islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Lajmet Ditore EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Lajmet Ditore EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Lajmet Ditore EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Lajmet Ditore EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Lajmet Ditore EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Lajmet Ditore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Lajmet Ditore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore Empty97%Lajmet Ditore Empty
 97% [ 185 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore Empty0%Lajmet Ditore Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore Empty1%Lajmet Ditore Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 190
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next
03042019

Lajmet Ditore 11763186-6876829-image-a-52_1554206922266-218x150  Një burrë i ofroi ëmbëlsirë në rrugë për ta joshur dhe e shiti në një familje tjetër Një burrë në Kinë është bashkua me familjen e tij vetëm 21 vite pasi u rrëmbye nga një trafikant njerëzish.
Ai u rrëmbye ndërsa po shkonte nga shtëpia në shkollë dhe u shit në një qytet më shumë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 263
03042019

Lajmet Ditore Brexit-218x150  Ligjbërësit e Bashkimit Evropian miratuan të mërkurën një ligj që do të lejojë britanikët që të lëvizin pa viza edhe pse nuk ka marrëveshje për Brexit. 


Vendimi është marrë pavarësisht mosmarrëveshjes së ashpër mbi statusin e Gjibraltarit. Komiteti i drejtësisë i Parlamentit Europian miratoi përmbajtjen...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 313
03042019

Lajmet Ditore 97C3E2EF-FDE6-4F5E-BFDB-982BC8864CA3-218x150 Deri në 3000 vdekje në vit si pasojë e gabimeve të mjekëve në Zvicër
Se profesioni i mjekut është i rëndë dhe shumë stresues, është një gjë që dihet. Por me kalimin e kohës, puna e mjekut po bëhet edhe më kërkuese. Këtë e tregojnë të dhënat nga platforma Remed, në të cilën paraqiten...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 285
03042019

Lajmet Ditore Tenda-e-gedafit-218x150 Tenda e famshme beduini e Muamar Gedafit, ku diktatori libian qëndronte gjatë vizitave jashtë vendit, ka dalë në ankand në internet dhe deri tani ka mbledhur oferta që arrijnë në 27 000 dollarë, shkruhet në faqen e internetit të transmetuesit arab ”Al Arabiya”, që shton se atë e ka nxjerrë për shitje Masud al Mashai.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 289
31032019

Lajmet Ditore 20190107 Dhjetëra mijëra palestinezë u mblodhën në kufirin Izrael-Gaza të shtunën, duke u përballur me tanket dhe trupat izraelite në përvjetorin e parë të demonstratave të “Marshit të Madh të Kthimit”.
Forcat izraelite ishin vendosur në masë në anën tjetër të kufirit të fortifikuar, me tensionet mes që ishin shumë të larta mes palëve, pas një sulmi me raketa nga Gaza dhe sulmet ajrore izraelite më parë gjatë javës.
Katër palestinezë u vranë të shtunën, thanë zyrtarët mjekësorë të Gazës. Tre ishin 17-vjeçarë të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 261
31032019

Lajmet Ditore 20190106 Një 91-vjeçar, banor i qytetit Kristianstad të Suedisë, u gjobit me rreth 630 euro për fyerje të muslimanëve në rrjetet sociale, transmeton Anadolu Agency (AA).
Gjykata në Kristianstad njoftoi se 91-vjeçari ka kryer “krime nga urrejtja” duke përdorur shprehjen “krijesë e neveritshme” për muslimanët.
Ai u dënua me dy muaj burg por dënimi iu kthye në gjobë për shkak të moshës që kishte.
Mediat lokale raportojnë se ky është personi më i moshuar që është dënuar në vend për fyerje në rrjetet sociale.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 259
31032019

Lajmet Ditore 20190105


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale

March 31, 2019

    Ka filluar procesi i votimit për zgjedhjet lokale në Turqi, ku votuesit do të zgjedhin udhëheqësit lokalë të cilët do të marrin një mandat prej pesë vitesh, raporton Anadolu Agency (AA).
Në zgjedhjet e sotme, rreth 57 milionë votues do të hedhin votat e tyre në 194.390 vendvotime.
Sipas vendimit të Këshillit të Lartë Zgjedhor...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 273
31032019

Lajmet Ditore 20190103


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave

March 30, 2019

    Dy palestinezë u martirizuan dhe dhjetëra u plagosën kur forcat izraelite sot hapën zjarr gjatë protestave të palestinezëve me rastin e “Ditës së Tokës” në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA).
Ministria e Shëndetësisë të Palestinës në njoftimin e saj bën të ditur se në lindje të qytetit të Gazës u vranë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 260
24032019

Lajmet Ditore 20190392 Gjermani, në qytetin e Berlinit qytetarët presin besimtarët në dyert e xhamive në ditën e xhuma me lule dhe parrulla nën moton: "Muslimanët janë miqtë tanë"
"Muslimanët janë vëllezërit dhe motrat tona"
"Ne i duam Muslimanët"
"Ne jemi me ju"
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 488
24032019

Lajmet Ditore 20190391

Ballina  Lajmet

“Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë”

March 24, 2019

    Zëvendëspresidenti i Venezuelës, Jorge Rodriguez akuzoi liderin e opozitës dhe presidentin e vetëshpallur të përkohshëm Juan Guaido për planifikim të aktiviteteve terroriste në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).
Kriza e thellë politike në Venezuelë është përshkallëzuar më tej të enjten, kur u arrestua shefi i kabinetit të Guaidos Robert...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 443
24032019

Lajmet Ditore 20190390 Forcat ajrore izraelite kanë kryer dy sulme në zonën e enklavës palestineze të bllokuar të Gazës, raporton Anadolu Agency (AA).
Ushtria izraelite njoftoi se sulmet u kryen në orët e hershme të mëngjesit dhe se cak i sulmeve ishin pozicionet e lëvizjes së rezistencës palestineze Hamas.
Po ashtu në deklaratë thuhet se sulmet ishin si reagim ndaj hedhjes të balonave me zjarr nga Gaza në territorin e Izraelit.
Gazetari i AA-së nga terreni raportoi se bombarduesit izraelitë kanë kryer sulme në zonën e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 439
24032019

Lajmet Ditore 20190389

Ballina  Lajmet

Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi

March 24, 2019

    Në sulmin e kryer të shtunën në fshatin e grupit etnik Fulani në rajonin Mopti të Malit, u vranë 134 persona, transmeton Anadolu Agency (AA).
Mediat lokale raportojnë se si sulmuesit e veshur si gjuetarë Donzo kryer sulmin në fshatin Ogossagou, në të cilin 55 persona u plagosën.
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres dhe udhëheqësi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 425
24032019

Lajmet Ditore 20190388

Ballina  Lajmet

Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë t’i kthehet anëtarësimi

March 24, 2019

    Nga Liga Arabe kanë njoftuar se në samitin që planifikohet të mbahet në Tunizi në fund të këtij muaji nuk do të vjen në rend dite çështja e riaktivizimit të anëtarësimit të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).
Zëdhënësi i Ligës Arabe, Mahmoud Afifi, në një konferencë për media në kryeqytetin e Egjiptit, Kajro, tha se “Riaktivizimi i anëtarësimit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 509
24032019

Lajmet Ditore 20190387 Në Hagley Park në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, u organizua një program përkujtimor për viktimat e sulmeve terroriste më 15 mars gjatë faljes së namazit të xhumasë në dy xhami, transmeton Anadolu Agency (AA).
Dhjetëra mijëra njerëz me prejardhje të ndryshme etnike dhe besimeve të ndryshme morën pjesë në programin përkujtimor të organizuar në Christchurch për 50 personat që u vranë në sulmet terroriste në xhamitë Al Noor dhe Linwood.
Zyrtarët kanë theksuar se rreth 40 mijë njerëz kanë marrë pjesë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 527
23032019

Lajmet Ditore 20190380 Ishin pikërisht dëshimtë e tre personave ato që bën që Archie Williams, sot 58 vjeç, të lirohej nga Gjykata e Luizianës në SHBA pasi ishte dënuar me burgim të përjetshëm 36 vite më parë.
Williams u dënua në vitin 1982 për përdhunim me dhunë dhe vrasje, pasi shenjat e gishtave të personit që e kishte kryer vërtet krimin, ishin të njëjta me të tijat.
58 vjeçari ishte në fakt dhe disa centimetra më i shkurtër se përshkrimi që kishte dhënë dëshmitari i vetëm që ishte atë kohë në vendngjarje.

Teksa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 211
23032019

Lajmet Ditore 20190379 Ministri i Punëve të Brendëshme i shtetit federal të Saksonisë së Poshtme në Gjermani, Boris Pistorius, ka vizituar xhaminë në Hanover në shenjë solidariteti me muslimanët me rastin e sulmit terrorist në Zelandë të Re të premten e kaluar, raporton Anadolu Agency (AA).
Në një adresim të tij para besimtarëve, ministri Pistorius tha se dëshiron të dëshmojë solidarizimin e tij me muslimanët, duke shtuar se nevojitet një qëndrim i prerë kundër terrorizmit.
“Kurrë nuk do të lejojmë që sulmet e tilla terroriste...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 242
23032019

Lajmet Ditore 20190378


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

Jamie Shea për sulmet e NATO-s mbi Serbinë, 20 vjet më pas: Bombardimet kanë qenë të justifikuara

March 22, 2019

    Jamie Shea ishte fytyra e NATO-s, të cilën audienca botërore më shpesh kishte mundësinë të shihte.
Bëhet fjalë për njeriun i cili gjatë sulmeve të NATO-s mbi Serbi ishte njeriu tek i cili shumë e shumë njerëz pritnin informata.
Konferencat e tij të rregullta për shtyp në Bruksel,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 213
22032019

Lajmet Ditore 20190375


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

March 22, 2019

    Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka dërguar një kërkesë në adresë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe organizatave tjera rajonale dhe ndërkombëtare, që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit dhe luftës kundër Islamofobisë, raporton Anadolu Agency (AA).
Në Stamboll të Turqisë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 174
22032019

Lajmet Ditore 20190374 Të enjten e 21 marsit, Wikipedia doli offline në katër vende vende europiane, në shenjë proteste kundër reformës së copyright që pritet të miratohet më 26 mars nga Parlamenti Europian. Wikipedia ishte e padisponueshme për 24 orë në Gjermani, Çeki, Sllovaki dhe Danimarkë.
Sipas “Wikimedia Foundation” që administron enciklopedinë e lirë “Wikipedia”, nenet 11 dhe 13 të ligjit të ri do të vënë në rrezik shpërndarjen e informacionit online. Këto nene parashikojnë që platformat online t’i kompensojnë në formë pagese...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 224
22032019

Lajmet Ditore 20190373 Muslimanët në Australi kanë falur sot namazin e xhenazes në mungesë, për të vrarit në sulmin terrorist në Christchurch të Zelandës së Re javën e kaluar, raporton Anadolu Agency (AA).
Gjatë namazit të xhumasë, qindra xhami në të gjithë vendin përçuan mesazhin e unitetit dhe nënvizuan se terroristët synojnë të ndajnë shoqërinë duke përhapur frikën.
Talha Bozkurt nga një OJQ rinore islamike në Australi, tha për AA se muslimanët nuk kishin aspak frikë për të mbushur xhamitë.
“Ngjarjet nuk rezultuan me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 216
22032019

Lajmet Ditore 20190372 Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri, për të lehtësuar familjet me të ardhura të ulëta. Që nga data 1 korrik, subvencioni për fëmijët do të rritet nga 170 euro që është aktualisht, në 185 euro. Këtë subvencion mund ta përfitojnë familjet, në të cilat prindërit mbulojnë minimalisht nevojat vetjake të tyre, por jo të fëmijëve, shkruan “Deutsche Welle”.
Përveç rritjes së subvencionit prej 15 euro në muaj për çdo fëmijë, ata do të marrin ushqimin e shkollës falas si edhe biletat e autobusit. Gjithashtu për...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 223
22032019

Lajmet Ditore 20190371 47 persona deri tash kanë humbur jetën pas shpërthimit në një fabrikë të kiminkaleve në lindje të Kinës.
Mbi 600 të tjerë janë duke marrë trajtim mjekësor pas lëndimeve që kanë pësuar, shkruan RTE.
Shpërthimi në parkun industrial në Yancheng është një prej aksidenteve më të këqija të këtij lloji që ka goditur Kinën në vitet e fundit.
Në mesin e të lënduarve, 90 raportohet se janë në gjendje të rëndë. Zyrtarët e qytetit kanë thënë se paraprakisht 12 njerëz kishin vdekur dhe 30 të tjerë kishin mbetur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 245
22032019

Lajmet Ditore 20190370 Një police në Zelandën e Re ka treguar solidarizimin e saj për viktimat e sulmit të së premtes së kaluar në një mënyrë të veçantë. Ajo ka zgjedhur që të mbulohet, mbulesë kjo që është obligim për gruan myslimane.
Policja është fotografuar dje, jashtë Varrezave të qytetit Christchurch ndërkohë që viktimat ishin duke u varrosur.
Nga sulmi terrorist i së premtes së kaluar mbetën të vdekur 50 persona, ngjarje kjo që e tronditi gjithë botën.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 214
20032019

Lajmet Ditore 20190364 Rreth dy mijë makina, mes tyre dhe disa luksoze, me vlerë miliona dollarë kanë përfunduar në fund të oqeanit pasi anija që po i mbante u mbyt pranë brigjeve të Francës.
Anija e mallrave, “Grande America”,  që operonte nga kompania italiane “Grimaldi Lines”, po lundronte nga Hamburgu në Casablanca, me destinacion final Brazilin, por u mbyt rreth 150 milje larg nga brigjet e Francës, në jugperëndim të Brestit.
Fillimisht, zjarri shkrumboi kontejnerët në të cilët gjendeshin rreth 2 mijë makina, mes të cilave...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 229
20032019

Lajmet Ditore 20190363 Ka ndalur autobusin që po drejtonte, në të cilin kishte 51 studentë gjimnazi, i ka zbritur një e nga një të gjithë dhe më pas i ka vënë zjarrin.
Ngjarja ka ndodhur në “San Donato Milanese” të qytetit të Milanos. Drejtuesi, një 47-vjeçar me origjinë senegaleze dhe me nënshtetësi italiane është arrestuar nga policia. Për fat të mirë askush nuk ka mbetur i dëmtuar, por 12 gjimnazistë janë dërguar në spital për shkak intoksikimi nga tymi.

Në spital përfunduan edhe dy të rritur, sikurse edhe shoferi...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 184
20032019

Lajmet Ditore 20190362 Pas lajmit se muslimanët në Hamilton të Zelandës së Re frikësohen të shkojnë në xhami për namazin e xhumasë nga shkaku i sulmit terrorist që ndodhi të premten e kaluar, një bandë motoçiklistësh premtoi se do të bërë roje për muslimanët, në shenjë solidariteti, transmeton Anadolu Agency (AA).
Sonny Fatu, në cilësi të liderit rajonal të bandës së motoçiklistëve Mongrel Mob të përbërë nga grupi etnik Maori, tha se ata do të sigurojnë xhaminë Jamia Masjid në Hamilton.
“Ne do të mbështesim dhe ndihmojmë vëllezërit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 149
20032019

Lajmet Ditore 20190360 Gjykata e Hagës ka dënuar ish kreun e serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiç me burgim të përjetshëm.
Karaxhiç, 73 vjeç, qëndronte i palëvizshëm dhe i zymtë, pasi gjykatësit thanë se kishin shqyrtuar dënimet e tij të vitit 2016 për gjenocid dhe krime lufte gjatë konfliktit në Bosnje dhe rritën dënimin e tij, që më parë ishte 40 vjet burg.
Gjykata në Hagë “vendosi një dënim me burgim të përjetshëm” pasi ka hedhur poshtë ankesën e Karaxhiçit kundër dënimit të tij për krime, duke përfshirë masakrën e Srebrenicës...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 187
20032019

Lajmet Ditore 20190359 Bashkësia Islame e Austrisë ngre padi kundër zv. Kancelarit të Austrisë për të dënuar gjuhën e tij armiqësuese.
Shëmbëlltyrë! 👌🏻☪
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 190
20032019

Lajmet Ditore 20190358 Policet e Zelandes se Re duke u njoftuar per Islamin, ne xhamine qe ndodhi sulmi terrorist.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 220
19032019

Lajmet Ditore 20190352 Naeem Rashid, mësues dhe baba i tre fëmijëve që emigruan nga Pakistani në Zelandën e Re një dekadë më parë, ishte i zënë këtë muaj duke planifikuar dasmën e djalit të tij Talha.
As babai as djali nuk jetuan për të festuar rastin. Të dy u vranë të premten, së bashku me 48 persona të tjerë, kur një terrorist i armatosur sulmoi dy xhami në Christchurch, Zelanda e Re, duke vrarë të paktën 50 vetë dhe plagosur dhjetra.
Por që atëherë, Rashid është bërë një hero kombëtar në vendin e tij të lindjes, pasi pamjet...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 263
19032019

Lajmet Ditore 20190351 Kreu i parlamentit anglez i ka njoftuar kabinetit qeverisës se marrëveshja për Brexit e cila është rrëzuar dy herë nga deputetët nuk mund të parashtrohet pa iu nënshtruar ndryshimeve thelbësore. Sugjerimi i tij e bën më të mundshëm se kurrë skenarin e daljes së vendit nga Bashkimi Europian më vonë seç planifikohej, për të premten e ardhshme.
Kryeministrja angleze, Tereza Mej, pritet t’i kërkojë Këshillit të Evropës që ta zgjatë periudhën e shkëputjes së vendit nga Bashkimi Europian përtej datës 29 mars.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 250
19032019

Lajmet Ditore 20190350 Policia e Holandës tha se ka arrestuar personin e tretë nën dyshimet për përfshirje në një sulm në tramvaj, të hënën në qytetin Utreht.
Tre vetë mbetën të vdekur nga të shtënat, ndërsa pesë të tjerë u plagosën.
Zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit Publik, Ties Kortmann, tha të martën se tre vetë ndodhen në paraburgim: sulmuesi i dyshuar, Gokmen Tanis, shtetas turk, dhe dy të tjerë që dyshohet se kanë qenë të përfshirë në të shtëna.
Kortmann tha se Tanis është duke u mbajtur nën dyshimet “për vrasje me...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 216
19032019

[size=12][size=42]Lajmet Ditore Thumbs11Rreth një milion persona e kanë vizituar Turqinë për turizëm shëndetësore.
[/size][/size]

[ltr][size=32]Turqia ka tërhequr afërsisht një milionë persona të cilët kanë bërë turizëm shëndetësor në atë vend gjatë vitit 2018, raporton Anadolu Agency (AA)[size=32].[/size][/ltr][/size]

 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 170
19032019

[size=32]Lajmet Ditore Egg-bo10Djaloshi 17 vjeçar Will Connolly i cili me vezë qëlloi senatorin australian Fraser Anning ndaj të cilit pati reagime për shkak të deklaratës me të cilën akuzonte muslimanët pas sulmit terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re, bëri të ditur se shumicën e parave të mbledhura për të do t’i dhurojë për viktimat e sulmit terrorist në Christchurch, transmeton [b]Anadolu Agency (AA)[/b].[/size]
[size=32]Në artikullin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 193
19032019

Lajmet Ditore Ardern10 Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha se kurrë nuk do t’ia përmend emrin terroristit që vrau 50 besimtarë muslimanë në dy xhami në Christchurch të premten, raporton [b]Anadolu Agency (AA)[/b].

“Me këto sulme terroriste ai donte të arrijë shumë, ndër të tjera, ai donte të bëhej i famshëm, prandaj kurrë nuk do të më dëgjoni duke ia përmendur emrin”, tha Ardern në Parlamentin e Zelandës së...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 184
18032019

Lajmet Ditore 106074349_d18zwyywkaehcmj-218x150 Tre vetë janë vrarë pas një të shtënave në një tramvaj në qytetin holandez të Utrehtit, thotë kryebashkiaku i qytetit.
Nëntë të tjerë u plagosën në incidentin që policia thotë se duket të jetë një sulm terrorist.
Policia po kërkon një turk 37-vjeçar të quajtur Gokmen Tanis dhe i ka paralajmëruar njerëzit që të mos i afrohen atij.
Shkollat janë mbyllur dhe siguria është rritur ndërsa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 163
18032019

Lajmet Ditore Astisje-218x150 Sektori antiterrorizëm i policisë australiane ka kryer kontrolle në dy shtëpi mëngjesin e kësaj të hëne, që kanë lidhje me agresorin që shkaktoi vdekjen e 50 personave në dy xhami të ndryshme të Zelandës së Re javën e kaluar.
Shtëpitë ndodheshin në qytezat Sandy Beach dhe Lawrence të shtetit New South Wales, që të dyja shumë pranë qytetit të Graftonit, ku agresori Brenton Tarrant është rritur.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 170
18032019

Lajmet Ditore Hollandddddd-218x150 Disa persona kanë mbetur të plagosur pasi një burrë hapi zjarr në një tramvaj në qytetin holandez të Utrehtit, raporton BBC.
Sheshi pranë stacionit të tamvajit është rrethuar nga policia. Shërbimet e emergjencës dhe tre helikopterë u dërguan në vendngjarje.
Tre helikopterë u dërguan në zonë pas të shtënave, të cilat...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 177
18032019

Lajmet Ditore Sheeee-218x150 Kryeministreja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha të hënën se kabineti i saj ka marrë një vendim në parim për të shtrënguar pronësinë e armëve pas masakrës në xhamitë e Christchurch.

“Ne kemi marrë një vendim si kabinet, ne jemi të unifikuar”, tha Ardern.
Liderja e Zelandës së Re njoftoi gjithashtu një hetim për vrasjet masive në dy...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 143
18032019

Lajmet Ditore Thumbs_b_c_0c1396f0b2741f71d2648633695fd335-218x150Popullsia e qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit, është më e madhe nga ajo në 131 shtete të botës, treguan të dhënat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), transmeton Anadolu Agency (AA).
Fondi për Popullsi i OKB-së tha se me 15 milionë banorë, Stambolli është më i populluar se 131 vende, përfshirë Belgjikën (11,5 milionë banorë), Greqinë (11,1 milionë banorë), Austrinë (8,8 milionë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 129
17032019

Lajmet Ditore 20190337 49 muslimanë, media britanike BBC nuk e përdori termin “sulm terrorist” ndërsa Daily Mirror për terroristin publikoi fotografi të fëmijërisë dhe e quajti “fëmijë engjëll”, transmeton Anadolu Agency (AA).
Disa nga mediat britanike në lidhje me sulmin terrorist që kishte në objektiv dy xhami në Zelandën e Re, preferuan të përdorin në lajmet e tyre një gjuhë ndryshe në krahasim me sulmet terroriste që ndodhën në Evropë.
Derisa institucionet kryesore mediatike të botës kanë përdorur titullin sulm terrorist...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 167
17032019

Lajmet Ditore 20190336 Kryeministrja e Zelandës së Re thotë se dokumenti nuk përmban detaje për vendin ose të shtënat.
Autori i masakrës në xhaminë e Christchurch dërgoi një “manifest” në zyrën e kryeministres së Zelandës së Re, Jacnda Ardern, pak minuta para sulmit terrorist që la 50 të vdekur, tha ajo, shkruan The Guardian, përcjell lajmi.net.
Zyra e saj ishte njëra ndër më shumë se 30 adresa parlamentare të Zelandës së Re që morën dokumentin të premten, para se të ndodhte sulmi.
Dokumenti nuk tregonte vendin ose detaje...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 149
17032019

Lajmet Ditore Gvdxfg10Një burrë i plagosur në sulmin terrorist të Zelandës së Re ka postuar një video prekëse në mediat sociale, ku ju kërkon njerëzve që të luten për të dhe vajzën e tij.
Vajza ndodhet në spital, e plagosur rëndë.
Wasseim Alsati, i cili u transferua...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 140
17032019

Lajmet Ditore 20190335 Në Britaninë e Madhe është arrestuar një person për shkak të mbështetjes së sulmit terrorist mbi dy xhamitë në qytetin Christchurch, në Zelandë të Re, ku humbën jetën së paku 50 besimtarë muslimanë, raporton Anadolu Agency (AA). 
Në njoftimin e policisë britanike thuhet se është arrestuar një burrë 24-vjeçar, i cili përmes rrjeteve sociale ka mbështetur sulmin islamofobik terrorist në Zelandë të Re. 
Një militant i ekstremit të djathtë më 16 qershor të vitit 2016 vrau deputetën britanike Jo Cox, në fshatin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 150
17032019

Lajmet Ditore Thumbs10Numri i të vdekurve nga sulmi terrorist i së premtes në dy xhami në Zelandën e Re është rritur në 50, njoftoi shefi i policisë së vendit, raporton Anadolu Agency (AA).
Duke folur në një konferencë për shtyp, Mike Bush tha se identiteti i viktimave që humbën jetën nga sulmi terrorist është ndarë me familjet e tyre.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 151
16032019

Lajmet Ditore Auto_aksidenti1537967889-696x449 Tre të vdekur dhe një i lënduar kanë mbetur të vdekur në një aksident në rrugën e Duhlës.
Për klankosova.tv e ka konfirmuar nga vendi i ngjarjes Shefi i Njësisë së Trafikut Rajonal të Prizrenit, Afrim Syla.
“Nga aksidenti janë tre viktima, ende të paidentifikuar, ndërsa i lënduar është një person. Aksidenti ka ndodhur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 196
16032019

Lajmet Ditore 47A199F8-8ABF-4639-BCEE-F66B98009088-6pdhxlk0n3e09xc38lc9xjkxzf7abqftdfhjcvyv51c-696x398I akuzuari kryesor në sulmet në dy xhami në Christchurch, Brenton Tarrant, është shfaqur përpara gjykatës mëngjesin e së shtunës sipas kohës lokale në Zelandën e Re.
Me veshjen e bardhë të të burgosurve dhe me pranga në duar, 28-vjeçari është akuzuar vetëm për vrasje, por pritet që mbi të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 188
16032019

Lajmet Ditore 47A199F8-8ABF-4639-BCEE-F66B98009088-6pdhxlk0n3e09xc38lc9xjkxzf7abqftdfhjcvyv51c-696x398I akuzuari kryesor në sulmet në dy xhami në Christchurch, Brenton Tarrant, është shfaqur përpara gjykatës mëngjesin e së shtunës sipas kohës lokale në Zelandën e Re.
Me veshjen e bardhë të të burgosurve dhe me pranga në duar, 28-vjeçari është akuzuar vetëm për vrasje, por pritet që mbi të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 149
16032019

Lajmet Ditore Branton-444-768x397-696x360Në pyetjen nëse mendon se është terrorist, autori i sulmeve të djeshme në dy xhami në Zelandë të Re, australiani/terroristi Brenton Tarrent është përgjigjur pozitivisht.
“Po, sipas përkufizimit. Ky është sulm terrorist. Por besoj se ai ishte aksion partizan kundër forcës pushtuese”, citohet të ketë deklaruar...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 174
16032019

Lajmet Ditore DladlNga sulmi terrorist i djeshëm në dy xhamitë e Zelandës së Re mbetën të vdekur 49 të vdekur, mirëpo identiteti i tyre ende nuk është zbuluar zyrtarisht.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 146
 Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderator:S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire