islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 73
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
MesazhTitulli: Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)   Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 22 Jun 2012 - 14:52

Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)


Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty-quarter-ng


SAND and only sand for thousands of kilometers extending over four nations, Rub al-Khali or the Empty Quarter is the world’s largest sand desert. Uninhabited one may think but the Bedu tribes have survived on the edge since before recorded time.

Sand dunes reach as high as 250 meters, while billions of glittering stars light up its night sky – a feat hikers and campers, locals and expats, don’t like to miss. Formidable conditions – extremely high temperature and dry as a bone – have kept travelers and settlers far away.

To say this place was once luscious green, with lakes and ponds and springs, chirping birds, grazing deer, sleeping water buffaloes, and of course devouring humans would be an unaccepted blasphemy, a madman’s dream, and a creative myth. Yet it’s all true – facts are stranger than fiction.

Much has been written about this Quarter by experts (references at the bottom). Archeologists and geologists have found remains of thousands of lakes (in two periods: between 37,000 and 17,000 years ago and between 10,000 and 5,000 years ago), fossils of cattle and hippos, and of flint tools including knives, scrapers, borers and arrowheads. The mission, the hard work, and the use of technology by scientists to uncover details have all been documented in chronology.

This piece is about the people who inhabited a part of the area. Who were they and what happened to them?

National Geographic reports: “In 1932 Bertram Thomas recorded Bedouin tales of a fabled trading city that disappeared beneath the sands of the Empty Quarter, beginning a love affair between Western explorers and the ancient city of Ubar. According to myth, Ubar was a sumptuously rich city, grown fat from the frankincense trade. Said to have been destroyed as punishment for its inhabitants’ impiety, the city remained elusive for centuries.” [1]

How much of a myth are these stories of Muslim Bedus?

“Did you not see how your Lord dealt with Aad? Iram (the city) of the pillars, The like of which were not created in the land?” (Quran, 89:6-8)

The people of Aad lived in an area between Yemen and Oman. [2] Iram “refers to the House of the kingdom of Aad” as mentioned by early scholars like Qatadah and As-Suddi. [3]

The Quran additionally says “of the pillars” because they lived in trellised houses that were raised with firm pillars. [4]

“Do you build high palaces on every high place, while you do not live in them? And do you get for yourselves palaces (fine buildings) as if you will live therein forever?” (Quran, 26:128-129)

The National Geographic article continues: “It wasn’t until 1992, after decades of fruitless exploration, that scientists finally made headway. Using space-based radar imagery, they detected ancient caravan tracks that converged near modern-day Shisr in southwest Oman. Their excavations uncovered a large octagonal fortress with thick walls standing ten feet (three meters) high, along with eight towers at its corners. Greek, Roman, and Syrian pottery shards discovered in the ruins – the oldest dating from 4,000 years ago – suggested the site was indeed animportant trading center. The fact that the city seemed to have met with a rather cataclysmic end – much of it fell into a sinkhole created by the collapse of an underground limestone cavern – was compelling evidence to suggest that this was indeed the fabled city of Ubar.” [5]

The myth busted! The Quran is the most truthful and protected book known to mankind.

More evidence of Iram is found in the December 1978 edition of National Geographic magazine. In 1973, the city of Ebla was excavated in Syria. The city was discovered to be 4,300 years old. Researchers found in the library of Ebla a record of all of the cities with which Ebla had business ties. On the list was the specific name of the city of “Iram.” The people of Ebla had apparently conducted business with the people of “Iram.”

These fascinating details hint at yet another (among the infinite) proof of the divinity of the Quran. Presenting such historic, precise details of a people who lived thousands of years before the advent of Prophet Muhammad (peace be upon him) during a time void of academic research and technological advancement is not humanly possible.

Leaving aside these intriguing details, let’s come back to our original question: Who were these people? We must know that the Quran is not a book of history or science. It does have many signs for people to believe in it – historic, scientific, literary, etc – but its primary purpose is to guide humanity.

The story of Aad is one for our guidance. Aad were the strongest people of their time in their physical stature, and were the mightiest in power. But they were rebellious, arrogant, and disobedient tyrants. They worshiped false gods besides Allah. They abused the blessings and power they had, and they spread corruption on earth.

“As for Aad, they were arrogant in the land without right, and they said: “Who is mightier than us in strength?” See they not that Allah Who created them was mightier in strength than them. And they used to deny Our verses!” (Quran, 41:15)

As with every disbelieving nation in the past, Allah first sent a prophet to the people to remind them and call them back towards righteousness.

“Aad denied the Messengers. When their brother Hud said to them: “Will you not fear Allâh and obey Him? Verily, I am a trustworthy Messenger to you. So fear Allâh, keep your duty to Him, and obey me. No reward do I ask of you for it; my reward is only from the Lord of the Universe. “Do you build high palaces on every high place, while you do not live in them? And do you get for yourselves palaces (fine buildings) as if you will live therein forever? “And when you seize (somebody), seize you (him) as tyrants? “So fear Allâh, keep your duty to Him, and obey me. And keep your duty to Him, fear Him Who has aided you with all (good things) that you know. He has aided you with cattle and children. And gardens and springs. Verily, I fear for you the torment of a Great Day.” They said: “It is the same to us whether you preach or be not of those who preach. This is no other than the false tales and religion of the ancients. And we are not going to be punished.” So they denied him, and We destroyed them. Verily, in this is indeed a sign, yet most of them are not believers.” (Quran, 26:123-139)

How were they destroyed?

And as for Aad, – they were destroyed by a furious violent wind! Which Allah imposed on them for seven nights and eight days in succession, so that you could see men lying overthrown (destroyed), as if they were hollow trunks of date palms! Do you see any remnants of them? (Quran, 69:6-8)

For seven nights and eight days continuously they were battered with a cold, violent wind. Was it a massive cyclone or a turbulent wind carrying tons of sand? We don’t know. Its magnitude and nature may not be known to us, but we know it was severe and it rooted out these people. Only Prophet Hud and the people of Aad who believed in him were saved. They migrated to Hadramout in Yemen and settled there.

The last verse is quite interesting: “Do you see any remnants of them?” Which means, as Ibn Kathir said, “Do you find any one of them left or anyone who even attributes himself to being from them?” This is the obvious meaning.

However, there’s one remarkable fact. Retired Aramco geologist Hal McClure, who in his 1984 doctoral thesis at London University reported in detail on the lakes, says there are no fossil remains of humans there. “Absolutely none” have been found at the lake, he said, though explorers have found flint tools, including knives, scrapers, borers and arrowheads. [6]

“Do you see any remnants of them?” The verse is absolutely right even if there were fossils because there are no people of Aad living today. But could it also mean they were destroyed without a trace left behind?

So next time when we’re out in the Empty Quarter, enjoying the sand dunes and the glittering night sky, let’s remember how it was once a trading center, with gardens and gushing springs, inhabited by a powerful and rich civilization, but who made life hell on earth and rebelled against God.

Let’s remember how an entire city lies buried beneath the sand we’re camping upon.

________________

[1] National Geographic Magazine; [URL="http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0502/feature1/index.html"]link[/URL]

[2] Ibn Kathir, Stories of the Qur’an

[3] Tafsir Ibn Kathir (abridged), English translation, vol. 10, p. 472, Darussalam

[4] Ibid., p. 471

[5] Op. Cit.

[6] Arthur Clark, Lakes of Rub al-Khali, pp. 28-33 of the [URL="http://www.saudiaramcoworld.com/issue/198903/lakes.of.the.rub.al-khali.htm"]May/June 1989 print edition of Saudi Aramco World[/URL].

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: