islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
MesazhTitulli: Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit   Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 5 Nov 2009 - 9:57

Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit


Cdo mysliman, kur ta vlerësojë shoqërinë me vlerat që i ka marrë nga kultura e saj, do të vërejë se në shoqëri është i lidhur me dy llojë lidhjesh të vëllazërimit. Njëra është vëllazërimi njerëzor dhe tjetra është vëllazërimi Islam.

Po ne, në kulturën tonë shumëvjecare, shume qartë mund ta vërejmë këtë lidhje vëllazërie.Ajetet Kur'anore dhe komentet e haditheve të Pejgamberit a.s. këtë lidhje vëllazërie të gjerë na i prezantojnë në këtë mënyrë:

0 ju njerëz! Babai juaj është Ademi, kurse nëna juaj është Hava. Si të tillë ju jeni djem dhe vajza të shtuar nga e njëjta nënë dhe baba, kështu që gjithë njerëzit në mes tyre Janë vëllezër. Njëherazi jeni vëllezër me prejardhje njerëzore.

Menjëhere pas vëllazerisë njerëzore vjen edhe vëllazëria Islame. Kesaj radhe vellazeria
njerezore bashkengjitet me vellazerine Islame, keshtu qe ne shoqeri formohet nje vellazeri e dyfishte.

Nje shoqeri qe disponon me keto dy vlera te medha, nuk ka mundesi qe qellimet e felliqura te ndajne ate ne grupe dhe te jene armiq te njeri-tjetrit! Dome thene se perhapja Islame, e lidhe shoqerine me nje mentalitet te tille te perhapjes, qe si fillim te gjithe me njerin-tjetrin (pa pyetur fare se cfare eshte besimi dhe mentaliteti i tyre) behen vellezer, edhe ate vellezer njerezor. Kurse menjehere pas saj vjen ne konsiderate vellazeria Islame, keshtu qe vellazerite bashkengjiten dhe marrin nje gjendje te pashkeputur... Menjehere duhet shtuar se kjo teme nuk mbaron me kaq: ky vellazerim i ka dy kushte, pa te cilat nuk ben dhe kurre nuk duhet harruar.

I pari, eshte se vellezerit nuk duhet rrembyer ose uzurpuar te drejten materiale te njerit-tjetrit, duke nenkuptuar se nuk duhet njeri prej tyre' te mbarte te drejten personale te tjetrit dhe nuk duhet drejtuar kah te padrejtat materiale, qe do ta thyejne harmonine shoqerore...

Kushti i dyte, eshte se nuk duhet rrembyer ose uzurpuar te drejten shpirterore te njerit-tjetrit, qe nenkuptohet se nuk duhet bere gijbetin (te flas pas shpine) e njerit-tjetrit dhe duke thene fjale qe do ta kundershtojne njerin-tjetrin, mos e demtojne te drejten vellazerore...

Feja Islame qe ka konsideruar si haram edhe shkeljen e te drejtave te tilla, sikur ato materiale dhe shpirterore qe do ta demtojne vellazerine, te gjitha shoqerite i merr nen mbrojtje te sigurise dhe te pages dhe gjate gjithe historise formon nje vellazerim qe i pershtatet karakterit te vellazerimit.

Duke shikuar ne zgjerimin e kultures tone, ku per here te pare merret vellazerimi njerezor
dhe pasta) vellazerimi Islam, mund te thuhet se vellezerit tane njerezore qe jane duke u frikesuar shume teper nga feja, duke e pare kete lloj te zgjerimit dhe te perparimit, duhet ndjere afersine me njeri- tjetrin, shoqeria per here te pare duhet formuar nje afrim me njerin-tjetrin, si vellezer njerezor, dhe pasta] si vellezer te fese. Besoj se ky lloj zgjerimi eshte me me vend dhe tarsi me duhet larguar paragjykimet qe i kane ndaj Islamit. Nese duam qe shoqeria te funksionoje ne menyre te shendetshme, atehere dimensioni i vellazerimit duhet permbledhur aspektet e lartpermendura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: