islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . Empty
MesazhTitulli: HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .   HARAMET (GJUNAHET)  SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE . EmptySun 9 May 2010 - 15:49

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi

07/05/2010-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh

Xhamija e Re F.sh Kamjan

KamjanHARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .
Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame po ashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit që të falim edhe këtë namazin e Xhumas së bashku.
Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë, njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kur`anit famëlart, predikuesit të fesë Islame, salavatet tona qofshin edhe mbi familjen e tij të pastërt,mbi sahabet e tijë dhe mbi të gjithë ata që u munduan që ta përhapin fenë Islame e cila ka arritur deri tek ne.
Allahu xh.sh në ajetin Kuranor na e bënë të qartë se poqese njriu( njerzimi), pasi që pretendon se i beson Allahut xh.sh.si të vetmin Krijues,dhe Muhammedin a.s. si i Dërguar i Tijë, e më pas ai i then disa norma, apo del nga disa suaza të rregullave të cilët Allahu xh.sh. i pruri nëpërmjet librit të Tijë, si merit do të ket poshtërim në jetën e kësaj bote, e në Ahiret do të ken dënimin e Tij, ku vet Allahu xh.sh. thot:
أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَاء مَن يَفْعَلُ ذَلِكَ مِنكُمْ إِلاَّ خِزْيٌ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يُرَدُّونَ إِلَى أَشَدِّ الْعَذَابِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ {85}
A e besoni një pjesë të librit, e tjetrën e mohoni. Ç’mund të jetë ndëshkimi ndaj atij që punon ashtu prej jush, pos poshtërim në jetën e kësaj bote, e në Ditën e Gjykimit ata hidhen në dënimin më të ashpër. All-llahu nuk është i pakujdesshëm ndaj asaj që veproni ju(Suretul Bekare 85)
Poashtu Allahu xh.sh. në librin e Tijë na tregon disa shembuj se si i shkatroi disa popuj,ku shkak kryesor ka qenë harami(gjunahu),si p.sh. Allahu xh.sh. tregon për dënimin e popullit të Nuhit (a.s.) Lutit (a.s.),popullin e Adit e Themudit etj.
Xhemat i nderuar Allahu xh.sh. këta popuj nuk ishkatroi sepse kishin fizionomi tjetër apo ushqeheshin ndryshe, por vetëm e vetëm sepse ata u zhytën aq shumë në gjunahe sa që haruan edhe krijuesin.
Por a mendojmë se edhe ne poqese zhytemi në mëkate të tepërta,Allahu xh.sh. mund që edhe neve të na jap ndonjë dënim mga toka apo qielli, apo e kemi të sigururt se nuk do të na kaploj neve dënimin i Allahut xh.sh.?!... Pra Allahu xh.sh. na i tregon shembujt që për neve të jet një mësim mos të bëhemi si ata e të meritojmë dënimin e Tijë qysh në Dunja.
Allahu xh.sh. popullin e Lutit a.s. e dënoi vetëm e vetëm sepse ata lejuan martesën e gjinis së njejtë(burrë me burrë) ku në ditët e sodit pothuajse po vazhdon e njëjta gjë, ku disa shtete që na i quajmë të “civilizuara”vec më e kanë miratuar kët ligj dhe pritet që i njëjti ligj të miratohet edhe nga disa shtete që janë me shumic muslimane si në Shqipëri etj, në vend që të miratojnë ligje që janë në përputhshmëri me rregullat njerëzore, ne po mundohemi të nxjerrim ligje cnjerëzore gjë që nuk është edhe te kafshët?.
Si duket ne sot si duket i kemi përmushur të gjitha kushtet e dënimit të Allahut xh.sh.
Muslimanët e sodit ( sidomos në trevat tona) janë të zhveshur aq shumë nga
morali(ahlaku), saqë nuk mund të paramendojmë për krijesën njeri, e mos të flasim për Muslimanin. E në vend që ne të jemi shembëlltyrë për të tjerët, jemi bërë një mostër për gërdi.Jo rastësisht Allahu xh.sh. në një ajet Kuranor thotë:
فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا

E pas tyre (të mirëve) erdhën pasardhës të këqij, që e lanë namazin e u dhanë pas kënaqësive (trupore), e më vonë do të hidhen në çdo të keqe (ose në Gaja).(Suretul-Merjem 59).[/size]

Festat që nuk janë fetaro-kombëtare tonat, si duket më së shumti festohen nga Muslimanët se sa nga ata që u takojnë ti festojnë, edhe ate duke filluar prej 1 Majit, Shëngjergjit, Shën Valentinit, 8 Marsit, 7 Marsit, (e festave tjera që do të dalin), e në anën tjetër nuk jemi në gjendje të festojmë Ditëlindjen e Muhammedit a.s.,Vitin e Ri Hixhrij, Natën e Miraxhit, Regaibit, Kadrit etj, ndoshta edhe skemi njohuri rreth këtyre gjërave, edhe pse Hoxhallarët tregojnë nëpër hutbet e tyre kur u vjen koha, por shumica thonë se se kam ditur apo e kisha haruar. Allahu xh.sh. në një ajet Kuranor thot:
وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ نَصِيرٍ {120}

[size=18]As jehuditë, e as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri sa ta pasosh fenë e tyre. Thuaju: “Udhëzimi i All-llahut është udhëzim i drejtë. E nëse pasi që të ka ardhur ty e vërteta shkon pas mendimeve të tyre, nuk ka kush të të ndihmojë e as të mbrojë nga All-llahu”.(Suretul-Bekare120

Shumkush prej nesh mund të thot se ne nuk jemi as Jehudi e as Krishter,por punët që po i kryejmë a nuk ju përngjajn atyre?!!..

Për fat të keq dasmat që bëhen sot ndër muslimanët, pothuajse nuk dallojn nga dasmat e të tjerëve, edhe ate duke filluar prej bashkimit të gjinive, alkoolit, muzikës saqë në kohërat e fundit kemi bërë shprehi edhe ndezjen dhe shimjen e qirinjve.A janë këto sipas Kuranit apo sipas Shejtanit?. Secili le ti përgjigjet vetes por duke folut të vërtetën.
Në anën tjetër kur personi ndron jetë, si duket shkojmë jo si obligim fetar por vetëm e vetëm sa pë sy e faqe, sepse kur vjen koha për faljen e namazit të Xhenazes ata që e ndjejn veten si “ përparimtar” vecohen e nuk marrin pjesë në faljen e xhenazes, sa që në kohërat e fundit jemi duke i përcjellur të vdekurit edhe me duartrokitje,te varrezat në vend që tu këndojmë nga një Fatiha, sic porosit Kurani, ne i përkujtojmë ata me nga nj minut heshtje. E këta vepra që po i praktikojmë a nuk u ngjajn traditave Krishtere?!!!...
Allahu xh.sh. na bënë me dije që mos ti zëmë për miq ata që tallen me fenë tonë ku në një ajet të Kuranit Allahu xh.sh. thot:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الَّذِينَ اتَّخَذُواْ دِينَكُمْ هُزُوًا وَلَعِبًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَالْكُفَّارَ أَوْلِيَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ {57}

O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kini dro All-llahun po qe se jeni besimtarë.(Suretul-Maide57).

Këta gjeste ( këta tradita) që po i bëjmë a nuk i kemi tejkaluar të gjitha kufijt e dënimit nga Allahu xh.sh. por mua më jep kurajo një hadith kudsijj ku Allahu xh.sh. thot”Sa herë më vjen ndërmend ti dënoj njerzit për shkak të gabimeve të tyre që po i bëjnë, por kur i kujtoj fëmijët dhe kafshët pësëri heq dorë nga ki dënim”
Si dhe vetëm e vetëm pse jemi ummeti i Muhammedit a.s. pejngamber ki që në vend të mallkimit ka pasur mëshirën, pra na sot tia dijm për nder Muhammedit a.s.,fëmijve tanë si dhe kafshve, sepse shum moti do të kishmi përfunduar sic kanë përfunduar ata popuj që i cek Kurani.
Me shpres që të vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh që të na bë prej atyre besimtarëve që mundohen të punojnë sipas porosirave të ibrit të Tijë dhe udhëzimeve të Muhammeidt a.s e jo si ata besimtar që veten e konsiderojnë besimtar por punët që i kryajn aspak nuk dallojnë nga jobesimtarët. Si dhe për nder Kur`anit famëlartë, e të Pejngamberit të Tijë, mos t`na largoj nga rahmeti dhe mëshira e Tijë, t`na mundësoj që të përvetësojmë nga shefaati i Kur`anit dhe i Muhammedit a.s., po ashtu të lusim Allahun xh.sh që për hirë të kësaj dite dhe për nderë të këtij namazi neve si besimtar gjunahaqarë t`na i falë gjunahet t`na udhëzojë në rrugë të drejt dhe të shpëtimit si dhe t`na japë të mira si në këte poashtu edhe në botën tjetër.


..................................................Amin............................................................................

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
HARAMET (GJUNAHET) SHKAKU I SHKATRIMIT TË POPUJVE .
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: