islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Kuzhina Islame EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Kuzhina Islame EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Kuzhina Islame EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Kuzhina Islame EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Kuzhina Islame EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Kuzhina Islame EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Kuzhina Islame EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Kuzhina Islame EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Kuzhina Islame EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Kuzhina Islame EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Kuzhina Islame EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Kuzhina Islame EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Kuzhina Islame EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Kuzhina Islame EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Kuzhina Islame EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Kuzhina Islame EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Kuzhina Islame EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Kuzhina Islame EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Kuzhina Islame EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Kuzhina Islame EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kuzhina Islame EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kuzhina Islame EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Kuzhina Islame EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Kuzhina Islame EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Kuzhina Islame EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Kuzhina Islame EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Kuzhina Islame EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Kuzhina Islame EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Kuzhina Islame EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Kuzhina Islame EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Kuzhina Islame EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Kuzhina Islame EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Kuzhina Islame EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
15072014

Kuzhina Islame (u176u)Pitalka%20Ramazani

Përbërësit

 • Miell,
 • Maja
 • Kripë,
 • Djathë ose gjizë,
 • Vezë,
 • Suxhuk,
 • Pak gjalpë.


Pregatitja:

Zihet brumi me miell,maja,kripë,sikurse brumi i bukëve të vogla mrume.
Ena vendoset në vend të ngrohtë që të vijë brumi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1215
08062014

Kuzhina Islame (u176u)musaka-me-mish-te-bluar-638x425Perberesit

 • 500 gr mish te bluar
 • 2 qepe
 • 2+2 luge vaj
 • 2 gota uje
 • 1 luge mëlmesa(vegete)
 • ½ luge biber
 • 6 ve te ziera +nji ve te tere
 • 1 luge miell
 • 200 ml qumësht
 • 100 gr djath

Grihet imet qepa dhe i shtohet mëlmesa dhe nje luge vaj dhe nje gote uje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 801
22022014

Kuzhina Islame 21493c10
Përbërësit:

* 4 filxhanë ujë

* 2 filxhanë lëng pule pa kripë

* 1 qepë e vogël, e prerë në feta...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 716
02102013

Kuzhina Islame 67d975eb142f40375e11676f15f0ae4c_L

Përbërësit për katër persona:
1 pulë
500 gr kërpudha
2 thelpinj hudhër
1 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër
20 gr gjalpë
Miell
Një gotë lëng mishi
Kripë
Piper

Përgatitja:
Pastroni, lani dhe prisni kërpudhat. Prisni pulën në copa dhe lyejini me miell. Në një tigan, hidhni gjalpin, vajin, hudhrën dhe më pas shtojini...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 710
03122012

Kuzhina Islame (u176u)orizi

Nevojiten:

oriz,

qepë,

spinaq

biber

erëza të ndryshme dhe

mish pule.


Pregatitja:
Spinaqi coptohet ,pastrohet dhe e vendosim në një enë.Qepën e fërgojmë
,pastaj orizin , i shtojmë biber dhe erëza të ndryshme dhe në fund
ujin e vluar(nga mishi i zier i pulës) dhe e fusim në furrë. Pas gjysëm
zierjes ,orizin e nxjerrim nga furra dhe e mbulojmë sipërfaqen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1828
30112012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1025
27052012

Kuzhina Islame 3-219x300
Tre gjërat që duhet frenuar janë: gjuha, nefsi dhe nervat.
Tre gjërat që duhet mbrojtur janë: feja, nderi dhe vatani.
Tre gjërat që duhet t`i shmangemi janë : lajkatimi, thashëthemet dhe shpenzimi i tepërt.
Tre gjërat që duhet larguar janë: hasedin, të keqën dhe talljen e tepërt.
Tre gjërat që duhet poseduar janë: dashuria, heshtja dhe falja.
Tre gjërat që duhen patjetër janë: vdekja, ajri dhe uji.
Tre gjërat që duhet urryer janë:gënjeshtëra, ahmakllëku...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1095
12052012

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1795
19042012

Kuzhina Islame %28u130u%29gurabi
Nevoitet

500 gram miell
2 vezë
1 gotë e madhe kos
1 gotë e madhe vaj
250 gr sheqer
1 pecivë
1 vanile


Pregatitja:

Në një enë të thellë i përzien vezët, kosin, vajin, vanillën, pecivën
dhe sheqerin. Pastaj i shton miellin duke e tretur në të njejtën enë,
deri sa të bëhet një brum i hollë për gatim.
E mbledhë brumin dhe e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 9723
31032012

Kuzhina Islame 4_300

Përbërësit: 1. 1kg gjoks viçi,
 2. 1kg spinaq,
 3. 2 kokë qepë,

 4. 4 qepë të njoma,
 5. 1 lugë miell,
 6. 1 lugë erëza të përziera,

 7. 1lugë piper i kuq,

 8. kripë dhe piper i zi.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1365
18032012

Kuzhina Islame %28u59u%29Qofte-me-kos-300x195

Për brumin nevojiten:

1 kokërr veze,

2 thelpinj hudhër,

2 filxhanë kafeje kos,

4 filxhanë kafeje miell,

1 maje luge sodë buke,

kripë, piper të zi,

piper të kuq (jo i djegës),

1 vaj gote për skuqje.

Duhet edhe 1.5 kg kos + 2 thelpinj hudhra te tjera plus pak kripë për t’u njomur qoftet e përgatitura, pas skuqjes.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1000
19022012

 
nga Admine-Meli - Komentet: 0 - Shikime: 827
11022012

Kuzhina Islame Shqiptari_baklllava_651345921
Cito :
Jam duke i mbledhur edhe dokumentet e duhura që bakllavën kroate të mbroj edhe Entin për mbrojtjen e pronësisë intelektuale. Më së shumti më gëzoi fakti që kroatët e njohin kualitetin e llojit të tillë të bakllavasë dhe tani për ta provuar, vijnë nga Zagrebi, por edhe nga rrethi i Velika Goricës", thotë Memetali Zenuni nga fshati Sellarcë i Tetovës
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1146
24012012

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRDgmu6QTgxmouZ61Izmt5NtSuGP2X8yBT1nfdUMpubc4lsYjEaXQ

Përbërësit:

• 1 kg kunguj
• 1 gotë uji oriz
• 300 kg mish I grirë
• 2 kokrra qepë
• 1 lugë salcë
• Majdanoz
• Piper
• Menderez (nenexhik)
• KripëPregatitja:

Për të përgatitur mbushjen, skuqni në një tenxhere qepën, orizin mishin e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2315
18012012

Kuzhina Islame (u59u)kifle
Përbërësit:

-1/2 e litrit qumësht të vakët

-2/3 Lugë sheqer

-1/2 tharmi

-1 kg miell

-1 lugë e vogël kripë

-3 vezë

-1 dl vaj

-Margarinë

Përgatitja:

Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë. Përzieni një kilogram miell, një lugë të...
 
nga Admin - Komentet: 1 - Shikime: 2556
11122011

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1901
10112011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRW3DnABR0lG9TZ305doR1BejAOrzXN_UKSdDA9s3IGl0pExyD6-Q

Përbërësit:

-Bajame 250 gram,
-biskota 150 gr
Sheqer pluhur 250 gr,
Margarinë 120 gr
Cokollatë 150 gr, 7 vezë,
Krem pana 120 ml,një vanilje.

Biskotat dhe bajamet I grijmë imët dhe I lejmë menjanë.Në një enë të thellë hedhim margarinën dhe sheqerin pluhur dhe të verdhat e vezëve dhe përziejmë me mikser derisa të shkrihet sheqeri. Të bardhat e vezëve që...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2232
09102011

[center]Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcQOleYsCLqi4giIIZMMgUPv1XRXn0YItGcAbGQMcafOgwb_DNWBog
Përbërësit për dy persona: • 2 koca/levrek ose çfarëdo peshku I madh,
 • 3-4 thelpinj hudhrash,
 • një grusht gjethe majdanozi,
 • shafran, corlander, piper I zi, kripë, vaj ulliri.

Gatimi I peshkut në mikrovalë i ijep atij një shije sikur të ishte rreshkur apo pjekur.Pra,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1552
11092011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcT_5qJmde-vljADiCMX15sKpuhyIkdMWVaiqYMkdEjAi0NKVkWy6JyIng5eOg

Përbërësit:

2 gota oriz
1 pako gjalp 100 gr
1 kg patëlxhan
gjysmë kg mish i bluar ose fleta mishi sipas dëshirës
bajame të qëruara dhe disa lloje tjera sipas mundësisë,piper i zi, kripë

Përgatitja:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3112
20082011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRUM4ZBtKymCIac1D8c6lQa4soaznet7YIq85I9iKxnA4wAXTjitw

Përbërësit:


 • 500 gr Lazanje.
 • 500 gr mish të grimë.
 • 2 Beshamella
 • 1 Pavllak kuzhine (pana)
 • 1 Qep
 • Biber të zi,viget,vaj ulliri
Pregatitja:

E mer Lazanjën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3726
14082011

Kuzhina Islame Speca-me-gjize
Duke qene se jemi ne vere, dhe kjo eshte periudha me e mire per te blere speca te fresketa ne merkate, sot po iu propozojme nje recete shume te shijshme: specat e mbushura me gjize. Por nese gjiza nuk iu pelqen, mund ta zevendesoni ate me mocarela ose filadelfia.

Perberesit per 4 persona:


• 4 speca me tul

• 2 patate mesatare

• 150gr gjize

• 3 luge djath kackavall
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2432
17072011

Kuzhina Islame Byrek-spinaq


Përbërësit:
Miell·
3 gota uji, ujë 300 gram·
Spinaq 1kg
1 kokër vezë·
100 gram djath·
Vaj ½ filxhan caji·
Kripë dhe piper
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2679
19062011

Kuzhina Islame Images?q=tbn:ANd9GcRK4Lo_6QV13IePp1tEF7muFXj5lGKndauy-SdFWNjgfn1727l-

Përbërësit:


Troftë (pasha deri në 250g), feta të holla limoni feta domate, mardanoz,hudhra, vaj ulliri, letër, letër alumini, atate krip dhe piper.


Pregatitja:


Prisni në feta të holla domatet, limonin dhe hudhrat.Mbasi keni larë peshkun, në brendësinë e barkut mbusheni me 2 deri 3 feta...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2701
21052011

Kuzhina Islame 167778_172000466171599_130726840298962_337685_1535913_a
Përbërësit:


 • 10 kokrra vezë, 10 lugë gjelle sheqer
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2690
19022011

Cito :
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 3072
17022011

Cito :
Kuzhina Islame Pictur11


Kuzhinë: Mish I bardhë me
majdanoz


Përbërësit:


·
1 kg copa mishi të bardhë


·
4 lugë vaj ulliri


·
2 thelbinj hudhër të grirë


·
2...
 
nga Admin - Komentet: 2 - Shikime: 2604
21112010

Kuzhina Islame Supeftohtedritherash Supë e ftohtë drithërash të përziera (6 persona)

PËRBËRËSIT

3/4 e një gote me drithëra të zbutura
1 litër lëng perimesh
1 gotë kos
1 vezë
4 lugë çai vaj ulliri
1 lugë çaj gjethe me steje të grira
kripë,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1780
22102010

Kuzhina Islame Mishpulemevezeelimon
Për gjashtë veta:

1,5 kg mish pule
3 qepë mesatare të prera trashë
12 kg këpurdha të prera në feta
12 kg kunguj të freskët të prera në copa
lëng të gjysmë limoni.
1 kubik lëng mishi kripë dhe piper.


Përgatitja:
Për vezët dhe limonin: 2 vezë, lëng nga gjysmë limoni, 1,5 lugë të korn-flaur. Vendosni tenxheren me pulën në zjarr mesatar. Shtoni qepët dhe kërpudhat, shtoni dhe kungujt e freskët. Hidhni...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2251
01082010

Nevojiten (për 8 persona):

* 2 vezë
* 220 g sheqer
* 100 g miell
* 320 g çokollatë për zierje
* 250 g gjalpë
* lëvorja e 1 portokalli
* kripë

Përgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë. Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë. Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë. Me letër për pjekje mbështillen 6 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm). Piqen për 7-8 minuta në 200...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2350
01082010

Për 4 persona nevojiten:

* 6 vezë
* 600 ml jogurt
* 125 gr margarinë
* 5 lugë miell
* 500 gr petë të gatshme
* vaj, kripë

Përgatitja:

I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. I rrahim me mikser të bardhat dhe të verdhat e vezës. Në enën me të verdhat e shtojmë margarinën. Pas një kohe, në enë e hedhim jogurtin. Shtojmë 2 lugë miell dhe vazhdojmë të përziejmë me tel kuzhine. Pastaj, në enë i shtojmë të bardhat e rrahura dhe hedhim kripë.

Në enën e qelqit rezistuese ndaj zjarrit hedhim vaj dhe vëmë dy petë të...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2139
19062010

Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, MeshireberesitKëshilla të rëndësishme për kuzhinën tuajNë mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo cdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo në syrtare mjafton të vendosni në kënd të tyre një copëz qymyr.

Për zierjen...
 
nga Burim-Sherifi - Komentet: 0 - Shikime: 2083
14052010

Përbërësit:
Për mbushjen:
500 gr. Mollë mahoshe (jeshile),
1 lk kanellë pluhur,
1 ls lëkurë limoni (e grirë),
3 ls lëng limoni,
150 gr sheqer dhe
200 gr ujë.
Për brumin:
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2009
13052010

Përbërësit;

Lëng mishi ose ujë . 1.5 Litra
lakër brukseli (brokel) 300 gr
presh 2–3 copë
patate 3-4 kokrra
Vaj ulliri 1 filxhan kafeje
kripë, piper,kopër, majdanozë.
Përgatitja:
Lakra brukseli pastrohet nga gjethet e sipërme, përvëlohet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 5187
11052010

Për- persona nevoiten:

Kuzhina Islame I2002410

Peshk të zier vetëm tul 500 g, vezë kokra, miell lugë, pak hudhra, majdanoz 1 tufë, vaj ulliri për skuqje ¾ e filxhanit të çait, kripë dhe piper.

Përgatitja


Pastrohet peshku i zier ose i skuqur nga cipat dhe halat. Ngrohet një enë me shum pak ujë dhe kripë ne...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 3470
05052010

Kuzhina Islame 20100505152724712_cujnbdjnuvPërberesit për 6 persona:
• 6 peta katrore të gatshme
(mund ta bëni dhe me peta
të rrumbullakëta nga të cilat
madje mund të përfitoni dhe
më shumë copa byreku,
megjithëse më të vogla)
• 4 gota kos
• 3 vezë
• një filxhan kafeje vaj
• kripë


Përgatitja:
Mund të përdorni spinaq, djathë,gjizë,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2739
05052010

Kuzhina Islame 20100505152313645_jkqbgwqkkm

Për 4-5 persona
duhen:
• mish 500 gr
• qepë 1 kg
• hudhra 1
kokërr
• vaj 4-5 lugë
gjelle
• salcë 1 lugë
kafeje
• pak piper i
kuq
• uthull 3-4 lugë
gjelle
• kanellë, kripë,
piper i zi, 2 fletë
dafine


 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 4902
01052010


Kuzhina
Kuzhina Islame Makaro10

Makarona me peshk


Për 2 veta nevoiten:

Përbërsit për 2 persona:

-130 gr. makarona,
-60 gr. pehsk ton jo të të konzervuar,
-1 tufë majdanoz,
-1 thelb hudhër,
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2582
29042010

Kuzhina Islame 20100429214722670_bgkrrciieb
Për 4-5 persona duhen:
Per brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota ujë, kripë,
Per masën duhet: 200 gr gjalpë, 2 filxhana caji ajkë, 3 lugë vaj.


Në një enë hidhet miell, kripë, ujë i ftohtë dhe përzihen në një brumë të hollë si për petulla. Në një enë tjetër shkrihet gjalpë, ajkë, vaj dhe qumësht, përzihet...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1798
29042010

Kuzhina Islame 20100429212554807_lvbpdbpyppKuzhina Islame 20100429212935795_weditizgew
* 2 kg kungull i embel
* 1 kg sheqer
* 1 filxhan kafeje ujeQeroni kungullin, lajeni dhe priteni ne copa te trasha (pak a shume si shalqi, pak me e trashe).
Hidheni ne nje tenxhere, siper hidhni sheqerin dhe ujin dhe lereni...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2343
29042010

Buke me banane


Perberesit:

1. 1/2 filxhan gjalpe;
2. 1 filxhan sheqer; 2 veze;
3. 3/4 filxhan banane e shtypur;
4. 1 luge e vogel sode;
5. 1/2 luge e vogel kripe;
6. 1 1/4 filxhan miell;
7. 1/2 filxhan arra;
8. kanelle.

Pergatitja:
Ngrohim furren ne 350 grade. Lyejme me vaj dhe me miell nje ene buke me permasa 18x11x7-cm. Me ndihmen e nje mikseri elektrik, perzjeni gjalpin dhe sheqerin derisa te marre formen e kremit. Ketu,...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2241
28042010


Pregatije ushqimore
Pulë e mbushur

Kuzhina Islame Pule_e10
Për 4-5 persona nevoiten:


-Pulë e plotë,
-200 gr hudhër të shtypur me xhenxhefil,
-400 gr qepë të shtypur
-400 gr kos,
-100 gr piper...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 4406
27042010


pregatije ushqimore
Patëllxhanë të furrës me djathë


Përbërësit për katër persona:

6 patëlllxhanë të mesëm;
4 thelpinj hudhra të shtypura;
2 paketa koncentrat pule;
4 domate mesatare;
3 lugë gjelle majdanoz të grirë;
¾ filxhan me djathë të grirë;
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1840
25042010


Recetë me oriz
Pilaf me gështenja


Nevoiten:

1 gotë uji gështenja të pjekura,
1 gotë uji mish (i zier) i grirë në kubikë,
2 gota uji oriz,
2 karota mesatare të grira në rripa të gjatë,
2 lugë gjelle vaj ulliri,
1 lugë gjelle gjalpë,
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2180
20042010


Për një tepsi rreth 30 cm

Për një tepsi rreth 30 cm nevoiten:


1 ½ filxhan çaji miell
4 lugë të vogla maja pluhur
1 lugë supe kripë
½ filxhan çaji ujë të vakët
4 ¾ filxhan vaj ulliri

Për shtresë e sipërfaqes nevojiten:

1 filxhan djathë kaçkavall
10 rrotëza sallam sipas dëshirës
5 kërpudha konserve të prera në feta
½ spec jeshil, të prerë në feta të holla
¾ filxhan salcë domatesh të freskëta
2 lugë supe borzilok të prerë hollë
2 lugë supe vaj ulliri


Përgatitja:
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2028
19042010

Rolladė e shpejtė


Përbërësit:
- 5 vezë,
- 10 lugë (të gjellës) sheqer,
- 10 lugë miell dhe
- 1 ‘pecivë’.

Filli:
- 200 gramë lajthi të grira,
- 200 gramë sheqer pluhur,
- 200 gramë margarinë.


Përgatitja:
Vezët dhe sheqerin i përziejmë me mikser derisa të trashet masa.
Pastaj e fikim mikserin dhe...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2218
19042010

Përbërësit:

1 pulë
1 limon
1 qepë
2 thela hudhra
2/3 karrota të mëdha
2 kokra patate
2 speca
dhe çdo lloj perime që ju preferoniPërgatitja:

Laje pulën mirë pastaj merr pastaj merr një limon dhe ndaje përgjysmë poashtu edhe qepën dhe këto i vendos brenda në pulë duke i shoqëruar me kripë dhe piper të zi. Pastaj e lyen pulën me vaj ulliri nga jashtë dhe e bën me piper të zi dhe kripë. I merr perimet dhe i pret në copa dhe këto...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 1780
18042010

keshill....Folia e aluminit
Sot, ne kuzhine pothuajse nuk mundet pa folie alumini. Mirepo, folia e aluminit nuk sherben vetem per mbeshtjelljen e ushqimit para ruajtjen ne frigorifer por perdoret edhe per shume qellime tjera. Ja disa shembuj:

-Nese zieni veze te krisura, para futjes ne uje, mbeshtillni ato me folie alumini.

-Per ta lehtesuar pastrimin e mundimshem te furres, mbeshtillni furren me folie para se te futni eka do per pjekje ne furre.

-Per te mbajtur sa me teper nxehtesi brenda...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 2057
18042010

Wes Selamu Aleikum we rahmetullah! Paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi ju!Këshilla të rëndësishme për kuzhinën tuaj

Në mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo cdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo...
 
nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 2003
17042010

Përbërësit për 4 veta:

3 kokra vezë
150 g sheqerë
6 dl qumësht
30 g qumësht pluhër
30 g nisheste
2 lugë kafeje sheqer vanilie
Çokollatë për sipër
Qershi ose vishnje

Përgatitja:

Ndjamë veçmas të kuqë nga të bardhët e vesë dhe ndaras i përziejmë secilën prej tyre.

Në enën, ku kemi përzier të kuqtë e vezës hedhim 100 g. qumësht pluhur, nishesten dhe sheqerin vanilie.
I përziejm mirë. Ato i vendosim mbi zjarr dhe i lëmë të vlojnë duke i përzier që të mënjanojmë ngjitjen në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1977
16042010

Tullumba

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ëmbëlsira
Shkalla e veshtirsis: Shum

Përberja
Për 25 copë duhen:

Për brumin:
Miell 1 gotë, vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle, vezë 3-4 kokrra, pak kripë e sheqer, ujë treçerek gote.


Për shurupin:
Sheqer 2 gota, ujë 2 gota, vaj për skuqje.

Udhezim
Brumi për tullumba përgatitet duke zier në uje miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes...
 
nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 8023
 Shko tek faqja : 1, 2  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire