islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Analiza EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Analiza EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Analiza EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Analiza EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Analiza EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Analiza EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Analiza EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Analiza EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Analiza EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Analiza EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Analiza EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Analiza EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Analiza EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Analiza EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Analiza EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Analiza EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Analiza EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Analiza EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Analiza EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Analiza EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Analiza EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Analiza EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Analiza EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Analiza EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Analiza EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Analiza EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Analiza EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Analiza EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
16032019

Analiza Downlo10Nga merzia e madhe për rastin e djeshëm u deshtë me ju kthyer Kuranit Famelartë ati ku gjen prehje dhe qetësi shpirti i besimtarit si dhe në hadithet e Pejgamberit s.a.w.s I cili eshte shembelltyra jonë, ndjeva një qetësi në shpirtë kur u mundova ta analizojë një ajet dhe një hadith të Pejgamberit a.s.w.s, kuptova se këtu ka një urtësi që vetëm Allahu xh.sh e di.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 476
10052015

Islami therret ne bashkejetes dhe ne asnje menyre nuk e perkrahe dhunen dhe terrorin aq me pak derdhjen e gjakut qofte edhe te atyre qe nuk jane prej shoqerise sone.
Ne vende se te nxisim urrejtje nderetnike! Te kultivojme dashuri respekt te ndersjelle, Sepse koncepti i Islamit eshte PAQE!
Ne si shoqeri Islame gjithmone model te jetes sone duhet ta kame njeriun qe ardheja e tij ne kete bote ndryshoj çdo gje Profetin Muhammed...
 
nga Zudi Fejzuli - Komentet: 0 - Shikime: 923
06082014

[ltr]Analiza Gaza-2Falënderimi i takon Allahut, kurse paqja, lavdërimi dhe bekimi i Allahut qofshin me të Dërguarin tonë, Muhamedin, me familjen e tij, shokët e tij dhe me të gjithë ata që e pasojnë.[/ltr]
[ltr]Gjatë këtyre ditëve e gjithë bota po e ndjek luftën e ashpër që po e bën shteti i jehudëve, në bashkëpunim me shtetet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 804
06082014

Analiza Free-palestine-264x186Në Lindjen e Mesme konflikti arabo-izraelit ka krijuar një grupim të gjerë anti-izraelit të vendeve arabe, qysh prej themelimi të Izraelit. Ky grupim u përça kur Egjipti (në vitin 1978), OÇP (në vitin 1988) dhe Jordania (në vitet 1993-94) bënë paqe me Izraelin.
Pas dështimeve të njëpasnjëshme, shtetet arabe filluan gradualisht të prapësohen drejt...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 689
22022014

Analiza D0caca10
Tejsir Aluni: Shikues të nderuar! Es selamu alejkum ue rrahmetullahi ue berekatuhu. Fronti Nusra, është një front i njohur dhe i panjour. Pothuajese i panjohur në media, mirëpo shumë i njohur në terrenin e luftës. Në këtë intervistë me El-fatih Ebu Muhamed Xheulaniun, komandantin e përgjithshëm të Frontit Nusra, do të mundohemi tu përgjigjemi dilemave të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 695
21022014

Analiza Xhamia10
Qytetarët besim më të madh kanë në Armatën, bashkësitë fetare dhe presidentin e shtetit, ndërsa më pak në gjyqësi dhe në partitë. Nga politikanët besim më të madh ka kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, tregon anketa që e zbatoi Qendra për hulumtim dhe krijim të politikave gjatë shkurtit. Sipas rezultateve të anketës, 67 për qind e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 601
20022014

Analiza Femija10
44 për qind e fëmijëve e përdorin aksesin në internet për të pare materiale pornografike, kryesisht nëpër internet kafe, por edhe nga kompjuteri që mund të kenë në dhomën e tyre. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar nga 'World Vision', në të cilin u përfshinë 900 fëmijë të moshës nga 13-18 vjeç në disa qytete te vendit,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 679
10022014

Analiza Etjen-264x132Një gazetar i gazetës turke “Zaman”, e cila është në pronësi të udhëheqësit të Lëvizjes Hizmet, Fethullah Gylen, i përshkroi operacionet ‘anti-ryshfet’ të 17-të dhjetorit si një përpjekje për grusht shteti.

Gazetari i gazetës Zaman, Etjen Mahxhupjan tha për gazetën e përditshme pro-qeveritare, Yenisafak se operacioni është kryer për të rrëzuar qeverinë e Kryeministrit, Rexhep Tajip Ergogan.

Ndërkohë, Mahcupyan...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 671
24012014

Analiza (u84u)erogan%20gulenNga: Ismail YASA
 
Kriza që ka shpërthyer ditët e fundit, midis qeverisë së Erdoganit dhe grupimit të Fethullah Gylenit ka shtyrë ata që merren me çështjen turke të bëjnë shumë pyetje në lidhje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 764
26102013

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcRtpE220CZRJkeKUF8OaVLOG0zIHuPEAm3A2HEvaFqyPjuJP83hBota islame, të cilës i përkasin rreth 1,5 miliardë njerëz nga të katër anët e rruzullit tokësor, javën e kaluar nga njëra anë u mundua të përmbushë detyrimet fetare të pelegrinazhit (haxhi) dhe flijimit (kurbani), ndërsa nga ana tjetër vijoi të përjetojë dhimbjet e problemeve në disa vende të hapësirës gjeografike myslimane.

Në shumë vende islame,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 706
19102013

Analiza (u186u)noam-chomsky
Gjuhëtari, sociologu dhe filozofi i njohur amerikan Noam Chomsky ka insistuar se askush nuk mund të shuajë Vëllazërinë Myslimane në Egjipt. Ai kritikoi grusht shtetin ushtarak i cili rrëzoi presidentin e Egjiptit Muhamed Mursi. Ai tha se autorët e grusht shtetit janë duke bërë një gabim të madh .
Profesori amerikan i gjuhësisë ishte duke folur në një seminar të organizuar nga Shoqata e Studentëve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 755
26072013

 Analiza Thumbnail.php?file=1._25_korrik__Myslimanet_e_balkanit_834001789
Radhitja e Maqedonisë në vendin e parë ndër shtetet e Ballkanit që agjërojnë më së shumti është rezultat i punës dhe përkushtimit që është bërë dhe bëhet nga ana e institucioneve fetare myslimane që veprojnë në Maqedoni, tha për “Lajm”, Sekretari i BFIM-së, Afrim Tahiri
 Rezultatet e Institutit "Pew", i cila ka hulumtuar këtë vit se sa agjërohet Ramazani ndër myslimanët...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 776
01062013

"Praktikimi i fesë ka qenë ma i fortë se tani, edhe pse kanë qenë ma t'pa shkolluem njerëzit, e kanë besu ma fortë Zotin, edhe iu kanë friku Atij, edhe kanë kqyr me i kry obligimet e Tij, E tash sa ma t'shkolluem, une shpesh here po iu thomë, sa ma t'shkolluem, sa ma dijetarë, ma larg feje, pe kputni lidhjen me qiellin, e keni rrok lidhjen veç me shoqi shojin këtu, bile edhe shumë here p'e thërrasin njerin zot, zoti filani, e çfarë emni po ia leni Zotit atëherë, Atij Krijuesit të gjithësisë?! Ajo për mu osht ni devijim i madh, ni gabim i madh, se njeriu, te njeriu ekzistojnë dy komponente; njana...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1323
26052013

Analiza Statistik-264x120Sondazhi nxori si përfundim se rreth 13 për qind e të anketuarve u identifikuan si ateistë në botë.
Të dhënat nga një sondazh i WIN / Gallup International për vendin ku jetojnë ateistët tregon se nuk janë edhe shumë, transmeton “The Washington Post”.
Për të realizuar një sondazh të vitit 2012, WIN / Gallup International kishte anketuar më shumë se 50.000 njerëz në 40 vende nëse ata e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 768
14052013

Analiza U59ubu10A ekzistojnë tipare të cilat i dallojnë qeniet humane që i përkasin seksit mashkull?

A ekzistojnë tipare të cilat i dallojnë qeniet humane të seksit femër? A është çdo burrë një rast më vete, me cilësi dhe karakterspecifik? A ekzistojnëkodeqëe ndihmojnë femrën ta kuptojë më mirë burrin, përderisa është e detyruar të ndërveprojë me të? A është burri një qenie humane, ashtu siç është dhe gruaja dhe mes tyre nuk ekzistojnë dallime bazuar në lloj, por vetëm në natyrën e secilit dhemjedisin ku janë rritur?...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 915
04052013

Analiza (u59u)makina%20e%20kohes
Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?Nga: Dr. Selman AudeNumrit njëzet vite, shtoji çfarë të duash nga ambiciet e tua.

Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?

Si do të duken fëmijët e tu?

Sa do të jetë pasuria jote?

Cilat janë gjërat që do të mbeten? Cilat gjëra do të shuhen?

E kam provuar këtë ide dhe kam gjetur ndikim të çuditshëm.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 842
07042013

Analiza (u186u)Dome_of_the_rock_distance
Islami i shpëtoi hebrenjtë. Ky është një pohim jopopullor dhe i sikletshëm në botën moderne, por është një e vërtetë historike. Argumenti për këtë pohim është i dyfishtë. Pikësëpari, në vitin 570 (e.s.), kur lindi Profeti Muhamed, Hebrenjtë dhe Judaizmi ishin në rrugë drejt harresës. Së dyti, ardhja e Islamit i shpëtoi ata, duke siguruar një kontekst të ri, në të cilin ata, jo vetëm mundën të mbijetonin, por edhe të lulëzonin, duke hedhur themelet për prosperitetin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 848
29032013

Analiza (u39u)fehmi%20huvejdi%206236737Autor: Prof. Fehmi Huvejdi

Disa prej gazetave arabe kishin vënë në pah lajmin rreth kërkim faljes që Izraeli i kishte bërë Turqisë përderisa disa të tjera e kishin anashkaluar këtë lajmë tërësisht duke u fokusuar në kthimin e normalizimit të marrëdhënieve në mes të këtyre dy vendeve.

Edhe nëse ky dallim ka qenë një rastësi, prapë kjo e pasqyron një mospërputhje sa i përket leximit të ndodhive në politikën e jashtme të Turqisë. Kjo divergjencë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 767
27022013

Analiza U186ui10Më e dashur tek All-llahut nga të gjitha krijesat e Tij është vajzë muslimane që vesh hixhabin. Ajo e di se hixhabi është një dhuratë nga All-llahu. Hixhabi e mbron atë nga dëmtimi dhe keqbërja. Ajo e vesh atë duke e ditur se hixhabi i jep bukuri, dinjitet dhe respekt.[justify]Bizelja është një bimë e shkëlqyer. Ajo tregon me krenari të fortë hixhabin e saj të gjelbër. Hixhabi e mbron atë nga moti i nxehtë dhe i ftohtë, dhe ruan atë nga insektet. Allahu e ka bekuar bizelen me një hixhab të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2199
29122012

Analiza 246lvgo
Në ditën më të shenjtë në historinë çifute, 6 tetor 1973, e njohur si Jom kapor, Egjipti dhe Siria nisën sulme të njëkohshme mbi "Izraelin".Ky ishte fillimi i luftës se tetorit, e katërta dhe më shkatërruesja nga të gjitha luftërat arabe – mbi "izraelin", dhe ai kishte ndikimin më të madh në gjendjen e botës. Presidenti egjiptian, Anwar Sadati, e vëri nën presion mbretin saud Fejsalin për t'iu hakmarrë Amerikës për shkak se ajo e mbështeste "Izraelin", ekonomikisht dhe ushtarakisht.

Sadati mendoi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 961
20122012

Analiza (u39u)21.12.2012%20435272
PYETJA: Çka thoni për bisedat se me 21 Dhjetor 2012 do të bëhet Kijameti?Përgjigja e hoxhës së nderuar Mr. Bashkim Aliu:

Esselamu alejkum. Është e vërtetë se këtyre ditëve me të madhe flitet dhe dëgjohet për këtë gjë, bile, për këtë flitet edhe në mediume. Më e keqja është se edhe disa muslimanë janë futur në grupin e atyre që presin dhe nuk dinë se çka do të bëhet me 21 Dhjetor, apo janë konfuz...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1107
15122012

Analiza 2012-264x182
Kohëve të fundit me të madhe spekulohet nëpër rrjetet e ndryshme sociale, se fundi i botës sipas kalendarit të qytetërimit Maja do të jetë më 21 dhjetor 2012. Para se të fillojmë me diskutimin e këtij pretendimi, fillimisht duhet të bëjmë një dallim mes konceptit “fundi i botës” – ndodhia e kijametit-sipas botëkuptimit islam dhe “fundi i botës” – përfundimi i një kalendari në të cilin do ndodhin fatkeqësi natyrore me përmasa globale.

Kjo temë “fundi i botës” diskutohet edhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 954
10122012

Analiza (u196u)destabilizim kairo
Kriza politike në Egjipt, më e vështira pas revolucionit Egjiptian dhe përmbysjes së Husni Mubarakut të vitit të kaluar, hyn në javën e saj të tretë me gjasa se do të jetë një kohë së shpejti, të paktën duke gjykuar nga qëndrimi i udhëheqësve të opozitës për t'i dhënë fund. Sa kohë kalon ajo është gjithnjë e më e dukshme dhe e qartë se kjo është ajo që po ndodh tani nuk është shkaktuar nga një mbledhje spontane të miratimit të deklaratës kontestuese kushtetuese, ajo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 738
14112012

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcSTzysQqjn03RAt8RP6oFgA_e85RQx4VkzN4ZiiCjby5Qwu1oydhwSipas një serie të studimeve të fundit, Franca gjithnjë e më shumë poshekullarizohet. Për shembull,nga 80 për qind e katolikëve në vitin 1966, më 2007 ajo ka numëruar 51 për qind nga ta. Ndërsa, në atë përqindje të ngushtë,
vetëm pesë për qind janë tamam fetarë që shkojnë rregullisht në meshakishtare, ndërsa ata janë kryesisht të vjetër. Protestantizmi dhe judaizmi mbeten relativisht stabil,me rreth 2.1 apo 0.6 përqind tëpjesëmarrjes, ndërsa ateizmi po shënon rritjen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 886
07112012

Analiza (u84u)Pyeta%20veten
Pyeta veten, pse dhëmbët çdo ditë i pastroj ndërsa për pastrimin e fjalorit kaq pak kujdesem?

Kur të dal nga shtëpia çdo ditë shikohem në pasqyrë por… sa herë mendoj se a thua si janë sjelljet e mija?!

Mërzitem kur humb 5 euro ndërsa harroj sa kohë të namazit i kam humbur?

Për çudi, pse kur dikush me mashtron hidhërohem prej tij dhe nuk i flas, ndërsa shejtani qe vazhdimisht më mashtron serish gjen derë në jetën time??!

E sa here...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 875
22102012

Analiza Statistika_1_240_200
Prej përgëzimeve që e bëjnë njeriun të kënaqet dhe të ndihet mirë, janë edhe shifrat e mëdha të atyre që po pranojnë Islamin. Statistikat zyrtare flasin se në Gjermani, p.sh., përgjatë viteve 2006, 2007, 2008, çdo dy orë ka pranuar Islamin një njeri, e që i bie se:

- Për një ditë kanë pranuar Islamin më shumë se 12 veta

- Për një muaj më shumë se 350 veta, dhe

- Për një vit kanë pranuar Islamin më shumë se 4000 veta.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 903
28092012

Kur thuhet “njeri i formuar” nga ana teknike për herë të parë në mendjen tonë vjen ky përkufizim: njeri i zoti, me profesion mjeshtër etj.
Menjëherë duhet t’ju kujtojmë se do të ishte jo e drejtë po qese do ta përkufizonim me termi “njeri i formuar”si një makinë e cila është prodhuar posaçërisht për të bërë detyrën mirë.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 887
24092012

Cito :
Analiza Asas_1348435662E dini se çfarë ka bërë Amerika kur i është përqeshur presidenti i saj Bushi i vjetër? Para 20 viteve një piktore, Irakiane e quajtur Lejla El-Attar, kishte pikturuar portretin e presidentit Amerikan Bushit të vjetër në hyrje të një hoteli.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 886
22092012

Analiza 2rzdn6h
Është për tu habitur se si në këtë kohë fyhet i Dërguari salAllahu alejhi ve selem, koha kur digjen muslimanët në Burma dhe asnjë televizion nuk tregon për ta, asnjë radio nuk jep lajme për ta dhe asnjë gaztë nuk shkruan për ta.
Koha kur muslimanët vriten duke filluar nga pleqtë e deri tek foshnja në barkun e nënës në Sirinë vendin ku Allahu e begatoi me pesë ajete të Kuranit.
Kohen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 810
21082012

Analiza Muslimane
Organizata e Kombeve të Bashkuar, ka konstatuar se në Evropë në vitin 2040 do të jetojnë rreth 710 milion mysliman. Këtë konstatim OKB, e ka mbështetur në një hulumtim të fundit që e ka bërë, duke konsideruar që myslimanët po rritën çdo ditë e më shumë në Evropë.

Është konstatuar se numri më i madh i myslimanëve në Evropën Juglindore është në Shqipëri, ku jetojnë 3,639,453 banorë e prej tyre 70% myslimanë. Pas Shqipërisë, vjen edhe Kosova e cila ka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1090
18052012

Analiza Gjergj_207657854_200_200
Komentatorë publikë në Tiranë, Shkup, Prishtinë e emigracion kanë qenë shumë të shqetësuar gjatë ditëve të fundit pasi një grup shqiptarësh të Maqedonisë protestuan ndaj arrestimeve të disa shqiptarëve nga qeveria maqedono-shqiptare Gruevski-Ahmeti si “ekstremistë islamikë”.

Shqetësimet e komentatorëve lidheshin ngushtësisht me faktin se protestuesit dolën në protestë si muslimanë me një flamur jeshil me shkronja arabe dhe ku flamuri kombëtar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 976
24042012

[justify]Secili prej nesh ka një botë të pasur ndjenjash dhe emocionesh,të cilat duhet të kanalizohen në një drejtim të caktuar.Shejtani,zakonisht i mashtron të rinjtë me qëllim që këto ndjenja kaq të bukura,t'i kanalizojnë në lidhje harram mes djemve dhe vajzave.Nëse këto ndjenja do të kanalizoheshin në lidhje vllazërie,për adhurimin e Zotit dhe përmirësimin e jetës në tokë,njerëzit do të bënin mrekulli.Por shejtani e di këtë , prandaj është angazhuar maksimalisht me ushtrin e vet,që këto ndjenja të mos përdoren pozitivisht.Kështu,ai ua ka mbushur mendjen artistëve që të prodhojnë me mijëra videoklip,telenovela...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 910
23042012

Analiza Images?q=tbn:ANd9GcQbYjJUA-V_rln4magJYGkm-AMG4DF1IU8F0hagfFUaO7OpXUQK

Ne e dimë se duhani është helm, duhani vret por megjithatë njerëzit e pinë me të madhe dhe nuk i ndahen aspak edhe pse e dinë rezikune tij vdekjeprurës, ndoshta ata që vazhdojn ta pinë akoma i kan kuptuar disa dobi të tij dhe të knaqur nga këto dobi vazghdojn akoma ta pijnë.

Ja dobitë e duhanit në të cilat ndoshat jan pajtuar duhanpirësit:

1- Duhanpirësin nuk e godet plëqeria… sepse ai vdes i ri!

2- Duhanpirësi çdo herë njihet me...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 1333
13042012

Analiza 548069_387668577921953_363394393682705_1320171_1235542764_n

TUBOHEN DYFTYRSHAT

Një foto e bere këto dite,ku shihen hoxhallarët e shitur (ne krye me Ramadan Butin) bashke me kryetarin e Sirise Beshar Asadin, Allahu ua dhashte hakun. Nëse nuk pendohen, Allahu i ringjalltë se bashku ne Ditën e Gjykimit!

Thote Allahu Teala:“Zoti ynë, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mëshirën Tënde, pse vetëm Ti je dhuruesi i madh”.Zoti ynë Ti je ai që në një ditë do t`i tubosh njerëzit,...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 1164
10042012

Analiza (u59u)buti%20and%20assad

PYETJA:

Hoxhë i nderuar, cfar mendimi keni ju personalisht per Dijetarin e njohur El-Buti. Dhe si e komentoni ju perkrahjen qe ky dijetar [po i jep zullumqarit te poshter Sirian. Ku ne disa video qe kam pare ai gjithnje po lavderon ket zullumqar dhe asnjeher nuk thot keq per te. Pse qendron keshtu puna? A mos ky dijetar ka frike prej ketij diktatori a? SubhanAllah, nese mundet me detajisht nje sqarim...
 
nga Admin - Komentet: 4 - Shikime: 1325
03032012

Analiza %28u39u%29siria%205786556

Me nismën e Shteteve të Bashkuara dhe Francës. një draft-rezolutë po
qarkullon në mesin e anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Synimi i rezolutës është qasja e OKB-së dhe organizatave tjera
humanitare tek populli sirian. Ajo gjithashtu kërkon ndërprerjen e
menjëhershme të operacioneve ushtarake të regjimit, lirimin e të
burgosurve dhe tërheqjen e forcave qeveritare nga qytetet dhe qytezat....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 837
01032012

Analiza 419344_373909899294438_272328659452563_1462014_1362934249_n

''Lista e Kryeministerve Shqipetare ne Perandorine Osmane''


(Duke mos hyre ne saktesine e regjistrit, ju rekomandoj ta lexoni dhe
mahniteni me perberjen e regjistrit. Ky regjister tregon se osmanlinjte
dhe shqiptaret nuk qene armiq gjate shekujve, por perkundrazi, miq te
ngushte dhe kreatore te politikes per disa shekuj)

Ahmet Pasha Dukagjini

Ahmet Izzet Pasha
...
 
nga Albi-ibro - Komentet: 0 - Shikime: 1845
29022012

Thonë, jemi shembull për tolerancë
fetare e muslimanët mundohen m’i shfarosë! Qendra e Prishtinës ka vend
për të dy kishat ndërsa xhaminë e madhe të ardhshme mundohen me fshehë
sa më shumë pasi që po duhet me ba vend edhe për të se tani s’po kanë
kah ja mbajnë.

Thonë, “Feja e shqiptarit është Shqiptaria” e në çdo kënd vendosin statuja të personaliteteve katolike!


Thonë, ndalohet shamia në shkolla e Gonxhe Bojaxhiu lejohet me shami në kokë, brenda në shkolla, edhe për së vdekuri!


Thonë, je ekstremist,...
 
nga Albi-ibro - Komentet: 0 - Shikime: 935
27022012

Analiza Number_4_240_200

1. Çuditem me atë që është sprovuar me brengë, se si është i pavëmendshëm nga fjala e Allahut të Lartëmadhëruar: “Nuk ka Zot përveç Teje, Ti qofsh lavdëruar! Unë me të vërtet jam kriminel”, ndërsa Allahu i Lartëmadhëruar thotë: “Iu përgjigjëm dhe e shpëtuam nga ajo që e brengoste.” (Enbija, 87-88)

2. Çuditem me atë që është sprovuar me fatkeqësi, se si është i pavëmendshëm nga...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 843
14022012

Analiza Shkupi-264x198
Nëse Mitrovica i kalon Serbisë, Kosova nuk do të mjaftohet vetëm me Preshevën, por do të kërkojë njësinë historike të ish vilajetit të Kosovës me kryeqendër Shkupin. “Mendoj se ndryshimi i kufijve të Kosovës, qoftë edhe këmbimi reciprok i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë (propozim i bërë) do të hapë ‘kutinë e Pandorës’, dhe më së pari, kërkesën ligjore e historike të Kosovës për njësinë historike të ish vilajetit me kryeqendër...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 867
 Mbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire