islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES Empty
MesazhTitulli: ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES   ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES EmptyThu 6 Aug 2009 - 10:12

Imam Ebu Hanife nuk ka qenë pedagog, ka qenë fekih, themelues i një akademie shkencore, të përbërë prej 40 dijetarësh, me të drejtë të barabartë në sjellje vendimi, të cilët zgjidhnin të gjitha çështjet juridike - islame, themelues I shkollës së parë dhe më të ndjekur juridike - islame, medhhebit hanefi. E tërë ajo që ka arritur ai, për një kohë prej 70 vjetësh sa edhe jetoi, është e pamundur të elaborohet me disa fjalë, nga ana tjetër kontributi që dha ai në shumë shkenca, fakti se ky person, Imami ynë, arriti të jetë jo vetëm më i dituri i kohës kur jetonte, por edhe i shumë shekujve më pas, na bën që të marrim shembull dhe të këshillohemi nga ai, lidhur me arritjen e suksesit në jetë.

Një ndër parakushtet kyçe, që në një farë mënyre është edhe çelësi i suksesit, sipas Ebu Hanifes, ka të bëjë me formimin e drejtë të personalitetit të mësuesit dhe nxënësit, për çka ai parasheh rregullat në vijim: Duke u bazuar në literature që është shkruar për Ebu Hanifen mund të nxjerrim disa rregulla që janë të obligueshme për mësuesin dhe nxënësin, ndër këto veçojmë:

1. Qëllimi i çdo mësuesi dhe nxënësi duhet të jetë arritja që All-llahu të jetë i kënaqur me të,veti të cilën duhet ta posedojë çdo besimtar, e sa i takon mësuesit dhe nxënësit as që diskutohet.
Ebu Hanifeja kërkon që tentative për t'u furnizuar me dituri, të bëhet vetëm duke në emër të Allllahut e jo për tjetër. Ai madje thekson se person që meson diturinë për interese të kësaj bote, nuk do të shijoj begatinë e All-llahut xh.sh. dhe zemra e tij assesi nuk mund të bëhet fole e diturisë.
2. Kërkimi i diturisë duhet të jetë preokupim i vetëm, në të cilin duhet përqendruar tërësisht, duke u larguar nga ngarkesat e kësaj bote.

Nxënësi duhet t'i përkushtohet plotësisht diturisë që e meson dhe të lë anash gjithçka tjetër. Citoj Ebu Hanifen që i drejtohet nxënësit të tij Ebu Jusufit: "Në fillim të jetës kapu në nxënien e diturisë, mandej grumbullo pasuri hallall, e më pas martohu, sepse nëse merresh me grumbullimin e pasurisë kur duhet të mësosh, do të kalojë koha dhe do të mbetesh injorant, ndërsa pasuria do ta imponoj të merresh me lukset e kësaj bote. Mjerë ti nëse martohesh para se të fitosh dituri, sepse martesa ta humb kohën, të grumbullohen fëmijët e do të mbetesh injorant.

Ebu Hanifeja thotë se gjatë kërkimit të diturisë duhet të largohen gjithë çështjet tjera të kësaj botë. Në lidhje me këtë është pyetur Ebu Hanifeja r.a. se si mund të mësohet shkenca e fik'hut. Ai u përgjigj: Duke qenë I interesuar plotësisht për të.

Njeriu pyeti sërish: Si mund të arrihet kjo? Ebu Hanifeja iu përgjigj: Të marrësh prej gjërave
aq sa ke nevojë, pa e tepruar.

3. Dituria të kërkohet me sinqeritet të plotë Kushti i themelor i pranimit të veprës së muslimanit tek All-llahu xh.sh është nijeti i pastër.
Çdo vepër që kryhet jo me nijet të pastër ëshët e papranuar tek Allllahu xh.sh. Pasi që dituria konsiderohet ibadet, atëherë dituria jote duhet të jetë e pastër për Zotin. Kështu na ka porositur Ebu Hanifeja, d.m.th. se vepra duhet të kryhet me nijet vetëm për All-llahun xh.sh.

4. Respektimi i plotë i diturisë. Është e patjetërsueshme që dituria të respektohet, sepse nxënësi i cili nuk e respekton diturinë, nuk meriton të bëhet I ditur.
Theube ibn Sead tregon: Më pat thënë Ebu Hanifeja: "Mos më pyet duke ecur, e as duke biseduar me njerëz, e as duke qëndruar në këmbë." Pas pak doli jashtë. Unë e shoqërova atë në udhëtim, kurse gjatë rrugës e pyesja dhe të gjitha përgjigjet i shënoja në fletore. Të nesërmen kur u tubuan shokët përreth tij, fillova ta pyes për të njejtat pyetje, e ai u përgjigj ndryshe nga ç'kishte bërë më parë. E njoftova me këtë, e ai më\ tha: "Të kam ndaluar të më pyesësh në ato raste."

5. Frika prej hidhërimit të Allllahut nëse flitet pa dituri.
Ebu Hanifeja është i mendimit se të folurit me hamendje është haram duke u bazuar në shumë ajete dhe hadithe. All-llahu xh.sh. në Kur'an thotë: "Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke dituri".

6. Dëshira për përhapjen dhe zgjerimin e diturisë. Sipas Ebu Hanifes një ndër obligimet më të rëndësishme është edhe të mësuarit e diturisë të tjerëve. Ai thotë se dijetar në plotëkuptim të fjalës është vetëm ai, që diturinë e tij tua përcjellë njerëzve tjerë.

Idriz Jashari III-A Shkolla Qendrore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
ÇELËSI I SUKSESIT SIPAS EBU HANIFES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: