islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.   Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. EmptyTue 1 Sep 2009 - 11:45

Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh. I335201278_98969_5Kjo Hudbe u Mbajt më:28/08/2009 E Xhuma
Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi:Mualim dhe zv.Imam në Xhamin e re Fsh.Kamjan
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.

Xhemat i nderuar se pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë Muaj të bekuar si dhe na mundësoi që ta falim edhe namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.

Në dersin e kaluar cekëm se Muslimani obligohet nga ana e Allahut xh.sh.që në këtë muaj të largohet nga haja dhe pija për një kohë të caktuar.
Poashtu Allahu xh.sh. në shum ajete Kuranore cek se Ai i don besimtarët dhe se eshtë me ta pergjithmon dhe se do tju ndihmoj atyreve si në këte poashtu edhe në tjetren bot.
Dhe tash dikush mundë të thot se pasi që Allahu xh.sh. i don besimtarët përse ata i obligon që një kohë të gjatëtë largohen nga haja dhe pija, kjo është mëshirë apo dënim nga ana e Allahut xh.sh.?

Xhemat i nderuar së pari duhet të dijmë se cdo gjë që urdhëron Allahu xh.sh. edhepse neve na duket vështiresi por prapseprap ajo është për të mirën tonë.
Sic do obligim tjetër që është në dobi të njeriut edhe agjërimi i muajt ramazan ka dobit e tija në aspektin shendetsor të trupit të njeriut.
Pëe dobit e agjërimit në aspektin shëndetësor jo që vërtetëtojn vetëm shkencëtarët Islam por edhe shkencëtarët jo Musliman vërtetëtojn për dobit e Agjërimt të njeriut për një periudh mbrenda vitit, ku të njëjtë gjë e urdhëron edhe vet Allahu xh.sh..

فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ {185}

E kush e përjeton prej jush këtë muaj le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aq ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështirësim për ju. (Të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, ta madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falënderoni.(Suretul-Bekare:185)

ُوَأَن تَصومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ {184}
Mirëpo poqese e dini,agjërimi është më i mirë pëe ju.(Bekare 184)

Dijetarët Islam shum koh më parë kanë folur për dobit e agjërimit në aspektin shëndtësor,sic janë Ebu Bekër eRrazi, Ibn Sina, Gazliu etj.
Sot në kët shekull kur shkenca përparon me përnasa të paparashikuara e sidomos medicina,sa vjen e më tepër vërtetojnë fjalët Kuranore si dh thënjet e Muhammedit a.s.

Muhammedi a.s. në një hadith thot” Agjëroni që të jeni të shëndoshë”
Agjërimi bëhet shkaktar që njeriu të mbrohet prej shumë sëmundjesh,si dhe njëherit e kryen obligimin që ka ndaj Allahut xh.sh.
Do të mundohemi të cekim vetëm disa hskenctarë që kanë vërtetuar mbi dobit e agjërimit, ku per kta dobi shkruajn revista dhe gazeta të ndryshme.

Dr. Riedlin pacientët e tij ka arritur që ti shëroj me anë të agjërimit ku dhe agjërimin e quan operim pa thik. Sipas Dr.Nikollajevit agjërimi mundëson organizmit që të pastrohet prej atyre substancave duke rivendosur ekuilibrin metabolikdhe duke e shëruar ate.Dr. Nikollajevi që është primarijus i një spitali për sëmundje psikike, dhe arriti që shum pacient të tijë ti shërij me anë të agjërimit të plot pëe një kohë të gjatë.
Poashtu dijetar të ndryshem poashtu vërtetojnë se agjërimi në manyrë efikase nxjer helmet e ndrishme nga organizmi, gjat agjerimit zhduken yndurërat e tepërta, mbyllet të thatët, si dhe zhduken njollat nga fyryra.

Organizmi i njeriut i pergjan nje makineje si dhe ka nevojë për pushim,agjërimi është rasti më i mirë për pushimin e zorrëve.
Jashta muajt të ramazanit zemra për një minut rreh 70 herë, ndërsa në muajn e Ramazanit rreh 60 her, ku për 24 orë jashta ramazanit rreh 100000 herë, ndërsa në muajn e Rmazanit rreh 800000 , që don të thot se për 24 orë fitojm diku rreth 14000 rahje.
Poashtu nje gazetë shkruan në një artikull të sajën ku duke folur per dobit e agjerimit thot se njeriu si zakonisht me anë të ushqimit në trupin e tij fut edhe helme, pra fillojn venët të mbudhen me yndyrë dhe kura ta mbushen me yndyrë përshpejtohet qarkullimi i gjakut sa që vjen deri te infrakti në zemër apo në tru.
Agjërimi poashtu ndikon në përmrësimin e të pamurit si dhe të intelektit, të nuhaturit e të dëgjuaritr.

Poashtu jemi dëshnitarë të kohës ku sot në Angli, Zvicër e Gjermani egzistojn klinika ku pacientët e tyre i shërojn me anë të agjërimit.
Poashtu me kalimin e kohës besoj se shkenca do të nxjer në dritë edhe shum e shum dobira të tjera nga agjërimi.

Hutben e sodit po e përfundoj me këshillën që Llokman hakimi ia bëri birit të vet:
O biri im! Kur të mbushet barku, mendja flen, urtia dhe mencuria pushojn, dhe gjymtyrët e tua nga ushqimi i tepërt të largojn nga adhurimi”.
Muhammedi a.s. thot”Mos i mbytni zemrat tuaja me ushqime dhe pije të tepërta, sepse zemra vdes mu si bima kur ka ujë të tepërt.

Me shpres që të vazhdojm në javët në vijim lusim Allahun xh.sh. që ditët që kemi agjëruar, ibadetet, duat,si dhe tobet tona tna i pranon për nder të këtij muajt tëcilin edhe vet e ka vlersuar.

O Zot nëse jemi larguar prej teje na afro,nëse kemi gabuar gjunahet mos na i shëno, nëse jemi hidhëruar na pajto, duat dhe agjërimin tonë na e prano,shpërblimin Tënd na e dhuro të gjitha ibadetet dhe lutjet tona për nder të këtij muaji mos na i refuzo Ja Rabbena.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Agjërimi mëshirë apo mallkim nga Allahu xh.sh.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: