islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
MesazhTitulli: Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes   Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 29 Jun 2012 - 0:24

Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes 539727_262789937160705_263182810_n

Arakani-Burma

A e dini se popullsia e burmes eshte 50 milijon, kurse muslimanet perbejne 15% te popullates, ndersa ne provincen Arakan ku ata persekutohen jane 70% e popullates ndersa pjesa tjeter budist dhe te tjere.

A e dini se islami ne Arakan ariti ne kohen e halifes abasit Harun Rashid ne shekullin e shtate gregorijan dhe u be shtet islam i pavarur te cilin e kane sunduar 48 mbreter musliman ne nje periudhe prej 3 shekujve e gjys.

A e dini se ne vitin 1784 Arakani eshte okupuar nga mbreti budist Budabaj nga friga e perhapjes se islamit ne provincat tjera te burmes ky mbret ka shfaros gati te gjithe shenjat e ekzistimit te islamit ne Arakan, duke i shkateruar xhamite, shkollat fetare islame, duke i mbytur dijetaret dhe thiresit musliman, duke vendosur sa ma shume popullsi budiste ne ato vende ku jetojne muslimanet etj.

A e dini se me ardhjen e pushtetit ushtarak fashist ne vitin 1962 ne krye me gjeneralin Njubin muslimanet ju jane nenshtruar çdo lloj persekutimi dhe zullumi qe mund te ekziston, ku me vrasje, ku me debim, ku me uzurpim te tokes e llojlloj tjera.

A e dini se muslimanet ne Burma nuk kane asnje te drejte ne ate shtet si shtetas.

A e dini se muslimanit ne burma nuk i lejohet te martohet derisa te mbushe 30 vjet, kurse muslimanja 25 vjet, por edhe me kete kufizim ndonjehere ne pergjithesi ju ndalohet martesa dhe detyrohen muslimanet me dhene ryshfet oficereve te provinces ne menyre qe t'iu lejohet martesa.

A e dini se muslimanet e Arakanit jane pakica me e shkelur ne bote sipas kombeve te bashkuara.

Ae dini se ne keto dite muslimanet ne burma po masakarohen ne menyre barbare, po ju djegen shtepite , fshatrat po edhe qytet i tere.

Pasha Allahun nuk ka njeri me te shkelur ne fytyren e kesaj toke ne kete kohe sikurse muslimani i burmes, po as fe me te shkelur sikurse ISLAMI ne burma.

Pasha Allahun pre imanit me te dobet eshte tash te bejme dua per keto vllezer dhe motra ne qe po jetojme ne komoditet ndersa ata nuk dine se a do ta arijne mengjesin.

O Allah Zoti i qiejve dhe i tokes. i Gjalle dhe i Perhershem, Nxeri nga kjo situate vllezerit tone ne burma shkateroj zullumqaret budist me nje ushtri qka vetem Ti e di, sjelljva denimin nga nuk e paramendojn Amin.

Pershtati: Muhamed Imeri

Allahu ju shperbleft per postimin.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: