islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2998 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri shqipor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>.........

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... Empty
MesazhTitulli: HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>.........   HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>......... EmptyTue 24 Jun 2014 - 14:18

Tregohet prej Selman Farisiut se H. Muhamedi a.s. mbajti një hytbe në fund të muajit Shaban mbi rëndësinë e muajit Ramazan, ku, midis të tjerash, tha:

“O njerëz, po ju vjen një muaj i madh dhe i bekuar, muaji në të cilin gjendet një natë më e mirë se njëmijë muaj. Është një muaj që Zoti e ka bërë farz (detyrim) agjërimin e ditës, namazet e teravive-namazet e natës në të – vullnetare. Çdo vepër e mirë në këtë muaj, është e njëjtë me atë që ka kryer një detyrë farz, jashtë këtij muaji. Ndërsa ai që kryen një detyrë, domethënë një farz në këtë muaj është i barabartë me 70 farze, që i kryen jashtë këtij muaji.

Ramazani është muaji i sabrit (durimit), kurse shpërblimi i sabrit është xheneti. Ramazani është muaji i bamirësisë, muaji në të cilin shtohet bereqeti i besimtarit të vërtetë. Kush e fton tjetrin në iftar, do t’i falen gjynahet, do t’i shpëtojë zjarrit të xhehenemit dhe do të ketë shpërblim të barabartë me atë që e ka ftuar në iftar pa asnjë pakësim të shpërblimeve të veta.”

Sahabet i thanë Profetit se disa nga ata nuk kishin mundësi për këtë. I dërguari i Allahut u përgjigj: “Allahu do të shpërblejë me shpërblimin e përmendur, cilido që e fton për iftar agjëruesin edhe me një hurmë, apo një gotë qumësht, ose qoftë edhe me një gotë ujë”.

Ky është një muaj, fillimi i të cilit është mëshirë, mesi është falje, ndërsa fundi i tij është shpëtim prej zjarrit të xhehenemit.
Në këtë muaj përpiquni të plotësoni katër veti: me dy prej tyre do të kënaqni Allahun dhe dy të tjerat ju nevojiten juve. Të parat, me të cilat do të kënaqni Allahun janë: Dëshmia e shehadetit, se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe lutje për të kërkuar falje prej të madhit Zot për mëkatet e bëra.
Dy të tjerat janë: lutje për Zotin që të shpërblejë me xhenet dhe lutje që të ruajë prej xhehenemit.

Kush e ushqen agjëruesin në këtë muaj, Allahu do t’i japë nga burimi i vet, pas së cilës nuk do të ndiejë as etje, as uri, deri kur të hyjë në xhenet.
O popull, ramazani ju ka ardhur me bereqet, mëshirë për falje, ky muaj është më i dashur për Allahun nga të gjithë të tjerët, orët e tij janë më të mira nga të gjitha orët e tjera.

Ky është një muaj në të cilin jeni të ftuar te Zoti në mikpritje, ku konsideroheni njerëz të mirë të Allahut xh.sh.
Frymëmarrja juaj në këtë muaj është tesbih, gjumi është ibadet; puna juaj gjatë këtij muaji do të pranohet tek Allahu dhe lutja juaj do të plotësohet.
Kërkoni nga Zoti juaj sinqerisht dhe me gjithë zemër që t’ju ndihmojë në agjërimin tuaj, të cilin jua ka bërë detyrë dhe lexoni Kuranin që ju ka shpallur.
I paaftë do të jetë ai që në këtë muaj nuk përfiton nga mëshira dhe falja e të madhit Zot. Derisa jeni të uritur e të etshëm, atëherë përkujtoni urinë e etjen e Ditës së Gjykimit.

Jepuni lëmoshë – sadaka atyre që janë të varfër dhe të shkretë, nderoni më të vjetrit dhe kini mëshirë ndaj të rinjve, respektoni dhe vizitoni farefisin.
Ulini sytë prej asaj që i ndalohet besimtarit ta shikojë dhe mos dëgjoni atë që besimtari e ka të ndaluar ta dëgjojë.

Kini mëshirë ndaj të tjerëve që Zoti të ketë ndaj jush. Kërkoni prej Zotit që t’ju falë mëkatet. Ngrini duart lart duke kërkuar prej Allahut me dua pas çdo namazi, se kjo është koha më e mirë për dua dhe Allahu i mbulon njerëzit e vet me mëshirë dhe pranon duatë që i drejtohen.

O popull, shpirtrat tuaj janë varur prej veprave tuaja, çlironi shpirtrat duke kërkuar falje prej mëkateve! Shpirtrat tuaj janë ngarkuar me barrë të rënda, lehtësojini peshën me Razz sa më të gjatë. Dijeni se do të jeni më se të sigurt, se Zoti nuk do t’i mundojë ata që falen dhe bëjnë Razz dhe nuk do t’i frikësojë me zjarr të xhehenemit.

Kur të vijë nata e parë e Ramazanit thërret një thirrës (prej anës së Zotit): O ti që kërkon mirësi, pranoji ato, dhe o ti që kërkon të liga, ndaloi! Shpëtimin nga zjarri i xhehenemit e bën vetëm Allahu për çdo natë.”

Kjo hytbe paraqitet sipas tregimit të Ebu Hurejres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
HUTBE E PEJGAMBERIT SAL-L'ALL-LLAHU ALEJHI WE SELEM MBI RENDESINE E RAMAZANIT........>>>>>>>>.........
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: