islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Itikafi në Ramazan EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Itikafi në Ramazan EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Itikafi në Ramazan EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Itikafi në Ramazan EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Itikafi në Ramazan EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Itikafi në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Itikafi në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Itikafi në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Itikafi në Ramazan EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Itikafi në Ramazan EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Itikafi në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Itikafi në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Itikafi në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Itikafi në Ramazan EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Itikafi në Ramazan EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Itikafi në Ramazan EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Itikafi në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Itikafi në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Itikafi në Ramazan EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Itikafi në Ramazan EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Itikafi në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Itikafi në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Itikafi në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Itikafi në Ramazan EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Itikafi në Ramazan EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Itikafi në Ramazan EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Itikafi në Ramazan EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Itikafi në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Itikafi në Ramazan Empty
MesazhTitulli: Itikafi në Ramazan   Itikafi në Ramazan EmptyMon 14 Sep 2009 - 10:26

Itikafi në Ramazan Itikaf
ITIKAFI

Itikafi

Itikaf është të qëndruarit në xhami me nijet të caktuar, për t’i bërë ibadet Allahut të Lartësuar, edhe në qoftë një orë natën ose ditën, ndërsa nuk kushtëzohet pastrimi (gusli) për të.1

Dispozitat e itikafit

Është sunet në çdo kohë, e në Ramazan është më e sigurtë, e në dhjetë ditët e fundit edhe më shumë, siç transmetohet nga Aishja (Allahu qoftë i kënaqur me të!) që ka thënë: ''Ka qëndruar i Dërguari (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) në itikaf dhjetë ditët e fundit të Ramazanit derisa vdiq, pastaj kanë qëndruar gratë e tij. " (Buhariu)

Imam Ahmedi (Allahu e mëshiroftë!) ka thënë: "Nuk di se dikush nga dijetarët e ka kundërshtuar mendimin se itikafi s'është sunet." (E ka transmetuar nga ai Ebu Daudi)

A kushtëzohet për itikafin agjërimi

Mendimi më i saktë është se nuk kushtëzohet agjërimi për itikaf. Në qoftë se do të kushtëzohej një gjë e tillë, nuk do të llogaritej itikafi i natës, sepse natën nuk ka agjërim.

Kur bëhet itikafi obligim (vaxhib)

Ibn Mundhiri ka thënë: "Kanë rënë në pajtim dijetarët se itikafi nuk është obligim, vetëm nëse njeriu ia bën vetes obligim me anë të zotimit (nedhrit). Këtë e argumenton fjala e Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) ku thotë: “Ai që është zotuar që ta respektojë Allahun, le ta respektojë.” (Buhariu)

Kush zotohet që të bëjë itikaf një ditë obligohet për atë itikaf; kush zotohet që të bëjë itikafin agjërueshëm obligohet ta bëjë itikafin para agimit e deri në perëndim të diellit; e kush zotohet ta bëjë i'tikafin agjërueshëm obligohet të rrijë gjatë ditës, qoftë edhe një orë, sepse ai duhet që të qëndrojë në itikaf agjërueshëm.

Kushtet e itikafit

-Islami.

-Nijeti.

-Logjika (të jetë i mënçur). Fëmija, qoftë mashkull ose femër, nëse qëndron në itikaf, itikafi i tij është i saktë.

- Itikafi të jetë në xhami ku falen namazet me xhemat.

Vendi i itikafit

Itikafi bëhet në çdo xhami në të cilën falet namazi me xhemat, në cilindo vend që të jetë e më së miri të jetë në xhami ku falet namazi i xhumasë, që mos të ketë nevojë të dalë nga xhamia kur të vijë koha e namazit të xhumasë. Por, nëse nuk gjen xhami të tillë, atëherë bën itikaf aty ku ka mundësi dhe ka të drejtë të shkojë pastaj që ta falë namazin e xhumasë. 2

Kur fillon koha e hyrjes në itikaf

Shumica e dijetarëve janë të mendimit se itikafi fillon në natën e njëzet e një të muajit Ramazan.

Kur del personi nga Itikafi

Personi del nga vendi i itikafit pas perëndimit të diellit natën e Bajramit.

Gjërat e pëlqyeshme gjatë itikafit

Duhet që personi që bën itikaf të angazhohet me ibadet ndaj Allahut të Lartëuar me lexim të Kuranit, dua, dhikër, namaz nafile (vullnetar) e të tjera, e mos ta kalojë kohën me gjëra që nuk kanë dobi.

Gjërat e ndaluara në itikaf

Personi që qëndron në Itikaf duhet t’i lërë gjërat që si bëjnë dobi prej fjalëve dhe veprave, gjithashtu, polemikën dhe teprimin në bisedë apo ajo që është e ngjashme me të. Muhamedi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë: "Prej të mirave të Islamit është që ta lërë njeriu atë që nuk i intereson." (Këtë e ka nxjerrë Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe El Bagauiju)

Gjërat që e prishin itikafin

1. Marrdhëniet intime. Këtë e argumenton Fjala e Allahut të Lartësuar ku thotë: ''E kur jeni të izoluar (në itikaf) në xhamia, mos u afroni atyre (për marrdhënie intime). (El Bekare, 187)

2. Dalja nga xhamia pa patur nevojë të domosdoshme. E kanë përmendur disa dijetarë që prishet, nëse personi vepron mëkate të mëdha ose ndonjë nga gjërat e ndaluara (haramet).

A i lejohet personit që rri në itikaf të dalë nga xhamia

Të dalurit nga xhamia në këtë gjendje dijetarët e kanë ndarë në tre pjesë:

1. E lejuar. Kjo është dalja për një çështje të domosdoshme qoftë ajo e lidhur me çështje fetare ose çështje të natyrshme, si p.sh: dalja për namaz të xhumasë; për të ngrënë ose për të pirë, nëse nuk ka njeri që t'ia sjellë këto gjëra; dalja për abdes, pastrim janë të obliguar, ose për të kryer nevojë personale.

2. Dalja që ka të bëjë me adhurime jo të obligueshme

Si p.sh: vizita e të sëmuarit, përcjellja e xhenazes. Kjo lejohet vetëm nëse e ka kushtëzuar në fillim të itikafit, përndryshe nuk lejohet.

3. Dalja për një çështje që e prish itikafin: si p.sh: dalja për shitblerje, për marrdhënie me gruan; kjo nuk lejohet as me kushtëzim e as pa kushtëzim.Përgatiti: Muhammed bin Ibrahim el Mukajed

Përktheu: Rashid Zylfiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Itikafi në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: