islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan Empty
MesazhTitulli: Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan   Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan EmptyThu 19 Jul 2012 - 15:44

[Only admins are allowed to see this image]
Përshkrimi i ilaçit për shërimin e sëmundjeve të zemrës duke pasur parasysh vlerën e vendit dhe të kohës:
Veprat të cilat mund ti bëjmë:

1. Perfundimi i Hatmës çdo 3 ditë

2. Falja e 100 rekateve çdo ditë, duke e shpresuar shpërblimin se një rekat është i vlefshëm sa 100,000 rekate.

3. Shpeshimi i përmendjës së Allahut sepse Ai është Më i Dashuri, Më i Rëndësishmi e më i Madhi:

• Thuaj 1,000 herë estegfirullah ve etubu ilejhi

• Dergo 1,000 herë salavate mbi Pejgamberin alejhi selam

• Thuaj 1,000 herë SubhanAllahi ve bi hamdihi, SubhanAllahil Adhim

• Thuaj 1,000 herë SubhanAllah ëel-lhmadulilah, ëe lailahe il-lahe il-lallahu ëallahu ekber

4. Bëjë tavaf katër herë në ditë:

• Një herë pas lindjës së diellit

• Një herë gjatë ditës

• Një herë në fillim të natës

• Nje herë në fund të natës

Veprat prej te cilave duhet të ndalohemi:

1. Përmbajtja e gjuhës: Mbylle gjuhën plotësisht përveq nëse është në adhurim.

2. Lëre shakanë dhe të qeshurit; ndieje brengën e ahiretit dhe afrimin e vdekjës

3. Mos bëj shumë lëvizje por përqëndrohu që të jesh sa më i përulur (ndaj Allahut)

4. Mundohu që të jesh sa më afër Qabës.

5. Mos u shpëeqendro dhe mos e angazho mendjën tënde përveq se në vepra të mira dhe ibadete

6. Mos ha pëeveq asaj që është hallall.

7. Mos u ngatërro me askënd, mos polemizo, mos dialogo dhe merru me vetën tende

8. Mos bëj syefaqësi dhe mos vepro perveç se me praninë e zemrës tënde dhe mundohu të bëhesh i sinqertë

9. Mos u brengos për ushqim; Të mjafton vetëm aq sa për të mbetur gjallë

10. Mos flej shumë, të mjaftojnë 4 orë: mes lindjës së diellit dhe drekës

11. Mos u bëj shumë kurreshtar (duke shikuar shumë);

12. Bëhu i sjellshëm, fal dhe bëhu dorëlirë duke dhënë aq sa ke mundësi.

E shkëputur nga ligjerata e Shejh Muhammed Husejn Jakub

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Veprat të cilat mund t’i bëjmë në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: