islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit   Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit EmptyWed 15 Aug 2012 - 20:12

[Only admins are allowed to see this image]162780.jpg&size=article_medium" border="0" alt="" />"O Allah, ti je falës, e do faljen, prandaj falmi mëkatet!" Kjo është duaja që na e ka mësuar Pejgamberi i fundit (alejhi selam) të cilën duhet thënë në këto dhjetë ditët e fundit të muajit të bekuar të ramazanit, mirëpo janë tri hapa që duhet ndërmarrë paraprakisht

1. Pendimi Të gjithë ne ngandonjëherë në jetë shmangemi nga rruga e drejtë, pra bëjmë gabime dhe pastaj vërejmë gabimet herët apo vonë në jetë. Koncepti i pendimit është kur të vëresh gabimin në vend se të vazhdosh në rrugën e gabimit - pra atëherë kur bën kthesë njëqindetetëdhjetëshkallëshe i bie pishman. Jep premtim se do të ndryshoh mënyrën e të jetuarit dhe se do të bësh ndryshime të cilat do të të jepnin një rinisje të freskët. Kur të kesh bërë këtë ke nisur procesin e pendimit.

2. Falja

Ti vazhdimisht shpreh brejtje të ndërgjegjes dhe e lut Allahun që të të falë. Vëren se ti përgjigjesh për gabimet e tua dhe e lut Allahun për forcë ashtu që të mos përsërisësh gabimet e njëjta. Allahun e lut që të të falë për mëkatet që ke bërë ndaj Allahut ashtu si edhe që të ta mundësojë që qeniet njerëzore të të ndjejnë ose të të falin për të këqijat që ua ke bërë. Natyrisht se prej tyre edhe drejtpërdrejt do të kërkosh ndjesë. E Allahu definitivisht të fal nëse i lutesh. Edhe qeniet njerëzore nxiten të falin, por nëse nuk na falin, atëherë ne do të jemi në hall Ditën e Gjykimit.

3. Fshirja e mëkateve

Kurdoherë që mëkatojmë një shenjë mëkati na paraqitet në regjistrin tonë. Ditën e Gjykimit kur regjistrat tanë shtrohen sheshazi, të gjithë njerëzit do të mund të shohin mëkatet tona. Ky proces mëkatfshirjeje është kur të lutësh Allahun që të t'i fshijë të gjitha njollat e mëkateve nga regjistri yt. Dhjetë ditët e fundit të muajit ramazan veçanërisht kushtohen drejt arritjes së kësaj derexheje të lartë. Së këndejmi, ndani pak minuta nga ditët tuaja plot punë e detyrime për t'u penduar, për të kërkuar falje, ashtu që të mund t'ju fshihen mëkatet. Na e mundësoftë Allahu të arrijmë këtë gradë të lartë të faljes. Mos na harroni edhe ne në duata tuaja dhe na falni për ndonjë lëshim!

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Duaja e dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Duat e Ramazanit-
Kërce tek: