islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Klonite se (sedam) velikih grijeha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 73
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
MesazhTitulli: Klonite se (sedam) velikih grijeha   Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 25 Sep 2012 - 9:43

Klonite se (sedam) velikih grijehaOd učenjaka selefa se prenosi da su
rekli: “Ponekad čovjek uradi grijeh koji ga može odvesti u Džennet, a ponekad
uradi dobro dijelo koje ga može odvesti u Džehennem. Čovjek koji uradi grijeh
ili ponavlja jedan te isti grijeh, s vremena na vrijeme počne da osječa grižnju
savjesti, krivicu, poniženje, stalno ga njegova duša podsjeća na pogubnost tog
grijeha, pa zbog toga može da ga ostavi i da se spasi. Dok imamo čovjeka koji
radi dobro djelo, međutim...

svaki put kad to dobro djelo uradi, ono u njegovim očima postane nešto veliko,
nakon toga se javlja oholost i i činjenje tog dijela postaje u ime popularnosti
a ne u ime Allaha, pa na taj način čovjek upropasti svoja dobra djela i zasluži
kaznu. Prenosi se od Imama Malika, rhm, da je rekao: “Ne gledajte u ljudske
grijehe kao da ste vi Gospodar, nego gledajte u svoje grijehe kao da ste obični
robovi, smilujte se ljudima u iskušenju a zahvaljivajte Allahu, s.w.t. na
oprostu.“

Nemoj da ikome kažeš: “Ti ćeš u Džehennem ili ti češ u Džennet, nemoj da se
oholiš i uzdižeš iznad griješnika, nego moli Allaha za njihovu uputu i njihov
spas.“ U Mekki je živio čovjek koji je bio teški griješnik, a njegov prijatelj
je bio od bogobojaznih ljudi. Stalno ga je podsječao riječima:“Boj se Allaha,
kako možeš takve grijehe da radiš a nalaziš se na najsvetijem mjestu na planeti
Zemlji, brate boj se Allaha!“ Jednog dana ga je ponovo sreo i opet mu isto
rekao, a ovaj griješnik se okrenu i na još ružniji način mu odgovori. Tada se
ovaj bogobojazni čovjek naljuti i u toj ljutnji mu reče:“Allah ti nikada neče
oprostiti, osoba kao što si ti, nikad joj Allah neće oprostiti!!!“

Kad mu je ovo rekao, griješnik se prema njemu okrenu i reče prijetečim
glasom:“Meni Allah neće oprostiti, jel meni Allah neće oprostiti, e sad ćeš da
vidiš, da li će meni Allah oprostit ili ne!“ Obukao je ihrame i nanijeti da
obavi umru. Dok je bio u završnom tavafu, pade i ispusti svoju dušu pored
Hadžeru-l-Esveda. Da, preselio je pored Ka'be, pod abdestom, u ihramima, sa
nijetom umre...

Rekao je Poslanik, savs: “Svaki sin Ademov je griješnik, a najbolji od
griješnika su oni koji se često kaju.“ (Tirmizi, a šejh Albani, rhm, ge je
ocijenio kao hasen hadis).

____________________

Allahu ju shperbleft per postimin.
Klonite se (sedam) velikih grijeha 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Klonite se (sedam) velikih grijeha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: