islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
MesazhTitulli: U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët   U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 8 Sep 2012 - 22:15

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 200-150_1347007555Pazari i Ri (N. Pazar) - Nga sheshi "Gazi Isa
Beut ", të martën 4 Shtator 2012, u nis kolona e qytetarëve e kryesuar
nga udhëheqësit e bashkësisë islame dhe tridhjetë imamë nga mbarë
Sanxhaku që në Vakufin "Mearif" në lagjen e Haxhetit të Pazarit të Ri
t’iu këndohet duaja e lutjes për më shumë se 2000 shehidëve të cilët
pushteti komunist në periudhën nga 28 nëntori i vitit 1944 deri më 21
janar të vitit 1945 likuiduan dhe i varrosën në këtë vend të Vakëfit,
shumica e tyre shqiptarë në krye me Aqf Efendi Blytën.


Dita e marshimit në Haxhet është përcaktuar para dy
viteve kurë popullata e Sanxhakut nën udhëheqjen e prijësve fetar më 4
shtator të viti 2010 u përplasen me forcat special policore serbe, me
qëllim të mbrojtjes së pasurisë së Vakufit nga grabitja dhe të mbrojnë
vendin ku të parët e tyre janë pushkatuar dhe varrosur.
Në Haxhet këtë të marte u mblodhën numër i madh i njerëzve dhe familjet e
dëshmorëve, viktimave të pafajshme për t’iu bërë lutje të gjitha
viktimave të pafajshme të Luftës së Dytë Botërore. Pas lutjes masës së
mbledhur iu drejtua myftiu Muamer ef. Zukorliq i cili filloi fjalimin e
tij duke cituar ajete nga Kurani në të cilat thuhet se ka njerëz të
cilët kanë mbetur besnik asaj që i kanë premtuar Allahut xh. sh.
"Disa nga këta njerëz kanë vdekur nga exheli i tyre, por disa nga duart e
zullumit të dushmanit . Dëshmorët e Haxhetit kanë ndëruar jetë vetëm se
ishin musliman….tha ndër të tjera myftiu Zukorliq.
Të përkujtojmë se pas depërtimit të forcave partizane-jugosllave në këto
treva, prijësi kryesor i kësaj treve Aqif Efendi Blyta iu dorëzua
organeve të pushtetit partizan në Gjakovë, të cilët e çuan në Pazarin e
Ri dhe mbas torturave mizore, bashkë me bashkëpunëtorin e tij më të
ngushtë Ahmet Dacën me tre djemtë e tij u pushkatuan në Haxhet (pra në
lagjen e sotme të Pazarit të Ri) me 21 janar 1945 nga OZN-a jugosllave.


Ismet Azizi


U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 1_1347007577

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 2_1347007608

Allahu ju shperbleft per postimin.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: