islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vdekja tragjike e dy shokëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
MesazhTitulli: Vdekja tragjike e dy shokëve    Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 23 Dec 2012 - 9:53

Vdekja tragjike e dy shokëve 150641_496459890398365_1793194900_n
Vdekja tragjike e dy shokëve

Kjo është një incident i vërtetë që ju ka ndodhur dy shokëve musliman të cilët kanë vdekur gjatë një aksidenti.
Incidenti ka ndodhur në vitin 2001 në Toronto të Kanadasë. Njëri nga vëllezërit e vdekur ka qenë fqinji ynë.

Emri i tij ka qenë Samantar. Ai ishte një adoleshent dhe kishte ëndërra të mëdha për të ardhmen.
Ne e vizitonim atë nganjëherë që të bisedojmë me të në lidhje me qëllimin e jetës.
Për shkak të presionit nga shokët, ai gjithmonë do të thoshte ''Insha-Allah'' dhe shpresonte që të fillonte të bënte gjërat në të ardhmen e afërt.

Dhe një ditë, gjithçka morri fund. Vëllau Samantar së bashku me një vëlla tjetër, ishin duke vozitur një veturë gjatë natës, diku rreth orës 9:00 në mbrëmje.

Në një vend ata e ndalën veturën kur në semafor u hapë e kuqja.
Largë tyre ishte një veturë e policisë e cila e ndiqte një furgon të vjedhur.

Furgoni erdhi vërtetë shumë shpejtë dhe e goditi nga mbrapa veturën e Samantarit. Aty për aty, të dy vëllezërit vdiqën.
Allahu subhanehu ue teala, i faltë ata dhe i mbuloftë ata me mëshiren e Tij.

Secili, kryesisht të rinjtë, duhet të marrin mësim nga ky incident, sepse vdekja është e paparashikueshme.

Asnjëri nuk duhet të vonojë praktikimin e Islamit për një kohë më të vonshme, ngase ajo kohë ka mundësi që asnjëherë mos të vjen.

Të bëjmë një premtim të fortë që të fillojmë që nga sot praktikimin e Islamit ashtu sikurse jemi urdhëruar. Allahu subhanehu ue teala, na i lehtësoftë.

''Thuaj! S'ka dyshim se vdekja prej së cilës po ikni, ka për t'ju zënë, e mandej do të silleni te Ai (Allahu) që e di të fshehtën dhe të dukshmen dhe atëherë Ai do t'ju tregojë juve çfarë keni punuar.'' (Xhumua, 8).

''Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimë se ç'pëshpërit ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari (që rrah) i qafës së tij. Dhe se kur dy engjëjt qëndrojnë pranë tij në të djathtë dhe në të majtë. Që ai nuk hedh ndonjë fjalë e të mos jetë pranë tij përcjellësi i gatshëm.
Agonia e vdekjes i vjen me atë të vërtetën (i zbulohet çështja e Ahiretit); kjo është ajo prej së cilës ke ikur. Dhe i fryhet surit, e ajo është dita e premtuar (për dënim).
E do të vijë secili njeri e bashkë me të edhe grahësi edhe dëshmitari. (I thuhet) Ti ishe në një huti nga kjo (ditë) e Ne ta hoqëm perden tënde dhe tash ti sheh shumë mprehtë.'' (Kaf, 16-22).

Përktheu dhe përshtati: Jetmir Jakupi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vdekja tragjike e dy shokëve Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vdekja tragjike e dy shokëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: