islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja Empty
MesazhTitulli: [Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja   [Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja EmptySun 8 Jun 2014 - 16:27

[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja IbadetciuNga Ebu Dherri përcillet se i Dërguari i Allahut,(s.a.w.s) ka thënë:
“Një ibadetçi nga beni israilët kishte adhuruar Allahun në ereminë e tij plot gjashtëdhjetë vjet.
Toka ishte lagur dhe gjelbëruar.
Murgu doli për të shikuar nga eremia e tij dhe mandej tha: “Sikur të zbrisja ta kujtoja Allahun, do t’i shtoja të mirat.” Zbriti dhe me vete mori edhe një apo dy kuleç buke.
 
Përderisa ishte duke qëndruar në fushë e takoi një grua. Filluan të bisedonin me njëri-tjetrin derisa murgu e mashtroi atë (ranë në zina). Pas kësaj, atij i ra të fikët. Mandej, zbriti të lahej në një përrua. Atëherë i erdhi një lypës, ndërsa ky ia bëri me shenjë t’i merrte dy kuleçtë apo kulaçin dhe më pas e zuri vdekja.
Kur u peshua adhurimi i tij gjashtëdhjetë vjeçar dhe zinaja (imoraliteti) që kishte bërë, zinaja peshoi më rëndë se veprat e tij të mira. Ndërsa kur u vendos kulaçi apo dy kuleçtë te veprat e tij të mira veprat e mira peshuan më rëndë, prandaj Zoti e fali atë.”[1]
Çka përfitojmë nga hadithi?
1. Në popujt e mëhershëm ishin të lejuara veçimi për ibadet, shkëputja nga njerëzit dhe braktisja e grave.
2. Njeriut mund t’i shtohet besimi, dituria dhe dashuria nëpërmjet vështrimit dhe meditimit të argumenteve dhe sundimit të Allahut.
3. Shejtani mund t’i vijë njeriut nëpërmjet këshillës dhe urdhërimit për bamirësi.
4. Sqarimi i rrezikut të grave dhe se ato janë litarët e shejtanit.
5. Sqarimi se sa krim i madh është zinaja apo imoraliteti.
 
 
Shkëputur nga libri: 60 tregime të rrëfyera nga i Dërguari dhe shokët e tij
Përktheu: Jusuf Kastrati

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim nga Hadithet] Ibadetçiu dhe gruaja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: