islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Debat Islam! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Debat Islam! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Debat Islam! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Debat Islam! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Debat Islam! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Debat Islam! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Debat Islam! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Debat Islam! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Debat Islam! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Debat Islam! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Debat Islam! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Debat Islam! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Debat Islam! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Debat Islam! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Debat Islam! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Debat Islam! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Debat Islam! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Debat Islam! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Debat Islam! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Debat Islam! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Debat Islam! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Debat Islam! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Debat Islam! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Debat Islam! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Debat Islam! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Debat Islam! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Debat Islam! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Debat Islam! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Debat Islam!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Debat Islam! Empty
MesazhTitulli: Debat Islam!   Debat Islam! EmptySun 27 Oct 2013 - 18:36

Debat Islam! Photo1111Debat Islam! 600617_10200806835594845_827287468_n
Eselamu Alejkum te nderuar anetare te forumit : -"Islami eshte drite,".Desha qe te hap kete debat Islam, ne forum qe gjithe do ken mundesi te hlumtojne dhe do gjejne argumente bindese  per te gjykuar  ne  te vereten me qellim qe t'ju ndihmojme, apo t'ju japim funde dilemave se majonezi per kuzhine qe e perdorim gati se gjithe, e qe ne permbajtjen e saj ka edhe Maje Alkooli siç e shihni edhe foton me larte.
Une te them te drejten me disa Imam ketu duke perfshi edhe Imam Shqipetare, poashtu edhe prej atyre Imameve qe vine, siç i quajm ne nga vendet e Magribit e kemi diskutuar çeshtjen e debatit qe e kam vendosur ne diskutim. Gjith ata  jan te mendimit se Maja e Alkoolit qe gjendet sidomos ne Majones nuk eshte i  demshme dhe nuk eshte e ndaluar qe te perdoret, me preteksin se ajo nuk 100% alkool por eshte "MAJE" dhe ketu sidomos ne Europ eshte shum rende qe t'ju ikim gjerave qe permbajne alkool. Me perjashtim te disave te cilet e ndalojne kete duke thene se: -"Nese ne nje artikull gjendet diçka qe e ka ndaluar Kur'ani, apo hadithe nese ne ate artikull gjendet edhe 0.001% e alkoolit eshte haram, ju si e trajtoni kete dukuri?
Ketu munde te marin pjese gjithe anatarete e forumit.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Debat Islam! Empty
MesazhTitulli: Re: Debat Islam!   Debat Islam! EmptySun 27 Oct 2013 - 19:15

Eselamu alejkum vella i nderuar ,ju pergezoj njer per hapjen e kesaj teme se me te verte kjo dukuri i shqeteson shum njerez,dhe eshte nje ceshtje diskutabile dhe mjaft shqetsuese per kohen tone.

 Sa per alkoolin Allahu na ka bere te qarte ne Kuran:“O ju që keni besuar, s’ka dyshim se vera, bixhozi dhe hedhja e shigjetës (për fall), janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar”. (Maideh – 90).
Pra nga vet ajeti ne fjal padyshim qe alkooli eshte i ndaluar,gjithashtu kemi edhe hadithe te Profetit salallahu elji ue selem mbi alkoolin kur thot se: “Çdo gjë dehëse është verë, dhe çdo gjë dehëse është haram”. (Transmeton Muslimi).Dhe gjithashtu thot :“Çdo gjë që shumica e saj të dehë, dhe pakica e saj është haram”. (Transmeton Tirmidhiu dhe Shejh Albani hadithin e cilëson si të vërtetë)


Mirepo per ajetin ne fjale dhe per hadithet e lartpermedura ka komentime te ndryshme nga dijetaret te medhej dhe te ndryshem.Me aq sa kam lexuar une dhe kam degjuar disa dijetar jane te mendimit se alkooli eshte i ndaluar rreptesisht neqoftese shumica e konsumimit te tij te deh ,por edhe nese pakica te deh .Mirepo nese ai alkool perzihet ne ushqime me sasi te vogel dhe nuk ka efekte dehese ,d.m.th.nuk ta humb vetedijen ateher lejohet por me kusht qe te jet ne nje perqindje mjaft te vogel.Ky ishte mendimi i disa dijetareve.


Mirepo ka edhe nga ata qe e ndalojn rreptesisht edhe ne ato raste kur alkooli nuk te deh ,si p.sh e kan ndaluar edhe perdorimin e ilaceve apo barnave qe permbajn sasi te vogel alkooli.


ALLAHU E DIN ME SE MIRI


Une per vehte mundohem te gjitha produktet qe i blej ti lexoj ,dhe mundohem te mos  i perdor ato qe kan edhe pak perqindje alkool,apo kam dyshime se kan alkool,mirepo sic thua ti vella eshte shum e veshtir .
Une nuk e di personalisht kujt argumenteve ti permbahem dhe nuk mund te them a eshte lejuar apo e ndaluar perdorimi i ketyre ushqimeve sepse kam frig se mos gaboj ,por mundohem tu rri larg perdorimit te tyre .


Allahu na falt gabimet qe i dim dhe qe nuk i dim ,ato qe i bejm me qellim dhe pa qellim 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Debat Islam! Empty
MesazhTitulli: Re: Debat Islam!   Debat Islam! EmptyMon 28 Oct 2013 - 1:55

Es-selamu alejkum vlla i nderuar edhe une te pergezoj per kete teme qe e ke hapur Allahu te shperbleft, dhe mendimi rreth ksaj teme eshte diskutuar gjere e gjate ki diskutim ka qene qysh kur ne ishim ne medrese dhe pergjigjen na ka dhene  nje Dr.Naser Ramadani i cili ishte tefsirolog. Ai tha gjgith dijetaret jane te mendimit se gjithcka qe e humb vetin dehese pasi qe behet perzirja e tyre sic eshte shembull tek uthullat lejohet me islam.
Dhe per kete ceshtje eshte mare mendimi i kimstve islam te cilet kan konstatuar se kjo ska te beje aspak me alkoolin i cili permendet ne ajetet dhe hadithet qe i ceki motra.
Ajeti dhe hadithi qe ceki motra kan te bejn me vet alkoolin si alkool si substanc ne veti dhe si pakica si shumica e saj ndalohet ajo cka hyn ne goje ndersa shtresa e jashtme e trupit lejohet te lyhet me te sic behet ne medici.
Fakti qe uthulla apo maja e saj lejohet eshte se ti poqese e pi edhe nje shishe uthulle nuk te pine por ndodh dicka tjeter dihet pergjigja e ksaj......Qe do me thene nuk ka aspak veti dehese dhe nuk mund te quhet me alkool.
Ndersa sa i perket perqindjes se alkoolit ne cokollada, bombona, e ekshtu me radhe kjo ndalohet se ketu nuk kemi te bejm me perzirje kimike po kemi te bejm drejt perdrejt me alkool, sic jane licuoret,e do emra tjeraa qe nuk me kujtohen.
Domethene ne gjerat tjera jashta uthulels dhe majes se saj jan kategorik dijetaret qe ndalohet.
Allahu e din me se miri
wes-selamu alejkum dhe ma beni hallal per vonesen po isha misafir u ktheva me vones dhe pash temen ne diskutim.
Me respekt Admin-Ilaz Salihi
www.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Debat Islam! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Debat Islam! Empty
MesazhTitulli: Re: Debat Islam!   Debat Islam! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Debat Islam!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: