islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Aktualitete EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Aktualitete EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Aktualitete EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Aktualitete EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Aktualitete EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Aktualitete EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Aktualitete EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Aktualitete EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Aktualitete EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Aktualitete EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Aktualitete EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Aktualitete EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Aktualitete EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Aktualitete EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Aktualitete EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Aktualitete EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Aktualitete EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Aktualitete EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Aktualitete EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Aktualitete EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Aktualitete EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Aktualitete EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Aktualitete EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Aktualitete EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Aktualitete EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Aktualitete EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Aktualitete EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Aktualitete EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
22032019

Aktualitete 20190376 Me mijëra vetë sot morën pjesë në namazin e xhumasë në Christchurch në Zelandën e Re për të shënuar një javë që kur 50 njerëz ranë dëshmorë në dy xhami. Hutbja u transmetua në radio dhe televizionin kombëtar.

Më poshtë është teksti i ligjeratës së mbajtur nga Imam Gamal Fouda i cili është imam i Xhamisë “Al Noor” në Christchurch:

“Të premten e kaluar unë isha në këtë xhami dhe pashë me sytë e mi urrejtjen dhe zemërimin në sytë e terroristit që vrau dhe masakroi 50 njerëz të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 363
15032019

Aktualitete 20190328 Sot Dite madheshtore Dite e xhuma por ne te njejten kohe dite e dhimbshme per muslimanet ane e kand botes.Me merzine me te madhe e morem lajmin per vrasjen barbare teroriste anti njerezore ndaj vllezer dhe motrave ne zelanden e re.Allahu xh.sh te vdekurit I meshiroft me xhennet I gradoft si shehida I pranoft ashtu siq kane qene misafir te Allahut ne Xhami (Shtepi) te Allahut po ashtu tash ne xhennetin e Tij I pranoft inshaallah. Ndersa te lenduarit Allahu I sheroft, familjarve Allahu durimin ua shtoft,Allahu islamin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 264
13032019

Aktualitete Anadoly-3850ic5ze7g9klav8wutc0[size=18]Spitalin në mënyrë solemne do te hapë presidenti i Turqisë, Erdoğan. Spitali është me kapacitet prej rreth 3.600 shtretër ndërsa mund të pranojë deri në 30 mijë pacientë në ditë[/size]

Ankara
Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, nesër do të hapet spitali...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 243
07032019

Aktualitete Vetmia10Malli i një mërgimtari që shpirtin ia djeg.
Ndalo sepse s’po mundem më të duroj!  Jam bërë si një i varfër që në të ftohtin nuk ka ku të qëndroj. Jam bërë si një lejlek që vetëm në një stinë, strehë për të vegjlit bënë. Jam bërë si një njeri i gjorë që të vërtetën kërkon.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 328
06032019

Aktualitete ImmagesNëse 99 herë veprojmë mirë, por vetëm një herë veprojmë gabim, njerëzit do të na fajësojnë për ‎gabimin e vetëm, dhe do t’i harrojnë 99 të mirat – kështu janë njerëzit. ‎
Mirëpo, nëse 99 herë veprojmë gabim, dhe vetëm një herë veprojmë mirë, Allahu do të na i falë ‎‎99 gabimet, dhe do të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 294
08092015

[size=23]Krishterja e Maqedonisë që përqafoi fenë Islame[/size]

Aktualitete ?img=fejaaaa
Do të doja të tregojë si kalova në fenë Islame.
Jam e lindur në një familje krishtere, nga babai maqedonas dhe nëna maqedone....
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 1173
09082015

Aktualitete Pastruesi-ne-qabe-605x370
Administratori i Mesxhidil-Haramit (Qabesë) në Mekke ka shprehur dëshirën që njërin nga pastruesit e Haremit ta shpërblej me të holla për punën e tij zellshme. Por, për çudi, pastruesi refuzoi shpërblimin me të holla dhe në vend të tij kërkoi që t’i lejohet të falet në Haxher Ismail, hapësirë gjysmërrethore e cila konsiderohet si pjesë e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1011
30062015

[size=40]Skandaloze: Bozhinovska: namazi duhet të falet në maqedonisht![/size]
Valentina Bozhinovska, drejtoresh e Komisionit për marrëdhënie fetare, apeloi që të ruhet trashëgimia kulturore dhe linguistike e muslimanëve maqedonas pasi që në dialektet e rrethinës së Rekës, tha ajo, është ruajtur gjuha tradicionale maqedonase, që është biseduar edhe para islamizimit.

Apeloi që ato që munden që në tërë Maqedoninë ritet në xhami t`i kryejnë në gjuhën maqedonase, ashtu si po...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 521
26042015

Aktualitete 200-150_1429705523 
Katër persona, dy qytetarë maqedonas dhe dy serbë, të cilët po kryenin gërmime pa leje në xhaminë Husamettin Pasha e cila ndodhet në Shtip të Maqedonisë si pasojë e mbikëqyrjes së autoriteteve të Bashkësisë Islame në një operacion të ndërmarrë nga forcat e policisë së Shtipit në orën 02.00 të natës më 19 prill u arrestuan në flagrancë teksa kryenin gërmime,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 507
20022015

Aktualitete 352_001-770x470 Mbreti saudian Selman b. Abdulaziz është pajtuar që hutbet nga Qabeja dhe xhamia e Pejgamberit  të përkthehen në gjuhë turke.
Ky vendim vjen pas përkthimit të hutbeve në disa gjuhë si në anglisht, frëngjisht, urdu dhe në gjuhën malaje.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 451
24012015

Aktualitete Algo 

Pas burrit e gruas, vendos kompjuterin. Pastaj prindërit  vëllezërit, miqtë, shokët e dhomës e kolegët. Ndoshta do të ishte nevoja të rishkruhej hierarkia jonë sociale. Nëse është e vërtetë siç tregon një studim i ri, që nuk është guxim i tepruar të fillojmë të imagjinojmë një marrëdhënie më shumë natyrale midis qenieve njerëzore dhe robotëve. Pasi në garën se kush...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 460
01122014

Fëmijët janë “besimtarë të lindur” në Zot dhe thjesht ata nuk e marrin këtë nga besimet religjioze përmes indoktrinimit të tyre, deklaron një akademik.
Dr. Justin Barrett , një hulumtues i lartë në Universitetin e Qendrës së Oksfordit për Antropologji dhe Mendje, pohon se të rinjtë janë të krijuar me një predispozitë të besojnë në një Qenie Supreme sepse ata supozojnë se çdo gjë në botë është krijuar me një qëllim.
Ai thotë...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 573
28112014

[size=30]Gormez: “Vetëm me zeqatin e naftës do ta largonim urinë në Afrikë”[/size]
Kryetari i Dijanetit të Turqisë Dr. Mehmet Gormez ka deklaruar se “nëse muslimanët do të jepnin vetëm zeqatin e parave të fituara nga nafta dhe prodhimet e saja, në vend që t’i tubonin në bankat evropiane, do të zgjidhnim problemin e urisë në Afrikë.
Këto fjalë ai i tha gjatë takimit me kryetarin e Këshillit të lartë për çështje fetare në Etiopi, Ahmed Hijar në Ankara.
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 577
06112014

Aktualitete Karika10Turqia ka reaguar me zemërim ndaj karikaturës së prezantuar në në një tekst shkollor në Gjermani, ku Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan paraqitet si një qen në kolibe. Lidhur me këtë ngjarje, është thirrur në takim ambasadori gjerman për të dhënë sqarime.
Nëpërmjet një deklarate, Ministria e Jashtme turke e dënoi paraqitjen e karikaturës së Presidentit në një libër shkolle, raporton "AFP". "E dënojmë fuqishëm paraqitjen në një libër shkolle karikaturën e presidentit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 467
08082014

Aktualitete 10603215_353684894782879_9106123223448427586_n Djaloshi Jemenas anuloi darsmën e tij dhe dhuroi ato para për vëllezërit dhe motrat e tij në Gaza, si dhe nusja e tij vendosi që mehrin (dhuratën e martesës) e saj ta jap për Gazan
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 604
05082014

Meka ...Shperthen imami i Qabes Saud Shureimi
Nuk mban me perbrenda nuk pyet as Mbret as ministri feje as dijetaret e Heshtur te pushtetit Mbreteror Saudit...Ja perplas fytyres te gjitheve.
Imami i Qabes se nderuar,Suud Shurejm thote me plot gojen (Allahu e shperblefte me xhenet):
Kush e perkrah Izraelin duke pasur qellim ndeshkimin e Hamasit ai eshte cifut murted(feleshues),nuk i perket Islamit!
Cdo arab qe e ndihmon Izraelin ai ka zemer cifuti me trup muslimani.
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 575
29072014

U R I M
Me rastin e Fitër Bajramit, ne emrin tim të gjithë besimtarëve musliman ua uroj këtë festë madhështore, duke ju dëshiruar çaste të këndshme në ditët festive dhe harmoni familjare.
Me rastin e festës së Fitër Bajramit, e cila erdhi pas një muaji agjërimi, adhurimi, solidariteti dhe pastrimi shpirtëror ftoj të gjithë besimtarët musliman që të shtrijnë dorën e pajtimit, të forcojnë lidhjet vëllazërore, t’i zbusin zemrat,...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 672
27072014

" Para se një shekulli perëndimorët themeluan organizata për përkujdesje të monumenteve arkeologjike në botën islame, me qëllim të vetmin që të rikthejnë pas mendjen njerëzore, tek simbolet që i kishin para ardhjes së islamit. "

• Në Irak u kthye Bevata dhe Lajarti.
• Në Egjipt, Marioti .
• Në Turqi, Shelejmani.

 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 599
27072014

Mesazhet dhe mësimet gjatë muajit të Ramazanit, duhet të lënë gjurmë të thella në zemrat tona. Sa popull i keq janë ata që adhurojnë Allahun vetëm në Ramazan. Allahu është i Gjallë edhe adhurimi duhet të jetë i Gjallë derisa te vdesesh. Ai që e ka e adhuru Ramazanin, le ta din se Ramazani ka shkuar.

Ai që e ka adhuru Allahun, adhurimet duhet të vazhdojnë me të njëjtin intensitet edhe pas Ramazanit. Edhe pas ramazanit duhet të jetë përsëri ramazan. Pra, këtë pastërti, kënaqësi shpirtërore, unitet dhe dashuri për njëri-tjetrin që e përfituam në këtë muaj duhet vazhduar edhe më tutje.
 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 623
27072014

Lamtumirë o Ramazan
Përcilleni Ramazanin, atë misafirë fisnik ashtu si përcillet misafirë i vërtetë!
Sa shpejtë ike po ashtu sikur jeta ime që shumë shpejtë do të ikë. 
Sa shpejtë kalojnë ditë dhe netët, të cilët do të dëshmojnë një ditë 
pro nesh ose kundër nesh . A ke dëgjuar se, jeta është vërtet vetëm 
ëndërr, dhe kur të vdesim atëherë do të zgjohemi .

 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 666
27072014

Merzi qe po na ik,...!!!

Po merzitemi O Musafiri im Ramazan.sa keq qe po na shkon po na ler te merzitemi.te presim me shum malle vitin tjeter. O Ramazan,te pershendes shum nga zemra qe na erdhe me dashuri e lumturi.qetsi paqe.Lamtumire O Ramazan.do te te presim shum shpejt vitin e ardhshem Inshaallah, qe te na vish me dashuri.paqe lehtesi,e shlyerje e gjynaheve.InshaAllah na ke pastruar nga gjynahet.Ti po shkon O Musafiri im Ramazan.me deshperim po na lere.qe tash po vjen gezimi...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 581
26072014

[size=30]Turqi, universiteti i Gylenit nuk i mbështet palestinezët![/size]
25/07/2014 10:16:00
Madhësia: Aktualitete Font_decrease Aktualitete Font_enlarge
Aktualitete Thumbnail.php?file=gyleniiiii_574635406

Në Turqi...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 566
21072014Letër nga një mjek norvegjez nga Gaza drejtuar njerëzimit dhe Obamas

Të dashur miq,
Nata e mbrëmshme qe ekstreme. “Pushtimi tokësor” i Gazës rezultoi në dhjetëra të vrarë dhe automjete të mbushura me palestinezë të të gjitha moshave të gjymtuar, të shqyer, që kullonin gjak, ngjitheshin e vdisnin – të gjithë civilë, të gjithë të pafajshëm.
Heronjtë në ambulancë dhe në të gjithë spitalet e Gazës janë duke punuar me turne 12-24 orëshe, të zverdhur nga lodhja dhe ngarkesa çnjerëzore (pa rroga në spitalin Shifa për katër muajt e fundit), kujdesen, vënë përparësi, orvaten...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 612
13072014

Pas Luftës së Dytë Botërore, përshkak të shumë gjenocideve që kishin ndodhur
 i kishte premtuar vetes se më nuk do të lejojnë që të përsëritet një gjë e tillë.

Vitet 1992-1995 konsiderohet faqe më e errët e njerëzimit. OKB-së kishte marr vendim se gjeneratat e reja do të shpëtohen nga luftërat të cilat shkaktojnë dhimbje të papërshkrueshme. Mirëpo afërsisht...
 
nga Bujamin - Komentet: 0 - Shikime: 677
08062014

Aktualitete 2205233759rxnzp_1400936594250.000 kopje të përkthimeve të Kur'anit në gjuhë të ndryshme
Ministria për Çështje Fetare e Kuvajtit ka në plan për të dhuruar 250.000 kopje të përkthimeve të Kur'anit në gjuhë të ndryshme në Brazil gjatë Kupës së Botës Botërore, FIFA 2014. Këshilli i Ministrisë për Kur’an njoftoi se ka hapur një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 611
08062014

Aktualitete Hajj-paris2014_1401786070Paris vazhdon të tërheqë një numër të madh njerëzish, të cilët, të shtyrë nga kureshtja,
Ekspozita e Haxhit që është hapur në Paris vazhdon të tërheqë një numër të madh njerëzish, të cilët, të shtyrë nga kureshtja, njihen rreth fazave të ndryshme historike të këtij rituali të shenjtë të myslimanëve.

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 681
03062014

Aktualitete 3_2174-264x147Xhamia me katër minare, e cila është ndërtuar në zonën rurale mes Plazhit dhe Shkozetit në Durrës, është një objekt kulti që tërheq vëmendje të madhe nga ana e turistëve vendas dhe të huaj.
Megjithëse e ndërtuar në një zonë rurale, investimi i bërë në të flet për një objekt kulti, mjaft tërheqës jo vetëm për besimtarët muslimanë, por edhe për kureshtarët.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 697
31052014

Aktualitete XBog0xEYIQAANHXN.jpg.pagespeed.ic_.OyH_3_WRak-264x148
Guvernatori i Mekes Mish’al b. Abdullah ka shpreh zemërimin e tij ndaj policit që kishte vendosur këpucën e tij në Qabenë e shenjtë derisa ishte në detyrë. Ai i ka bërë thirrje shefit të policisë në Meke që ta hetojë incidentin. Fotografia është përhapur me shpejtësi në rrjetet sociale dhe ka shkaktuar kritika...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 601
08052014

Aktualitete 200-150_1399447292Në koncertin meshë “The Armed Man” (Njeriu i Armatosur) e kompozitorit Karl Jenkins që për të tretën herë mbahet në Zvicër përfshihet edhe një muezin, Fadil Asani nga Xhamia shqiptare në Emmenbrücke Luzern.
Fadil Asani është nga fshati Përshefcë dhe gjendet me punë të përkohshme në Obwalden – Zvicër. Kjo...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 637
25022014

Aktualitete 200-150_1393281175
Me organizimin e Forumit Rinor Islam në Zvicër, në çdo qytet të këtij vendi ka nisur shpërndarja falas e kopjeve të Kur’anit famëlartë Me afishe e pllakate ku shkruan “LIES” (LEXO), fjalë kjo me të cilën nis libri i shenjtë, Kurani. Vetëm në Bern, brenda javës, janë shpërndarë mbi 2 000 kopje të Kur’anit për qytetarët jo muslimanë Sipas organizatorëve,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 754
25022014

Aktualitete Kardavi-264x167
Dr. Jusuf El-Kardavi, kryetar i Unionit botëror të dijetarëve musliman, dhe njëri prej dijetarëve i cili haptas kritikon udhëheqësit e vendeve të Gjirit për shkak të qëndrimit të ëmbël të tyre ndaj puçistëve në Egjipt. Ky dijetarë 88 vjeçar, këtë herë në hutben e tij kritikoi qeverinë e Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët janë ndier të ofenduar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 677
24022014

Aktualitete Images?q=tbn:ANd9GcRAhOCwaKGSewQSfbcqW55dtM4PfJAZou8GzCN_erbtsWlZlLDIkA
Hoxhë Dr.Shefqet Krasniqi sot pas namazit të ikindisë në Xhaminë e madhe në Prishtinë e priti reperin e njohur, tashmë të famshmin Gold AG,i cili e njoftoi hoxhën për motivin e këngës së përfolur ditëve të fundit. Ndërsa Hoxha nga ana e tij e falenderoj vëllain Arianin për guximin, vendosshmërinë e tij...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 705
24022014

Aktualitete Big-da10
“Sikur marrëzira të ishte dhimbje, nga çdo shtëpi do të dëgjoheshin ulërimat.” (Thënie Spanjolle) Reality Show “Big Brother”, një “lokomotivë” drejt emancopëtimit të kulturës shqiptare, promovim i antivlerave të huaja perëndimore dhe tendencë për ç’rregullimin social dhe moral të shqiptarëve. Mendoj se sikur ta kishim një vetëdije sociale më të ngritur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 617
23022014

Aktualitete 200-150_1393161467
Të mërkurën me shumicë votash, Parlamenti i Kantonit të Freiburgut ka vendosur masën ndaluese sipas të cilës nxënëseve gjatë mësimit nuk u lejohet bartja e burka-s Në këtë mënyrë, ato detyrohen që mësimin ta ndjekin me fytyrë të zbuluar, por sipas ligjit të miratuar, nxënëseve nuk u ndalohet vijimi i mësimit me shami, që mbulon vetëm kokën dhe e lë të pambuluar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 579
22022014

Aktualitete Sulejm10
E vërteta është krejtësisht tjetër, nga një arsye e logjikshme. Çdokush që është i shkolluar, mundet ta lexon tekstin e postuar ne Facebook sa herë të dojë dhe do ta sheh se nuk bëhet fjalë as për mallkim, as për ndjellje të urrejtjes, ai tekst nuk është mesazh, nuk është deklaratë, por është informim i besimtarëve myslimanë, sepse myslimanët 14 vjet për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 557
21022014

Aktualitete Ministrja-britanike-264x149Baronesha Saida Uarsi, ministre e shtetit për çështjet e rajonit si dhe ministre e feve dhe komuniteteve, nuk i ka rezistuar dot tundimit për tu ulur dhe të qëndisë mbi mbulesën e Qabes, sapo e ka parë gjatë vizitës së saj në punishten përkatëse.
Baronesha Saida gjendet në Arabinë Saudite për një vizitë zyrtare, por edhe për të kryer ritualin e Umres, vizitës së Qabesë.
Ajo është shprehur se është takuar me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 623
20022014

Aktualitete Kryqi_10
Kryqi i Kuq i krahinës Austria e Epërme në Austri ka refuzuar aksionin e dhurimit të gjakut të “Bashkësisë islame fetare” në Linz, njoftojnë medie të huaja.
 
Klubi myslimane ka kritikuar këtë sjellje të Kryqit të Kuq duke mos u pajtuar me arsyetimin se “refuzimi është bërë për shkaqe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 603
19022014

Aktualitete Bojkot10
Njëherë e një kohë, thirrjet për një embargo botërore ndaj Izraelit konsideroheshin si veprimet e të krisurve.
Fushata për bojkotim, tërheqje investimesh dhe sanksione ndaj Izraelit, e njohur nga akronimi në anglisht BDS, po kthehet në rrymë kryesore. Aq shumë është përhapur sa po përbën një burim shqetësimi për një numër gjithnjë e më të madh izraelitësh....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 558
10022014

Aktualitete 200-150_1391768150Vazhdojnë punimet në ndërtimin e xhamisë më të madhe në qytetin Köln të Gjermanisë

Në Köln, një nga qytetet më të vjetra të Gjermanisë, gjendet katedralja më e madhe në vend. Me përfundimin e ndërtimit të kësaj xhamie do të lartësohen edhe minaret e xhamisë më të madhe të Gjermanisë.

Kjo do të jetë një shembull i mirë i bashkëjetesës dhe harmonisë mes njerëzve me besim dhe kultura të ndryshme.

Xhamia qendrore...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 1101
09022014

Kujt i bën hyzmet Lëvizja “Gylen”

Me çështjen “Gülen movement” me të vërtetë merret çdo institucion, përpos hapësirës shqiptare, që nuk merret me këtë. Është habi dhe dëshmi se ne nuk jemi seriozë; pandërprerë institucionet fetare dhe shtetërore merren me “selefizmin”, “vehabizmin”, me “mjekrat”, kurse me këta nuk merren. Edhe në Turqi, si shtet amë i këtyre, për këta dhe rreth këtyre bëhen analiza të thella. Por vërejmë se kjo lëvizje mundohet t’i mbikëqyrë në hapsirën shqiptare institucionet, siç janë ato të bashkësive fetare islame, për të cilat besoj se jeni të vetëdijshëm se kanë...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 618
31012014

Aktualitete 200-150_1391171859Aktorja e famshme pakistaneze Veena Malik ka paralajmëruar ndryshime rrënjësore në jetën e saj

Aktorja 30 vjeçare, e cila ka luajtur në shumë filma dhe seriale, në vitin 2011 është shfaqur komplet nudo në revistën për meshkuj, “FHM” versioni indian. Suksesi i kinematografisë së saj ka arritur deri në Bollywood.

Më 25 dhjetor të vitit të kaluar ajo u martua me biznesmenin pakistanez, Asad Bashir Khan Khattak, në Dubai dhe...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 580
31012014

Aktualitete 200-150_1391156696Projektligji për mbrojtjen nga zhurma ka ngjallur reagime të ashpra në Kuvend, duke qenë se kundërshtohej neni 4, i cili ezanin e vlerëson si zhurmë

Deputetët thanë se ky nen është në kundërshtim me Kushtetutën, saktësisht nenin 38, e cila flet për liritë fetare. Megjithatë, në fund me 38 vota për, 30 kundër, projektligji u votua në parim.

Deputetët e PDK’së, Vetëvendosjes dhe AAK-së kanë dhënë votën pro Ligjit për parandalimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 740
31012014

Aktualitete 200-150_1391083450Kardinali i Këlnit, Joachim Meissner, ka provokuar muslimanët gjermanë me deklaratën e tij se një familje krishterë vlen më shumë se tri familje muslimane

Pas deklaratës së kardinalit, mediat lokale filluan të shkruajnë për tërë rastin. Këto fjalë kontroverse kardinali i tha në mbledhjen e grupit të quajtur "Neocatechumenal Way".
"Një familje juaj vlen më shumë se tri familje muslimane", janë fjalët e kardinalit Meissner, të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 617
21012014

Në Siri po falen 6 koh namaz edhe ate:

Namazi i Sabahut
i Drekës
i Ikindis
i Akshamit
i Jacis
si dhe namazi i Xhenazes.
O Zot na fal që smund tju ndihmoj atyre..
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 671
12012014

Aktualitete 200-150_1389360912Rezultatet e studimit të kryera nga profesorë dhe hulumtues të Institutit për Kërkime Sociale në Universitetin e Miçiganit në SHBA, kanë treguar se shumica e muslimanëve në botë pajtohen se femrat duhet të mbajnë shami
Në studimin e zhvilluar nga janari i vitit 2011 deri më qershor të 2013, ku janë përfshirë 21.143 anketues nga shtatë vende me shumicë muslimane,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 690
12012014

Aktualitete 200-150_1389357269Parlamenti turk për herë të parë zgjodhi deputeten e mbuluar në krye të një komisioni parlamentar
Për herë të parë në historinë e Republikës së Turqisë, një deputete e veshur sipas rregullave islame zgjedhet kryetare e një prej komisioneve parlamentare në Asamblenë Kombëtare të Turqisë.
Deputetja nga radhët e partisë në pushtet (AK Parti), Gonul Bekin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 604
01012014

Aktualitete Xhami-264x159Në muret e jashtme të xhamisë Sherif Hali Pasha në qytetin bullgar Shumen, ku në përgjithësi banorët jan turq, me ngjyrë të kuqe është shkruar: “Vdekje për ju”. Sipas informatave të muftinisë bullgare, persona të panjohur shkrimet i kanë bërë mbrëmë, në orët e vona të natës.
“Vandalizmi në shoqërinë tonë në disa raste ka njollosur objektet dhe faltoret e muslimanëve....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 620
31122013

Aktualitete 1484292_264326660389543_380164032_nFatkeqësisht me rastin e festave jo islame të fund vitit në Emiratet e Bashkuara Arabe është ndërtuar një bredh i shtrenjtë me vlerë prej 11.000000 $ i cili është i zbukuruar me margaritarë (xhevahir), diamant dhe zbukurime me gurë tjerë të çmuar. Kurse fëmijët e Sirisë, Palestinës, Irakut dhe Somalisë dhe të shumë vendeve te tjera janë në gjendje mjerimi vetëm për një kafshatë goje.
Kjo na kujton...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 629
29122013

PRITJE MADHËSHTORE PËR KRYEMINISTRIN ERDOGAN NË STAMBOLL (ORA 2 E NATËS)

Ja si e përshkruan mediat botërore ngjarjen.

Die Welt (GJERMANI)
Baba u kthy .....

Le Soir (Belgjika)
Populli i vërtet deri nxituan në mesnatë për Kryetarin e tyre...

China Online (Kina)
Kryeministri nuk deshti qe njerezit ta presin, por ata askush nuk mundi t'i ndaloj...

Lemonde (Franca)
Sikurse te kish ardh kryetari i gjith botes e jo i turqis...

Dernieres Nouv.
Nuk mbahet ne mend ne historine e botes ket lloj pritje ne...
 
nga Mr.Uzeir-Ibrahimi - Komentet: 0 - Shikime: 740
27122013

Aktualitete 200-150_1388151327
Qeveria e Angolës edhe një herë mohon zërat se në këtë vend është ndaluar feja Islame
Ministri i jashtëm i vendit, Rebelo Chicoti, në përgjigjen e letrës së Sekretarit të përgjithshëm të Organizatës së Konferencës Islamike (OKI), Ekmeledin Ihsanoglu, ka mohuar zërat e disa mediave të vendit se në vendin e tij është ndaluar feja islame.

Në një deklaratë nga OKI thuhet se Ihsanoglu, duke reaguar në lajmet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 621
 Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Moderator/e, S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire