islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyToday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyToday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyToday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
 I arratisuri prej xhehennemit... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  I arratisuri prej xhehennemit...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

 I arratisuri prej xhehennemit... Empty
MesazhTitulli: I arratisuri prej xhehennemit...    I arratisuri prej xhehennemit... EmptyMon 15 Oct 2012 - 19:45

Ka qenë Tha'lebe bin Abdurrahman radijAllahu anhu shërbëtor I Pejgamberit alejhi selam në qdo qështje,një ditë e dërgoi Pejgamberi alejhi selam për një nevoj të vetën,kur arriti tek shtëpia e një sahabiu nga ensarët e pa një grua duke u pastruar dhe e zgjati shikim në të. Pastaj u tmerrua nga ajo që pa dhe u frikësua se do ti zbrit shpallje Pejgamberit alejhi selam për atë që veproi, dhe nuk u kthye tek Pejgamberi alejhi selam, mirëpo qëndroi në malë në mes të Mekkes dhe Medinës,qëndroi aty gati dyzet ditë,pas kësaj zbriti Xhibrili alejhi selam tek Pejgamberi alejhi selam dhe I tha : “O Muhammed ,Zoti ytë po të bënë selam dhe po të thotë ty se Një njeri nga ummeti ytë është në mes vrimës në malë po kërkon falje nga Unë ,i tha Pejgamberi alejhi selam Omer bin Hattabit dhe Selman el-Farisij : Shpejtoni dhe silleni tek unë Tha'lebe bin Abdurrahman ngase nuk ka përqëllim tjetër pos tij, shkuan Omeri dhe Selam el-Farisij prej Medinës dhe e takuan një bari të Medinës I cili quhej Zefafeh, I tha atij Omeri radijAllahu anhu : A e njeh një njeri I cili është në mes këtyre maleve dhe quhet Tha'lebeh ?

Tha: Ndoshta ke për qëllim të arratisurin nga Xhehennemi ?!

Tha Omeri : E ku e di ti se ai është I arratisur nga xhehennemi ?

Tha bariu : Ngase ai kur vinte errësira e natës vinte tek ne prej këtyre maleve duke e vendosur dorën e tij mbi kokë dhe thoshte :Ah sikur të më ishte marrur shpirti,të isha prej të vdekurve dhe mos të bëhej gjykimi ndaj meje.

Tha Omeri : Këtë po e kërkojmë,shkuan ata dhe kur e pa Omeri e përqafoi atë dhe tha ai : O Omer a ju ka treguar juve Pejgamberi alejhi selam për gjynahin që kam bërë ?

Tha Omeri : Unë nuk di asgjë përveq se Pejgamberi alejhi selam të ka përmendur ty dje dhe më ka dërguar mua dhe Selam el-Farisij të të gjejmë ty.

Tha (I arratisuri) : O Omer mos më futni mua mbrenda tek Pejgamberi alejhi selam vetëmse kur ai është në namaz. Urreshtuan në saffa Omeri dhe Selman el-Farisij në namaz,kur dha selam Pejgamberi alejhi selam ,selam në fundë të namazit tha : O Omer ,O Selman qfar bëri Tha'lebeh ?

Tha : Ai është këtu O I Dërguari I Allahut , u ngrit Pejgamberi alejhi selam e lëvizi atë dhe e qortoi atë duke i thënë: Përse nuk ke ardhur tek unë o Tha'lebeh ?

Tha: Përshkak të gjynahit,o I Dërguari I Allahut.

Tha Pejgamberi alejhi selam : A nuk do të tregoj për ajetin I cili I shlyen gjynahet dhe gabimet ?

Tha : Gjithsesi o I Dërguari I Allahut

Tha Pejgamberi alejhi selam : Thuaj “O Allahu ynë na jep të mira në këtë dunja dhe në ahiret dhe na mbroj nga zjarri I xhehennemit”

Tha Tha'lebeh : Gjynahi im është më I madhë !

Tha Pejgamberi alejhi selam: Por fjala e Allahut është më e madhe !
Pastaj i urdhëroi ata të shkojnë nëpër shtëpit e tyre,pas shtatë dite erdhi Selam el-Farisij tek Pejgamberi alejhi selam dhe I tha : O I Dërguari I Allahut a ka ndonjë vendim për Tha'lebeh,ngase ai në atë gjendje që është e ka të sigurt shkatërrimin (është duke u shkatrruar).

Tha Pejgamberi alejhi selam : Ngrihuni të shkojmë tek ai dhe hyri Pejgamberi alejhi selam e vendosi kokën e Tha'lebe në prehër të tij , mirëpo ai e ngiti kokën shpejtë prej prehërit të Pejgamberit alejhi selam ,ndërsa Pejgamberi alejhi selam I tha atij: Përse e ngite kokën prej prehërit tim ?
U përgjigj : Ngase ajo është e mbushur me gjynahe !

Tha Pejgamberi alejhi selam : Qka po ankohesh ?

Tha : Po ankohem nga mëkatet e mia.

Tha Pejgamberi alejhi selam : Qfar dëshiron ?

Tha : Falje nga Allahu teala.
Pastaj zbriti Xhibrili alejhi selam dhe tha :”O Muhammed Allahu po të bënë selam dhe po të thotë ty : Sikurse ky robi im të më takojë mua me mëkate sa madhësia e tokës,do ta takojë Unë atë me falje !! “
Pejgamberi alejhi selam e mësoi atë dhe e këshilloi dhe pas kësaj ai vdiq nga ndikimi i saj ,ndërsa Pejgamberi alejhi selam urdhëroi pastrimin e tij,qefinosjen dhe pasi që ia fali namazin e xhenazes Pejgamberi alejhi selam filloi të ec në majët e gishtave të tij.Pasi që përfundoi varrimi I thanë: O I Dërguari I Allahut ne të pamë duke ecur në maje të gishtave !!
Tha Pejgamberi alejhi selam : Pasha Atë I cili më ka dërguar me të vërtetë nuk kisha ku ta vendos këmbën në tokë nga numri I madhë I melekve të cilat prezentuan në xhenazën e tij.

O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shnderro tmerrin e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika” “O Zoti yne! Freskoii shpirtrat tane me bindje te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave, te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit” “O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin, lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi” “O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte” “O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes, prej nesh, dhe largo nga ne çdo gje qe shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim” “O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej atyre qe frikesohen nga çdo gje tjeter perveç Teje”

“Zoti ynë, unë jam robi Yt, i biri i robit tënd, i biri i ummetit Tënd. Fati im është në duart Tua, e kaluara ime në sundimin Tënd, drejtësia në mua është përcaktimi Yt. Të lutem me të gjithë emrat, me të cilët ke quajtur Veten, dhe të cilët i ke shënuar në Librin Tënd, apo me të cilët ndonjërën prej krijesave Tuaja ke mësuar, apo për vete i ke mbajtur, bëje Kur’anin pranverë të zemrës sime, dritë të gjoksit tim, duke më larguar nga dëshpërimi dhe brenga.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
I arratisuri prej xhehennemit...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Tregime mbi as-habet r.anha-
Kërce tek: