islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Pyetje per nenen EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Pyetje per nenen EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Pyetje per nenen EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Pyetje per nenen EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pyetje per nenen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pyetje per nenen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Pyetje per nenen EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Pyetje per nenen EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Pyetje per nenen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Pyetje per nenen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Pyetje per nenen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Pyetje per nenen EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Pyetje per nenen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Pyetje per nenen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Pyetje per nenen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Pyetje per nenen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Pyetje per nenen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Pyetje per nenen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Pyetje per nenen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Pyetje per nenen EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Pyetje per nenen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
islami
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
islami

Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 15/05/2010
Mosha : 29
Nacionaliteti-Sheti : Austri

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 0:01

Selamu alejkum, kam baben shqiptar nenen nga spanja, kur u martua me babain tim ajo ka pranuar fejen islame, por ajo nuk na ka sjell mua dhe vllaznijte e mi sikur femije te saj, gjithmon na ka krijuar mosmarrveshje mes babes dhe tjert pjestart e familjes te babes. tashti jan da prinde, une dhe vllaznijte jetojm me baben, ndersa nena u largua. Tashti ajo u largua na rruga e Allahut, xh.sh., dhe nuk deshiron te na shohe neve, un merzitem cdo her kur e takoj ne qytet sepse ajo kthen shpinen dhe largohet, shum her e kam thirr ne telefon sepse e kam nene dhe me mungon, por ajo cdo her me thot mos me thirr me sepse ja humbi kohen dhe qe nuk don me dit asgje per mua dhe vllaznijte. Pyetja ime esht a kam gjynahe tash qe nuk e thirri nenen time sepse cdo her me keqtrajton ne telefon dhe merzitem shum edhe pse e kam nene ??? ju faleminderit Allahu xh.sh ju shperbleft


visitor counter
Lexuar gjithësej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 0:39

Alejkumu selam i nderuari vlla pyetja juaj do te shqyrtohet sepse me sa e pashe ju kur e postuat pyetjen Hoxha vetem s ekishte dale une do ta mar pyetjen ne word dhe do tja dergoj Hoxhes dhe inshallah aj neser do te pergjigjet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje per nenen 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 21:21

Alejkum Selam Vëlla I nderuar. Sipas mësimeve islame Fëmija obligohet që të ketë sjellje të mira dhe ti respektojë e ti prindërit e tij. Respektimi ndaj tyre duhet te përforcohet me vepra të matura dhe të sinqerta. Më tepër potencohet obligimet e fëmijëve ndaj nënës për shkak të mundimeve që I përjetonë ajo gjatë shtatzënisë, lindjes gjidhenjes dhe kujdesit për ritjen e tij. Në këtë kontekst All-llahu xh.sh thotë:
15. Ne e urdhëruam njeriun t'u bëjë mirë prindërve të vet, ngase nëna e vet me mundim e barti dhe me vështirësi e lindi, ……. (ahkaf 15)
23. Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).
24. Dhe në shenjë mëshire shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: "Zoti im! Mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël". Isra 23-24)

Kjo tregohet edhe ne Hadithet e pejgamberit a.s. Poashtu Muhamedi a.s mosrepektimin e prinderve e numren ne mëkatet e mdha….
Më e bukura e Islamit rreth prindërve është ndalimi I mosrespektimit të tyre, qofshin edhe idhujtarë e pabesimtarë madje qofshin edhe aq ekstremist; saqë orvaten ta largojnë fëmijën e tyre musliman nga islami. Në këtë kontekst All-llahu xh.sh thotë:
14. Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (E porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve tu, pse vetëm tek Unë është kthimi juaj.
15. E nëse ata të dy tentojnë që ti të më përshkruash Mua shok, për çka ti nuk ke kurrfarë fakti, atëherë mos i respekto ata, po në çështjet e jetës së kësaj bote të keshë mirëkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugën e atij që është i kthyer kah Unë, mandej kthimi juaj është tek Unë, e Unë do t'ju njoftoj për atë që keni punuar.
Suretu Lukman 14.-15
Më këto dy ajete muslimani urdhërohet që të mos I dëgjojë për atë që urdhërojnë që ta bëjë, sepse nuk respektohet krijesa që e urdhëronë në mëkate kundër krijuesit. Në anën tjetër, ai urdhërohet t’I respektojë e të sillet mirë me tan ë cështjet e kësaj bote por pa rënë nën ndikimin e tyre në besimin e tij. Ai duhet ta përcjellë rrugën e besimtarëve mirëbërës që I mbështeten Zotit, ndërsa ceshtjen e prindërve të tij ia le Gjykatësit më të drejtë, atëherë kur prindërit nuk do të mund të ndihmojnë fëmijën e as fëmija prindërit e tij. Pa dyshim , ky është kuli I tolerancës që nuk e ka aritur asnjë fe tjetër.

Në pyetjen tuaj Shkrut.. pasi ajo eshte nena juaj, edhe pse eshte e ndare nga ju dhe babai juaj, do te ishte mire qe te mundoheni ti rregulloni mardheniet me te. Nese edhe kjo nuk arihet se paku mundohu te silleni mire me te kur ta takoni. Edhe pse ju Permendet se ajo asnjehere nuk na ka pranuar si femijet e saj, apo nuk eshte sjellur mire me ju, por prape se prape ajo u ka lindur. Une nuk i dije rethan ku jetoni dhe motivet e tjera qe te te jape ndonje pergjigje me konkrete. Zoti ju ndihmofte.
All-llahui e dijnë më së miri
Afet Beadini
Mbrapsht në krye Shko poshtë
islami
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
islami

Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 15/05/2010
Mosha : 29
Nacionaliteti-Sheti : Austri

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 21:52

selamu alejkum,

Ju faleminderit per pergjigjen zoteri Afet Beadini, por pas gjith at mund per te na lindur neve femijet, perse pasi u nda nga babai u nda dhe prej neve, masi ka patur mund perse, nuk ka deshir te na shohe me as te ndegjoj mir e as keq per neve. Pasi u nda me babaen ajo u largua nga feja islame, a ka ndikim ky largimi i fejes qe nuk na don me???

Ju faleminderit Allahu xh.sh. ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptyMon 17 May 2010 - 1:31

Es-selamu alejkum, së pari ju falemenderojm për pyetjen dhe besimin tuaj ndaj nesh, njëkohësisht edhe ne ndajm brengën tuaj. Me sa e kuptuam pyetjen tuaj, bëhet fjalë për respektin e nënës.
Sipas Kur`anit Famëlartë Allahu xh.sh urdhëron që adhurimi ti bëhet vetëm Atij, ndërsa, respekt nënës dhe babës.
Në suretul Bekare Ajetin 83 Allahu xh.sh thotë:
".....mos adhuroni tjetërkë përveç All-llahun, të silleni mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmve, ndaj jetimave, ndaj të varfërve dhe njerëzve u thuani fjalë të mira;........"(Bekare:83)
Pra sipas këtij ajeti Kur`anor respekti I prindërve vjen menjëherë pas adhurimit ndaj Allahut xh.sh. Edhe pse nëna ju largon juve, prap se prap ajo mbetet nënë për juve, duhet respektuar edhe pse ajo juve ju largon (refuzon).

Edhe pse ajo nuk lejon juve që të bisedoni në telefon ose në rrugë, ju prapseprap do të bëni lutje (dua) tek Allahu xh.sh dhe të mundoheni që të gjeni mënyra apo metota se si të hyni në bised me nënën tuaj.
Rasti juaj nuk është I pari , e as që do të mbetet I fudnit, raste të tilla kemi shumë për të cilat raste na rrëfen edhe Kur`ani famëlartë si shembull e kemi rastin e Ibrahimit a.s me të atin etij Azerin edhe spe ai nuk e pranoi thirjen që ja bënte Ibrahimi a.s që të hyj në fenë Islame, aj ishte edhe shkaktari kryesor për djegjen e tij mirpo Allahu xh.sh edhe përkundër kësaj e urdhëroi që të sillet mirë ndaj tij.
Ibrahimi a.s kur u largua prej të atit aj ju lut Allahut për babain e tij me këtë lutje:
Dhe fale babain tim, se ai vërtet ishte nga ata të humburit.(Esh-shuara:89)
Sipas këtyre shembujve duhet që edhe ju ta luteni Allahun xh.sh që t`ia zbut zemrën dhe ta udhëzon në të vërtetën.


Allahu e dinë më së miri.

U përgjigjën:
Mr.Uzeir Ibrahimi
Hoxhë-Burim-Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje per nenen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: