islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Këshilla nga një grua e suksesshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
MesazhTitulli: Këshilla nga një grua e suksesshme   Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 23 May 2010 - 19:53

Lumturia e vazhdueshme në martesë kërkon dhënie të vazhdueshme te dashuise nga të dyja palët.Familja është zemra e shoqërisë, e nëse zemra është e sëmurë, rrjedhimisht tërë shoqëria infektohet me atë sëmundje.
“Ato janë për ju dhe ju jeni ‘prehje’ për ato.” (Bekare, 187)Pra, në Islam, burri për gruan e tij dhe gruaja për burrin e saj janë sikurse një pëlhurë, e cila mbron njëri-tjetrin nga çdo gjë jashtë tyre. Thënë ndryshe, mbulesë nën të cilën gjejnë qetësinë, mbrojtjen dhe lumturinë. E kjo mbulesë e mbrojtje përfshinë të gjitha aspektet, qofshin shpirtërore apo materiale.

Lumturia në martesë nuk mund duhet të merret falas; lumturia e vazhdueshme kërkon dhënie të vazhdueshme nga të dyja palët. Që druri i dashurisë martesore të mbahet gjallë dhe të rritet, toka, dheu duhet të mbahet, mirëmbahet, ujitet dhe t'i kushtohet kujdes.


Në vazhdim po përmendi se si e ka këshilluar një nënë bijën e saj para se të shkojë te burri i saj.

Këshilla e një gruaje të suksesshme

Një nënë e kohës tonë i ofroi bijës së vet këshillat vijuese. Me buzëqeshje dhe me lot në sy ajo i tha:

O bija ime, ti tani po fillon një jetë të re – një jetë në të cilën nuk ka hapsirë për babanë dhe nënën, për vëllanë dhe motrën. Në këtë jetë të re ti do të bëhesh shoqëruese e bashkëshortit tënd,i cili nuk dëshiron t’ju ndaj me askënd, madje as me mishin dhe gjakun tënd.

Bëhu grua dhe nënë p
ër të. Bëje të ndihet se je gjithcka në jetë e tij. Gjithmonë kujtoje se bashkëshorti, cdo bashkëshort, është, është fëmijëi i madh dhe cfarëdo fjale e ëmbël do ta bëjë të lumtur. Mos u bë të ndihet se me martesën tij me ty, ai të ka privuar nga familja, sepse ai përjeton ndijenja të njëjta. Ai po ashtu e ka lënë shtëpinë e prindërve të vet për ty. Mirëpo, dallimi në mes teje dhe atij është është si dalllimi në mes të burrit dhe gruas; gruaja gjithmonë lëngon me familjen e saj dhe shtëpinë në të cilën u lind dhe u rritë. Megjithatë, ajo u deshtë t’i dorëzohet kësaj jete të re dhe të përshtat me këtë njeri, i cili është bashkëshortii i saj dhe i cili do të jetë babai i fëmijëve të saj…kjo është bota jot e re.

Bija ime! Kjo është e tashmja dhe e ardhmja jot, është familja të cilën ti dhe bashkëshorti do ta mbani bashkë. Unë nuk po të them që ta harroni babanë, nënën, vëllëz
ërit dhe motrat, sepse ata kurrë nuk do t’ju harrojnë. Si mundet nëna ta harrojë fëmijën,i cili është molla e syrit të saj? Mirëpo, unë po të kërkoj të duash bashkëshortin dhe të jetosh e lumtur me të.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Këshilla nga një grua e suksesshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: