islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
MesazhTitulli: Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj   Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 9 Aug 2012 - 20:20

[Only admins are allowed to see this image]

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj

Xhon Hoy, i cili vuri bast me një mik mysliman se mund të agjërojë gjithë Ramazanin, është shndërruar në një person publik në Danimarkë, ku dhe jeton.

Ai ka hapur dhe një faqe në facebook të cilën e ka titulluar “30 days of Ramadan” me qëllim që të ndajë me njerëz të njohur e të panjohur, eksperiencën e tij përgjatë këtij muaji. Faqja e tij ka shënuar një rritje prej 5500 miqsh. Gjatë një interviste për të përditshmen turke todayzaman, 49 vjeçari flet për përvojën e tij dhe si ndryshoi imazhi për islamin dhe myslimanët pasi filloi agjërimin.

“Para se të filloj agjërimin, unë kisha krijuar një imazh shumë negativ për islamin, të kultivuar nga mediat të cilat janë treguar të pashpirt me gjithçka që ka të bëjë me islamin dhe myslimanët. Pasi fillova agjërimin, mësova shumë gjëra rreth islamit dhe tashmë nuk i shoh myslimanët me frikë dhe dyshim. Shumë probleme që jomyslimanët kanë me myslimanët, bazohen tek një apati karshi fesë islame dhe Kuranit. Një padije e tillë, shkakton frikë tek ta.” Shpjegon Hoy.

Që ditën e parë të Ramazanit, Hoy u zgjua herët për të ngrënë syfyrin dhe sigurisht është distancuar totalisht nga pijet alkoolike. Gjatë këtij muaji, ai ka vizituar xhami të ndryshme për tu informuar më shumë nga imamët rreth islamit. Madje, një herë ai ka falur dhe namazin e teravive në një xhami.

Ai thotë se etja është pjesa më e vështirë e agjërimit dhe se ditët e para të Ramazanit ishin vërtet të vështira. Hoy tregon se agjërimi në një vend ku myslimanëve u duhet të agjërojnë për 21 orë, një nga periudhat më të gjata në mbarë botën, është diçka e veçantë për të. Që kur kam filluar agjërimin, kam shmangur bisedat e kota, diskutimet e panevojshme me njerëz dhe gjuhën banale – thotë ai.

Gjatë këtij muaji, ai është ftuar nga shumë familje myslimane për të ngrënë iftar. Të ftohesh nga të tjerët për iftar dhe të takohesh me njerëz të ndryshëm është diçka e mrekullueshme. Çdo ditë kam mësuar rreth eksperiencave të tyre, besimit dhe stilit të jetesës. Kam marrë shumë ftesa për iftare, saqë sinqerisht nuk i përballoja dot dhe disa prej tyre i kam refuzuar. Vetëm nëse Ramazani do të ishte 3 muaj, mund ti përballoja të gjitha kërkesat. – thotë Hoy.

Shumë miq e shokë kishin bërë shaka fillimisht me të, duke i thënë se përse duhej të qëndrojë i uritur dhe i etur gjithë ditën. Por me kalimin e ditëve, ata kishin filluar ta respektojnë dhe mbështesin vendimin e tij. Hoy tregon se ai e ka ndarë eksperiencën e tij me të gjithë miqtë dhe të njohurit, të cilët kanë treguar interes për këtë eksperiencë.

Asim Ikbal, miku pakistanez i Hoy i cili e nxiti për të agjëruar, po përgatit një dokumentar lidhur me eksperiencën e Hoy me Ramazanin. Ikbal tregon:”Çdo Ramazan, miku im Hoy më pyeste: Përse agjëron dhe përse qëndron gjithë ditën pa ngrënë e pa pirë?! Këtë vit, unë i thashë: Nëse je kaq kurioz rreth agjërimit, provoje dhe mëso nga kjo përvojë e re. Por jam i sigurtë se nuk do të mundesh të agjërosh për tridhjetë ditë. Sakaq, Hoy u përgjigj: Vë bast se mundem. Ja, kështu ia nisi agjërimit. /ardhmeriaonline/

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj Empty
MesazhTitulli: Re: Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj   Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj EmptyThu 9 Aug 2012 - 20:44

WEEE shum e mrekullushem cheers ,,,ja pra me ndihmen e All-llahut dhe me bindjen e plote e ka agjeruar Ramazanin ,,pra All-llahu i ja past pranuar agjerimin ,si dhe u befte Musliman i devotshem,,,,...... drunken

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Hoy: Imazhi im për myslimanët ndryshoi pasi fillova të agjëroj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: