek porta e shtëpisë dhe trokiti në derë. Kështu i kishte mësuar kalifi i myslimanëve, sa herë që të kishin një problem, në radhë të parë të trokisnin derën e tij për t’ia qarë hallin. Umeri ndjente përgjegjësi edhe për kafshët nëse rrëzoheshin diku për shkak...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 808
15122012

Speciale 200-150_1355513143

Në qytetin e shenjtë të Mekës, do të hapët edhe në një fabrikë për prodhimin e ujit zemzem

Në hapësirën prej dhjetë mijë metra katrorësh, ku do të ndërtohet fabrika, kanë filluar tashmë përgatitjet për ndërtimin e objekteve ndihmëse për prodhimin e ujit të zemzemit.

Drejtori i fabrikës, Suleyman Ebu Gheelah, tha se kjo fabrikë do të prodhojë 12 mijë ton ujë të zemzemit në orë. Ndërtimi i fabrikës së re do të kushtojë 7.5 milion dollarë. Në vendin ku do të ndërtohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 788
05122012

Speciale Taliba10


Cito :
Pijet energjike po pushtojnë Afganistanin. Edhe kryengritësit talebanë po e përdorin këtë prodhim të importuar nga Perëndimi i urryer. Sidomos pasi që është qartësuar se këto pije nuk përmbajnë alkool dhe sekonsumimi i tyre nuk është mëkat


Luftë dhe unë, varfëri dhe mjerim-jeta në Afganistan është mjaft e rëndë. Alkooli...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 838
29112012

Speciale Femija_Izrael_442988870
Të premten pasdite Amin ngjitet në shpat. Ai këtu vjen gjithmonë vetëm. Çdo javë. Nuk ka mbushur ende 60 vjet, por nga larg duket shumë më i moshuar. Pasi që u ngjit në shpat, ai qëndron shkurt aty, pamja është e dobët. Prapa tij gjenden shtëpitë e qytetit izraelit, Sderot, në të cilin qytet edhe jeton. Para tij gjendet Rripi i Gazës-aty ku ka jetuar dikur. Por Amin sheh më shumë: nga shpati, që gjendet disa qindra metra larg nga Gaza, ai të premteve pasdite...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 838
29112012

Hagë: Haradinaj i
pafajshëm, Balaj i pafajshëm, Brahimaj i pafajshëm


Hagë: Haradinaj i pafajshëm, Balaj i
pafajshëm, Brahimaj i pafajshëmEvropaelire - para 29 min


Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi ka
liruar nga të gjitha akuzat ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,
 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 0 - Shikime: 773
26112012

Speciale (u196u)shumtaqi
Karikatura ka tërhequr dhe kthyer dallimet e diskutueshme që ekzistojnë në mes të presidentit dhe Khamenei

Gazeta “Magrib” e Iranit ka njoftuar se ka dërprer aktivitetin e saj, për shkak se Ministria e Kulturës dhe Udhëzimeve paraqiti një ankesë kundër gazettes, duke konsideruar se veprimtarët e gazettes “ nuk do të ndikojnë në interest kombëtare dhe kushtetuese”, pas publikimit të karikaturës komike të presidentit Ahmedinexhat nga gazeta Iraniane.

Ministria...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 766
26112012

Speciale (u178u)recep
Cito :
Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kritikuar serialin “Sylejmani i Madhërishëm”, që transmetohet pothuaj në të gjitha televizionet e Ballkanit. Sipas tij, ky serial nuk e shpërfaqë pamjen e vërtetë të etërve të turqve të sotëm

"Ne nuk kemi paraardhës të tillë. Ne një ligjvënës të tillë, një Sulltan të tillë Sylajman...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1156
24112012

Mediat nuk i kanë përcjellur dot këto nga Gaza

 
nga Muhamed Dolaku - Komentet: 0 - Shikime: 805
23112012

Speciale 200-150_1353501753
Koh Panyee, të cilin shumica e turistëve quajnë "fshati lundrues", gjendet në gjirin Phang Nga në Tajlandë

Koh Panyee është pjesë e parkut nacional, dhe në tërësi është ndërtuar mbi themelet e drurit. Në qendër të fshatit, ku jetojnë rreth 150 familje, ekziston një xhami. Mbi 2.000 banorë të këtij fshati, të cilët kryesisht merren me peshkim, janë muslimanë nga ishulli Java.

Fshati ka filluar të ndërtohet nga fundi i shekullit 18, kur në këtë zonë erdhi një familje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 802
14112012

Speciale Urimi_16
Stafi i Forumit Isalami eshte drite te gjith antareve,vizitorve dhe mbar muslimaneve ku do qe gjinden ua uron vitine ri islam 1434 duek ju lutur Allahut xh.sh qe ki vit te jete nje vit i mabre vit i fitoreve per muslimanet vit bashkimit te muslimaneve vit i paqes.Edhe nje here per hajr ju qoft viti i ri Allahu ju dhahst cdo te mire ne kete vit dhe ki vit qoft me i mire se viti qe kaloj per ju dhe familjet tuaja.
Wes-selamu alejkum
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2680
13112012

Speciale (u84u)sixhil
Ka refuzuar një sauditë te shesë një guri arkeologjikë i vjetër me shumë se 1442 vjet , per 4 milion dollarëve që i ka ofruar një egjiptas.

Saleh Misfer Ghamidi pronari i këti guri thekson për mediat : e kam gjetur këtë guri për të cilin rrëfen Allahu në ngjarjen e elefandit kur e shkatrroj Ebrehen, i cili kishte ardhur ta rrenoj Qaben me elefand . Allahu i denoj ata duke leshuar mbi ta gurin sixhiil ‘’ dhe i pjekur në zjarr’’, në luginën Xherb e cila gjindet në provincen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 898
01112012

Speciale 200-150_1351688269

Në Katar është duke u përgatitur xhirimi i filmit për jetën e Pejgamberit Muhamed a.s., i cili do të ndahet në tri pjesë

Drejtor i kompanisë "Nur" nga Katari, Ahmed Hasimi, ka deklaruar se pas filmit kontrovers të xhiruar në Amerikë, ku fyhet fytyra e ndritur e Pejgamberit Muhamed a.s., dhe që ka shkaktuar trazira në botë, kjo shtëpi ka ndarë një buxhet prej 450 milionë dollarë për xhirimin e filmit për jetën e tij.
Hasimi tha se skenari i këtij filmi ka filluar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 901
15102012

Embarassed%20shurdher.jpg" border="0" alt=""/>
Mushafi i parë me shenja për të shurdhër në Gaza

Është inciativa e pare e këtij lloji në botë. Organizata Palestineze është obliguar të bëj shpërndarjen e Kuranit të parë me shenja si modul për personat e shurdhër në rripin e Gazës.

Personave të shurdhër në Gaza iu shpërnda Kurani dhuratë nga shoqata Shejh Ijd bin Muhamed Al Thani nga Katari, që është një traditë e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 796
06102012

Speciale Muhic_955894111
Kur Islami - dhe në rastin konkret Muhammedi alejhis-selam, aq i kanë mahnitur dhe i mahnitin njerëzit e mençur dhe qëllimmirë të të gjitha epokave, kombeve, përkatësive fetare, për më tepër, pa marrë parasysh statusin e tyre social dhe profesionin, atëherë si të sqarohet incidenti më i ri, në serinë e shpeshtuar të primitivizmit antiislam!?
Ferid MUHIQ
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 873
27092012

Speciale Thumbnail.php?file=faqe_22_foto_1__muza_602012079Në mënyrë shumë të veçantë, madje të
pazakontë, e ka festuar golin e triumfit që i solli Shkëndijës
kualifikimin në çerekfinale të Kupës së Maqedonisë.

Dribluesi shkupjan i kuqezinjve, Muzafer
Ejupi pas shënimit të golit u ndal para portës së Bregallnicës dhe ra në
Razz, që konsiderohet si një akt më i lart i përkuljes ndaj Zotit.

“Muza” kështu...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 882
22092012

Aselam aleikum vellezer e motra nje lajme shume i rendesishem.
Ulemat(dijetaret) kane paralajmeruar qe me 24 dhe 25 te henen dhe te marten te gjithe muslimnaet ne te gjithe boten te mos perdorin google dhe youtube per shkak se google ka dekalaruar qe nuk do te bllokoje filmin per Muhamedin s.w.a.s , kjo gje do ti coje ne nje humbje prej 210 milion dollare, kjo per shkak se ne bote ka rreth nje 1 miliard e gjysem muslimane qe i perdorin , neqoftese mendoni se jeni musliman dhe pasues te a Muhamedit s.a.w.s behu pjese e kesaj proteste Allahu ju rujte te gjithve.
 
nga Admine-Meli - Komentet: 2 - Shikime: 820
22092012

Speciale Ambasada_888725633Filmi i skenaristit Nakoule Basseleya Nakoule, "Pafajësisë myslimanëve", që ka shkaktuar protesta anti-amerikane në tërë botën islamike, mbase nuk ekziston fare. Kështu shkruajnë disa media amerikane, në mesin e të cilave “Hollywood Reporter” që thotë se pos promos 14-minutëshe në rrjetin YouTube, askush nuk e ka parë këtë film në metrazhin e gjatë. Këtë përfundim ata e mbështesin edhe me faktin se aktorët janë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 822
 Shko tek faqja : 1, 2  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Posto temë të reKërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire