islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Lajmet Ditore EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Lajmet Ditore EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Lajmet Ditore EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Lajmet Ditore EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Lajmet Ditore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Lajmet Ditore EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Lajmet Ditore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Lajmet Ditore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Lajmet Ditore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Lajmet Ditore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Lajmet Ditore EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 Temat 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 36  Next
29062013

Lajmet Ditore (u186u)Vatican%20Bank%20priest%20arrest_0_0
Një klerik katolik është arrestuar si pjesë e një hetimi për korrupsion dhe mashtrim ne Bankën e Vatikanit.
Nunzio Scarano, i punësuar në administratën financiare të Vatikanit, akuzohet se është përpjekur për të terhequr 20.000.000 € nga Zvicra në Itali, permes rrugëve ilegale.
Një oficer i shërbimit sekret dhe një ndërmjetës financiar, gjithashtu janë arrestuar.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 393
25062013

Lajmet Ditore (u186u)al-aqsa_mosque1
Raid Salah, lideri i Lëvizjes islamike të Palestinës, ka deklaruar se Izraeli është duke përshpejtuar punimet në gërmimet pranë xhamisë Al Aksa në Jeruzalem.
Në një deklaratë për Anadolu Agency, Salah ka thënë: "Izraeli ka përshpejtuar gërmimet dhe po punon intensivisht në Jeruzalem. Izraeli synon për të rritur efikasitetin e saj në rajon, dhe të zgjeroj zonën e rezervuar për ta pranë 'Murit të vajtimit'.
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 334
25062013

Lajmet Ditore (u186u)1
Siria mund të konsiderohet si një "tokë e pushtuar," tha Ministri i Jashtëm saudit Princi Saud al-Faisal, gjatë një takimi me Sekretarin Amerikan të shtetit John Kerry.
Al-Faisal ka përshkruar ndërhyrjen e Iranit dhe Hizbullahut në Siri si të rrezikshme, duke thënë se forcave opozitare duhet t'i ofrohet ndihmë ushtarake për të mbrojtur veten e tyre.
Arabia Saudite "nuk mund të qëndrojë e heshtur"...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 387
24062013

Kurti: Jam për shamitë në shkolla e mësimin mbi fetë

Written by Naim Hoxha. Posted in Lajme

Lajmet Ditore Albin%20Kurti1295899774
Albin Kurti lideri i Vetëvendosjes i ftuar në emisionin “Rubikon” të KTV-së shprehet se është pro vendimit që shamia të mbartet në shkollë, nga vajzat që janë mbi moshën 16 vjeç.
“Me rëndësi është çfarë ke në kokë e jo çfarë mban mbi kokë. Më shumë po merremi me paraqitjen sesa me përmbajtjen. Unë rrjedh nga një familje me besim islam,...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 524
24062013Lajmet Ditore 1009874_471094759641539_2137246685_n
xhamia-kisha

Vatikani ka njoftuar se numri i myslimanëve në botë për herë të parë ka tejkaluar numrin e katolikëve, dhe...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 472
19062013

Lajmet Ditore (u186u)assad
Banka Qendrore e Sirisë tha se linjë kreditore prej 1 miliard dollarësh është siguruar Irani. Mediat arabe raportuan se këto të holla do të ndihmojnë furnizimin e mëtutjeshëm më armë. Sipas tyre, pozita e regjimit të Asad është dobësuar, pasi SHBA-ja vendosi për ti ndihmuar ushtarët çlirimtarë të cilët po luftojnë kundër presidentit Bashar al-Asad.
Sipas medieve shtetërore te regjimit, Banka Qendrore ka ngritur...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 392
19062013

Lajmet Ditore (u186u)_68214252_68212030
Presidenti i Egjiptit Mohamed Mursi ka emëruar një numër të aleatëve islamik si guvernatorë rajonalë.
Veprimi forcon pozicionin e Vëllazërisë Myslimane në pushtet. Vëllazëria dhe aleatët e saj kontrollojnë 13 prej 27 rajoneve të Egjiptit.
Muhamed Mursi u betua në detyrën si presidenti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike pothuajse një vit më parë. Ai ishte kryetar i Partisë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 382
19062013

Lajmet Ditore (u186u)syria_refugee_crisis_tide-1
OKB thotë se 7.6 milion njerëz u bënë refugjatë në vitin 2012, e që shënon numrin më të lartë të refugjatëve që nga viti 1994.
Një raport nga zyra e Komisionerit të Lartë të OKB për Refugjatët (UNHCR) thuhet se Siria është "një faktor madhor i ri" që ka quar deri këtu numrat e refugjatëve.
Raporti thonë se 55% e të gjithë refugjatëve vijnë nga pesë vende: Afganistani,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 377
19062013

Lajmet Ditore (u186u)2-2-2013-1_295_220
Kanali Britanik Channel 4 ka bërë një mini dokumentar që tregon vuajtjet e myslimanëve Rohingya, si brenda vendit në Mianmar, ashtu edhe jashtë vendit, ku trajtohen si refugjatë.
Dokumentari tregon se si ata mbahen në burgje të ngushta, të cilat u ngjajnë kafazeve, dhe se aty strehohen nga 200 persona, përderisa ka hapësirë për jo me shumë se 20 të tillë.
Incizimi i këtyre...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 406
18062013

Lajmet Ditore (u186u)pergjimet
Gazeta britanike "The Guardian" shkroi se në vitin 2009, gjatë mbledhjeve të G20-s, ministri turk i Financave, Mehmet Shimshek është përgjuar nga shërbimi informativ anglez.
 Sipas lajmit, përgjime nuk ka pasur qëllime politike apo ushtarake, por është dashur të mësohet këndvështrimi i Turqisë ndaj mbikëqyrjes dhe reformave financiare.
 Këto pretendime shkaktuan reagime të fuqishme...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 369
18062013

Lajmet Ditore (u186u)109101
Një 21-vjeçare, grua muslimane, e cila ishte katër muajshe shtatzënë, u sulmua fizikisht nga dy burra, gjë që qoi në humbjen e foshnjes.Përkundër të gjitha përpjekjeve mjekësore, një grua shtatzënë e cila u sulmua nga dy burra në periferi të Parisit, pësoi abort dhe ka humbur fëmijën, njoftoi avokati i saj të martën.
21-vjeçarja, një grua muslimane, e cila ishte katër muajshe shtatzënë,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 361
18062013

Lajmet Ditore (u59u)erdogan%20pak%20i%20ashper%20a%20veq%20ma%20mire
Kryeministri turk, Rexhep Erdogan, në kuadër të përgjigjes ndaj zërave që e kanë akuzuar për ashpërsi, është shprehur se ish kryeministri turk Adnan Menderez, ka qenë zemërbutë dhe i dhembshur. “E dini çfarë i bënë? Të pashpirtët dhe ata pa ndërgjegje njerëzore, e çuan para litarit dhe e ekzekutuan” – u shpreh Erdogan.
Gjatë një grumbullimi të mbështetësve të partisë për Drejtësi dhe Zhvillim...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 419
17062013

Lajmet Ditore (u59u)Ahmet%20Davutoglu
Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Ahmet Davutollu ngjarjet në Parkun Gezi i vlerësoi në artikull botuar në gazetën angleze “The Guardian”.
 “Me protestat është abuzuar me qëllim për të ngjallur dyshime mbi lartësimin e Turqisë në mesin e ekonomive demokratike të nivelit më të lartë”, tha shefi i diplomacisë turke.
 Në shkrimin me titull “Turqia: Pavarësia protestave,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 390
17062013

Lajmet Ditore (u186u)hezbollah
Lëvizja islamike palestineze Hamas i bëri thirrje të hënën Hizbullahut libanez të tërheqë forcat e saj nga Siria, ku ata po luftojnë për presidentin Bashar al-Asad, dhe të përqendrohet në luftën kundër Izraelit në vend.
Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës, mbështetë revoltën kundër Bashar Al Asad.
"Ne i bëjmë thirrje Hizbullahut për të tërhequr forcat e saj nga Siria dhe për të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 388
17062013

Lajmet Ditore (u186u)2013-02-07T162447Z_8481701_GM1E92800R401_RTRMADP_3_SYRIA-CRISIS
Arabia Saudite filloi me furnizimin e raketave anti-ajrore për opozitën siriane ", thuhet në raport të medieve arabe.
Armët janë marrë kryesisht nga furnizuesit në Francë dhe Belgjikë, tha një burim për Reuters. Franca kishte paguar për transportin e armëve në rajon.
Sipas këtyre raporteve, Arabia Saudite kishte filluar të marrë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 396
17062013

Lajmet Ditore (u186u)cnn-foto
Fotogaleria e kanalit amerikan CNN, e titulluar "Protestat anti-qeveritare në Turqi" përfshinin një foto nga mitingu i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) nën moton "Respekt ndaj vullnetit të kombit”. Gabimi që ka bërë CNN duke futur fotografinë e përkrahësve të Erdogan, në listën e fotografive të protestave, ka bërë që mediet turke, por edhe vet kryeministri të tërheq vërejtjen për manipulimin e opinionit publik përmes lajmeve të...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 445
15062013

Lajmet Ditore (u186u)67de88ca-a582-4d5c-8fb1-9a8f4a72b398-444x333
Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan, pas bisedimeve në lidhje me Parku Gezi, foli me një gjuhë të qartë për pikën e arritur sot.
 “Ne themi referendum , themi që të hedhim hapa sipas përfundimit që do të dalë do të hedhim edhe hapat, çfarë mund të them më shumë. Ata më thonë se jam diktator, vallë një diktator a kërkon referendum?”, tha kryeministri i cili u bëri thirrje të rinjve...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 371
15062013

Lajmet Ditore (u84u)rouhani
Kandidati presidencial për zgjedhjet në Iran, Hassan Rouhani ka gjasa të marrë ulësen e Mahmud Ahmedinexhad, në bazë të rezultateve të fundit, me rreth 14 për qind të totalit të votave të numëruara.
 Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Hasan Rouhani, një ish negociator bërthamor, kryeson me 52.3 për qind të votave të numëruara.
 Rouhani është pasuar nga kryetari i Teheranit Qalibaf Mohammad...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 409
15062013

Lajmet Ditore (u59u)erdogan%20EU%20hajgare
Kryeministri turk, Rexhep Erdogan, ka refuzuar të pranojë draft rezolutën e këshillit të BE, në të cilën kritikohet mënyra si ka reaguar kryeministri turk dhe qeveria e tij në trajtimin e protestave të Taksim dhe Gazi Park në Stamboll. Erdogan tha:”Ne nuk e njohim këtë draft rezolutë.”
Në fjalën e tij të mbajtur para kryetarëve të bashkive dhe komunave, Erdogan tha:”Ku është këshilli i BE me mënyrën...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 447
15062013

Lajmet Ditore (u59u)proteste_erdogan
Shumë turq që jetojnë në Maqedoni, Kosovë dhe Bullgari janë mbledhur sot në Maqedoni, për të shprehur mbështetje për qeverinë e Rexhep Tajip Erdogan.
Mështetësit e tubuar në Gostivar shprehën edhe njëherë mbështetjen e tyre të pakontestueshme ndaj qeverisë së Erdoganit, duke i quajtur protestuesit si të paarsyeshëm dhe të pamatur.
Aktet e fundit margjinale dhe protestat e organizuara...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 408
12062013

MEDIA - fushat anti-Islame

Geschrieben von Naim Hoxha. Veröffentlicht in Lajme

Lajmet Ditore Cdd15d737f67ac68931c7f4ed90dfbf1_XL
Edhe pse mbrëm në emisionin Interaktiv (KTV) deputeti Gëzim Kelmendi sçarojë në detaje të hollësishme se bindjet e tija nuk kanë të bëjnë me një studimi profesional të tij, por me pikpamjet dhe studimet shkencore të historianve më eminent të periudhës së mesjetës dhe asaj para-rilindase (Oliver Jens Schmitt, Natalie Clayer, Noel Malcom, Olsi Jazexhi, Zef Mirdita, Mihallaq Xhavo...
 
nga Shemsi - Komentet: 0 - Shikime: 538
12062013

Lajmet Ditore (u186u)shiits
Ndërsa shtetet Perëndimore dhe Arabe kanë kthyer kokën drejt zgjedhjeve presidencial të Iranit, spekulime të ndryshme janë ngritur rreth presidentit të ardhshëm për zgjedhjet e 2013.
Pyetja është se kush do të jetë kandidati fitues që të trashëgojë presidencën për katër vitet e ardhshme, e ndoshta tetë? Kush do të jetë figura politike për të menaxhuar politikat e brendshme të Iranit, politikat e jashtme, programin bërthamor, ambiciet rajonale,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 367
12062013

Lajmet Ditore (u40u)papa%20francesco_getty_omelia
Papa Francis tha se brenda Vatikanit ekziston "lobi homoseksual", dukë bërë kështu një deklaratë të habitshme, të cilën nuk e ka pranuar asnjë Papë më parë. 
"Në Vatikan, tha Francis, nuk ka vetëm njerëz të shenjtë. Aty ka edhe rryma të korrupsionit. Lobi homoseksual është përmendur, dhe kjo është e vërtetë, ai është atje," vazhdoi Francis. "Ne duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë."
Vitin e kaluar,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 411
12062013

Lajmet Ditore (u186u)azhar
Shejhu i Ez'herit në Egjipt, ka dënuar shiitët për angazhimin e tyre në grindjet sektare në Siri. Në një deklaratë që nxirrte në pah kundërshtimin e thellë ndaj Hizbollahut, Sheikh Ahmed al-Tayeb ka dënuar gjithashtu milicinë shiite libaneze, të cilët po kontribuojnë në gjakderdhjen e mëtejme në Siri.
"Siria nuk është asgjë tjetër, përveç se një teatër absurd, në këtë betejë mes shiitëve dhe myslimanëve", tha Tayeb, i cili kryeson akademinë 1000-vjeçare...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 378
12062013

Lajmet Ditore (u186u)fsa-qusayr
Më shumë se 40 ushtarë të milicisë nga grupi shiit libanez, Hizbullah, u vranë në një pritë nga ana e Ushtria e Lirë siriane në Aleppo. Lajmi u bë i ditur sot në mëngjes nga vet çlirimtarët e FSA.
Ushtria e Lirë Siriane (FSA) ka thënë ajo kishte në shënjestër autobusët që transportonin ushtarë sirianë dhe luftëtarët e Hezbollaht në mes të fshatrave al-Bouz dhe el-Khanasir. Sipas tyre, kjo ishte një "pritë".
Mediat...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 424
11062013

Lajmet Ditore Erdoga10Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan sot pasdite dhe në darkë iu drejtua me 4 fjalime qytetarëve që kishin dalë për ta pritur dhe uruar mirëseardhjen në Ankara pas një turneu në Afrikën e Veriut.

Në fjalën që mbajti në parkun “Altınpark” Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan kritikat i dërgoi sërish në adresë të lobit të interesave bankare dhe u këshilloi qytetarëve që ti depozitojnë kursimet në bankat e shtetit.

“Protestat nuk kanë të bëjnë me çështjen e parkut Gezi”, tha Erdogan dhe vijoi: “Ne...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 382
11062013

Lajmet Ditore Masjid10Një gjykatë izraelite e ka refuzuar një apelim që të ndalet prishja e pjesërishme e një xhamie në Re’sul-Amud në lindje të Jeruzalemit, deklaroi imami i asaj xhamie.

Gjykata tha se një seksion i xhamisë Muhammed El-Fetih ishte ndërtuar pa leje dhe duhej të prishej, deklaroi shejh Sabri Ebu Diab për agjensinë e lajmeve Me’an.

Imami i xhamisë tha se ky seksion përdoret për t’u falur gratë.

Seksioni prej 70 metrash katrorë u ndërtua në vitin 2009 në mënyrë që të rritej kapaciteti i...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 394
11062013

Lajmet Ditore U186up13TURQI Një deputet nga Partia Popullore Republikane (CHP), Alatin Juksel, vizitoi demonstruesit në Izmir, të cilët ishin mbledhur kundër planeve të qeverisë për zhvillimin e Gezi Park në lagjen Taksim të Stambollit. Në video, ai shihet duke u dhënë të holla demonstruesve, duke i inkurajuar të përdorin fjalë fyese për Kryeministrin Rexhep Tajip Erdoan. Një i ri, i cili shante kryeministin, fitoi para nga deputeti opozitar i CHP-së. Pas kësaj, ai u dha të holla demonstruesve, të cilët vazhduan të përdornin fjalë fyese....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 451
10062013

Lajmet Ditore U186uq11Forcat besnike të regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad kanë vrarë të paktën 100 persona të cilët po iknin nga qyteti Kusejr, pasi u pushtua nga trupat e ushtrisë dhe luftëtarëve të Hizbullahut javën e kaluar. Shumica e të vdekurve ishin goditur nga zjarri i mitralozëve pasi ata u përpoqën të kalonin një autostradë në lindje të qytetit. Raporti nuk mund të verifikohet menjëherë, pasi autoritetet siriane kufizojë aksesin në mediat e pavarura. Marrja e Kusejrit është një nga veprimet më të kritikuara të regjimit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 370
10062013

Lajmet Ditore U186u111Kryeministri i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi protestuesit të cilët kanë dalë në rrugë anembanë Turqisë. Policia përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë protestuesit anti-qeveritar nga një shesh në kryeqytetin, Ankara, vetëm pak kilometra nga ku Erdogan mbajti një fjalim. Erdogan mbajti gjashtë mitingje të dielën, pas një jave të demonstratave dhe kryengritjesh rebeluese. Mijëra persona tundnin flamujt e kuq turq dhe thërrisnin Allahu Ekber (Zoti është më i Madhi). Ai i akuzoi protestuesit se...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 418
10062013

Lajmet Ditore U186ue10Një ish-punëtor i CIA-s e ka zbuluar veten si burim të informacionit të rrjedhur, mbi një program të fshehtë spiunazhi amerikan, përmes së cilit merren detajet dhe të dhënat e telefonit dhe internetit të qytetarëve amerikanë dhe të huaj. Edward Snowden, tha se ai ka “rrjedhur” informacion mbi programin Prism për të mbrojtur "liritë themelore për njerëzit në mbarë botën". "Unë nuk dua të jetoj në një botë ku çdo gjë që bëj dhe them është e regjistruar. Kjo nuk është diçka që unë nuk mund ta mbështes" Në një intervistë...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 382
10062013

Lajmet Ditore U186ud10Vazhdon vandalizmi ndaj institucioneve islame në Londër. Të paktën 130 njerëz u desh të evakuoheshin nga një shkollë-konvikt islam në jug lindje të Londrës, kur një zjarr shpërtheu natën e kaluar. Policia tha se ata ishin duke e trajtuar incidentin në shkollën Darul Ulum, si të dyshimtë. Rreth 128 njerëz, që mendohet të kenë qenë nxënësit dhe personeli, u evakuuan menjëherë pasi zjarrfikësit mbërritën në vendngjarje. Dy burra u trajtuan nga askifkia për shkak të tymit, por nuk ka pasur raporte të tjera për të lënduar....
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 413
10062013

Lajmet Ditore U186uy11 Së paku shtatë persona janë vrarë dhe të paktën 30 janë plagosur gjatë përleshjeve në kryeqytetin jemenas, Sanaa. Dhuna shpërtheu pasi rebelët shi'it sulmuan ndërtesën e sigurisë kombëtare me armë automatike dhe granata. Ata kërkuan lirimin e të burgosurve politikë, njoftoi një zyrtar për agjencinë e lajmeve AP, duke shtuar se ata qëlluan në drejtim të rojeve, përderisa ishin duke u përpjekur për të sulmuar selinë e inteligjencës. Sipak po këtij burimi, disa nga të burgosurit ishin arrestuar për kontrabandën e...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 380
09062013

Lajmet Ditore U186u110Një zyrtar i lartë ushtarak libanez thotë se përleshjet kanë shpërthyer jashtë ambasadës iraniane në kryeqytet, mes protestuesve kundërshtarë të Hizbullahut, grup i cili po merr pjesë në luftën siriane. sipas burimeve të këtij zyrtari, një protestues anti-Hizbullat është qëlluar për vdekje. Protesta në ambasadën iraniane përkoi me një tjetër miting të vogël në qendër të Beirutit, ku kritikohej ndërhyrja ushtarake e Hizbullahut në konflikt të Sirisë. Pjesëmarrja e hapur e këtij grupi shiit në luftimet në Siri ka...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 411
09062013

Lajmet Ditore U186ul11Të paktën 25 persona u vranë dhe 80 u plagosën në përleshjet në qytetin libian Bengazi. Përleshjet ndodhën në mes të protestuesve dhe milicisë. Banorët thanë se dhjetëra protestues, disa prej tyre të armatosur, po marshonin jashtë selisë së brigadës Shield Libi, duke kërkuar shpërbërjen e milicive, dy vjet pas rrëzimit të diktatorit Muamar Gadaf. Pas disa orë luftimesh, forcat ushtarake speciale u sollën në vend për të rivendosur rendin, me ç'rast humbën jetën pesë pjesëtarë të policisë. Një mjek në spitalin El-Jala...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 349
09062013

Lajmet Ditore U186u611Policia ruse ka arrestuar 300 njerëz në një xhami në Moskë, pasi Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një goditje të "islamistëve" përpara Olimpiadës Dimërore të vitit të ardhshëm në Soçi. Putin i ka vënë forcat e sigurisë në gatishmëri të lartë për të mbrojtur lojërat në vendpushimin e Detit të Zi në Soçi, i cili konsiderohet të jetë kryeqyteti i popullsisë kirkasiane, zonë e cila është kryesisht myslimane. Bastisjet e së premtes janë hera e tretë që po ndodhin këtë vit në Moskë dhe Shën Peterburg. Gjatë aksionit...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 362
08062013

Lajmet Ditore U186u811ngjarjet e Parkut Gezi në sheshin Taksim të Stambolli
Në këto ngjarje u plagosën rreth 10 protestues, ndërsa si pasojë e dhunës së këtyre të fundit mbetën të plagosur shumë policë; ndërtesat, automjetet dhe mjedisi përreth pësuan dëme të konsiderueshme. Më pas, ngjarjet u përhapën edhe në disa qytete të tjera të Turqisë. Përleshje ndërmjet grupeve protestuese dhe forcave të policisë u regjistruan veçanërisht në qytete të mëdha si Ankaraja dhe Izmiri. Këto ngjarje aspak të këndshme tërhoqën jo vetëm reagimin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 462
08062013

Lajmet Ditore U186u_10Katër ushtarë ndërkombëtarë janë vrarë në dy sulme të ndara në Afganistan, thonë zyrtarë të koalicionit. Një burrë i veshur me uniformën e ushtrisë afgane ka vrarë tre ushtarë në një sulm në provincën Paktika, në afërsi të kufirit me Pakistanin. Një ushtar italian vdiq në një tjetër sulm në provincën Farah në perëndim të vendit, thanë zyrtarët italianë. Forcat e ISAF-it kanë marrë një sërë masash në përpjekje për të ndalur sulmet e tilla. Sulmi i fundit ndaj trupave të huaja ishte më shumë se një muaj më parë,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 353
08062013

Lajmet Ditore U186ub10tjerë, derisa u qëllua për vdekje gjatë përleshjes me policinë. Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë ditës së premte pranë një kolegji në Santa Monika të SHBA-ve. Gjithçka ka ndodhur vetëm pak kilometra ku kishte qenë për një vizitë zyrtare presidenti Obama. Sipas policisë, agresori në fillim ka tentuar të futej me dhunë në një ndërtesë, ku ka qëlluar dy viktimat e para, më pas ai ka dalë në rrugën përballë kolegjit duke qëlluar në drejtim të disa makinave dhe një autobusi, ku për fat të keq mbetën të vrarë edhe disa persona...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 451
08062013

Lajmet Ditore U59udr10E shtune 8 rshor Një sulm me dronë amerikan ka vrarë shtatë pakistanezë dhe plagosi tre të tjerë në veriperëndim të Pakistanit. Ngjarja ndodhi të premten vonë, thanë zyrtarët e sigurisë. Ky është sulmi i parë më dronë qysh nga zgjedhja e kryeministrit të ri Navaz Sharif gjatë kësaj jave. Në fjalimin e tij inaugurues në parlament, Sharif bëri thirrje për një përfundim të menjëhershëm të sulmeve me dronë amerikan, dhe një veprim të tillë e konsideroi si një shkelje të sovranitetit të Pakistanit. Presidenti Barak...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 375
07062013

Lajmet Ditore U186u110Shqipëri, Burrel Një infermiere e besimit islam është refuzuar për punë nga mjekja e spitalit të Burrelit, ku asaj iu ndalua ushtrimi i detyrës për shkak se është e mbuluar me shami. Konflikti ka nisur që të hënën, ndërsa drejtori i spitalit, Behar Sina, ka dalë në mbrojtje infermieres së sapoemëruar, Irma Haka. Zotëri Sina, i cili është përfshire ne konflikt verbal me doktoreshën, ne nje interviste për News 24 deklaron se është kërcënuar nga persona te afërt me doktoreshën. Ndërkohë infermierja Irma Haka, e cila...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 856
07062013

Lajmet Ditore U186u310Koalicioni Kombëtar i opozitës Siriane deklaroi se regjimi i Bashar Al Assad është i interesuar vetëm për të blerë kohë, duke deklaruar se pikërisht kjo është arsyeja pse regjimi ka vendosur të marrë pjesë në Konferencën e Gjenevës. "Në qoftë se regjimi i Assad nuk pajtohet me rezultatet e Konferencës së parë të Gjenevës, ku është sugjeruar një transformim demokratik, duke përfunduar autokracinë, atëherë asnjë parim dhe asnjë pikë nuk është ndryshuar në Konferencën e dytë të Gjenevës. Ata që flasin në emër të regjimit,...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 386
07062013

Lajmet Ditore U186u410Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të protestave në vend, menjëherë pasi u kthye nga turi i tij në vendet Afrikane. Kryeministri u prit herët të premten në mëngjes nga mijëra mbështetës të mbanin flamuj turq dhe duke brohoritur "Ne jemi me ty Erdogan". "U bëj thirrje për një fund të menjëhershëm të demonstratave, të cilat janë kthyer në paligjshmëri dhe vandalizëm," tha Erdogan në një fjalim në aeroportin e Stambollit, ku ai sapo ishte kthyer nga një udhëtim në...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 366
05062013

Lajmet Ditore U186ui11RUSI Stacioni i metrosë në afërsi të Kremlinit, ishte e mbyllur gjatë orëve të pikut të mërkurën në mëngjes për shkak të tymit të dendur dhe zjarrit që e përfshiu atë. Evakuimi është duke u zhvilluar ende, njofton Euronews. "Një kabllo të energjisë e ka kapur zjarri, dhe evakuimi është duke u zhvilluar," tha një burim policor. Incidenti ndodhi në fund të orës së pikut në mëngjes. Zjarrfikësit arritën të shuajnë flakët dhe të vënë nën kontroll zonat e prekura nga tymi.[justify]
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 392
05062013

Lajmet Ditore U186ut11Në Kanada është duke u mbajtur panairi i parë i ushqimit hallall, panair i cili ka tërhequr turma rekord, si nga myslimanët ashtu edhe nga jo myslimanët. "Panairi i Ushqimit Hallall është i dedikuar për skenën e ushqimit hallall, dhe shpreson të shfaqë shumëllojshmërinë dhe diversitetin që e ka ky ushqim, u shpreh" Salima Jivraj, Drejtor Marketingu i ushqimit hallall, për portalin OnIslam.net. "Ne jemi duke shpresuar se panairi i ushqimit hallall frymëzon dhe inkurajon bizneset për të prodhuar më shumë alternativa...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 466
05062013

Lajmet Ditore U186u211Ushtria e regjimit sirian ka rifituar kontrollin e qytetit strategjik Kusejr, njofton televizioni shtetëror sirian. "Forcat e armatosura kanë kthyer sigurinë dhe stabilitetin në të gjithë qytetin e Kusejrit," tha një deklaratë televizive sot në mëngjes. Sipas po këtyre burimeve, çlirimtarët e opozitës janë tërhequr nga Kusejri ku ata kishin luftuar në betejat e ashpra me forcat qeveritare, të cilët janë të mbështetura nga luftëtarët e Hizbullahut libanez. Një militant i Hizbullahut i tha agjencisë së lajmeve Reuters...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 376
05062013

[img][/img]Lajmet Ditore U186ut10Në Siri ku lufta civile vijon nga të katër anët e vendit, po vijnë lajme dhune. Bilanci i luftës, që ka më shumë se dy vjet që vijon sa vjen dhe po shtohet edhe më shumë. Në sulmet e fundit të forcave të Asadit, kanë humbur jetën mbi 89 njerëz, shumica e të cilëve në Alepo dhe kryeqytetin Damask. Kurse në Kusejr, qytet i cili tash e 3 javë gjendet nën shtetrrethim, militantët e Hizbullahut dhe opozitarët sirianë vijojnë përleshje të dhunshme. Edhe raketa e hedhur në një kohë kur opozitarët po varrosnin...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 388
03062013

Lajmet Ditore (u39u)erdogan%20739301535Mes një valë të demonstratave anti-qeveritare në Turqi, kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan, në mënyrë qesharake po akuzohet për të qenë gjoja se "një diktator ".
Të gjitha mediat turke dhe ndërkombëtare që po përcjellin ngjarjet në vend kanë vënë re se nuk është qeveria ajo që po sfidon demokracinë, por vetë protestuesit janë një kërcënim potencial për demokracinë, pasi ata po shkaktojnë trazira duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 419
03062013

Lajmet Ditore (u40u)Benjamin%20Netanjahu%20110911Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se sulmet e organizuara kundër palestinezëve kanë arritur një pikë të rrezikshme dhe se izraelitët përballuar me këtë fakt.
Në një deklaratë të bërë para mbajtjes së mbledhjes së Këshillit të Ministrave izraelit, Netanyahu theksoi se aktet raciste të hebrenjve kundër palestinezëve kanë fituar një dimension të rrezikshëm.
Duke...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 466
03062013

Lajmet Ditore (u186u)lebanon-tripoli-clash-7
Dhjetëra persona u vranë në një përleshje mes luftëtarëve të Hezbollahut dhe forcave siriane të opozitës në rajonin lindor të Libanit, pranë kufirit me Sirinë.
Një burim nga Al Jazzera njofton se 15 ushtarë clirimtarë u vranë në lindje të Luginës Bekaa 5 Baalbek, por numri i saktë nuk është ende i qartë. Një luftëtar i Hizbullahut vdiq poashtu, njoftojnë burimet.
Konflikti...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 474
 Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 36  NextMbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderator:S.Moderator
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Shume i mire Shume i mire
Palidhje Palidhje
I mire I mire