islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Ramadan: But I don’t want Forgiveness!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 74
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! Empty
MesazhTitulli: Ramadan: But I don’t want Forgiveness!!   Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! EmptyWed 1 Aug 2012 - 1:47

Ramadan: But I don’t want Forgiveness!!

Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! Dua


For almost every one of us, there’s something we know we need to change but simply won’t. How we think we know ourselves and our intentions, but really, we don’t. But in Ramadan, a lot of unpleasant things come to surface because the devils are chained and the depths of our hearts are exposed.

Yet most of us still manage to wriggle out of obedience to Allah, and the excuses abound… but in each excuse, there’s one key component that’s missing. Allah.

I don’t mean His name is absent. For most of us, it’s actually Allah’s name we use to justify our wrong.

Allah is Forgiving. Allah knows my heart. Allah’s my judge…

Or our favorite…

When I change, I’ll do it for Allah, not because people asked me to…

Yet Allah says, “And make not Allah's (name) an excuse in your oaths against doing good, or acting rightly…” (2:224).

When we’re not blaming Allah for our sins, we’re blaming our natural human weakness. And it’s true; humans are weak. But the truth is that this isn’t our chief shortcoming. But human weakness is the chief shortcoming for those with high emaan. Those with low emaan have as their chief shortcoming a diseased heart.

The strong believers constantly strive to do what’s right, but because of human weakness, they inevitably fall short. But their energy is spent striving against sin, not giving in to it.

The weakest believers don’t even bother striving; they’re quite comfortable in their life of sin. Their energy is spent defending their sin, not fighting against it.

… I don’t want forgiveness. I don’t want to change. I like the wrong I’m doing…

This is what it really boils down to. Otherwise, we’d just make du’a, and pray that Allah makes it easy for us to do what’s right, even if we fall short at times.

But it starts with wanting change. And that’s not an easy thing for the human heart, especially for those of us content with our low emaan and life of sin.

Yet…

All will be forgiven during the month of Ramadan, except those who do not want to be forgiven. And who does not want to be forgiven?

Those who do not ask.

The month of Ramadan is, more than anything, a month of opportunity. It’s a time to set right things that are wrong. It’s a time to change course, even as you’ve no idea how you’ll walk that new path. It’s a time to ask for change, to beg for change, to cry for it — even if part of you doesn’t even want it.

And it’s okay if you have no idea how you’ll manage wearing hijab, praying regularly, shutting off that TV, or leaving alone those “cute” girls or guys.

It’s okay, because it’s not you you’re turning to for help. It’s Allah.

And Allah is able to do all things.

Let us remember, too, that Allah is All-Forgiving. But, of course, to benefit from Allah’s Forgiveness, we first have to want it. And wanting forgiveness isn’t just saying we want it, or just uttering a prayer. It means we regret our sin. It means we hate our sin. And it means we take every step to avoid it.

And we never give up fighting against it.

That’s what it means to want Allah’s forgiveness.

That’s what it means to ask for it.

So it is upon each of us to closely examine our lives—and hearts—and ask ourselves a simple question.

Do you want forgiveness?

If our answer is yes, we know Who to turn to for help and guidance.

If our answer is no… well, there’s nothing for us to do except what we’ve always been doing.Words of love.. words for love...

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!! 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ramadan: But I don’t want Forgiveness!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: