islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??   [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 10 Jul 2014 - 1:13

[Only admins are allowed to see this image]Agjerimi i Muslimaneve ne muajin e Ramazanit ofron një mundësi të shkëlqyer për ata që duan ta lënë duhanin, sipas psikiatërit dhe Kryetar i Bordit në Spitalin neuropsikiatrisë NPISTANBU, Dr Nevzat Tarhan.

” 90% (Nëntëdhjetë për qind) e atyre që vendosin të lënë në këtë kohë do të jetë i suksesshëm,” tha ai.

Për ata që kanë pasur një kohë të vështirë kontrollojn kërkesen e forte për të pirë duhan, prof. Tarhan këshillon që të vazhdojn përpjekjet në muajin e ardhshëm, raportoi Todayszaman.com.

“Një nga aftësitë e fituara në fund të Ramazanit, pas agjërimit për 30 ditë është aftësia për të kontrolluar dëshirat tuaja,” tha ai.

Propozim i pastërt

Prof. Tarhan tha se për njerëzit që dëshirojnë të nderpresin pirjen e duhanit, Ramazani është një mundësi e mirë për ta bërë këtë për shkak kohës për të reflektuar dhe abstinences përbashket që janë çelësi për këtë muaji të shenjtë.

“Ramazani ofron duhanpirësit një propozim të patërt,” tha ai.

“Agjërimi ndryshon sjelljet njerëzore. Për të kthyer mendimet në zakone të merr të paktën katër javë “.

Agjërimi riprogramon mënyrën se si mendojn njerëzit për ushqim. Nëse mendimet dhe sjelljet e dikujt për një nevojë themelore për ushqim mund të ndryshojnë, e njëjta gjë mund të bëhet për pirjen e duhanit.

Prof. Tarhan tha se lutja, duke agjeruar, gjatë Ramazanit forcon lidhjet shoqërore të shoqërisë.
“Ramazani jo vetëm që lejon për njohjen e dobësive të veta dikujt, por gjithashtu siguron një mundësi për një fillim bolshëm (gjatë), tha ai. Lutja e individit është përkushtim, “tha ai.

Agjërimi është përkushtim, si dhe, Dr Tarhan tha, por ajo është për një komunitet të tërë.

Agjërimi ndihmon në forcimin e marrëdhënieve në një komunitet. Ata që agjërojnë gjatë Ramazanit përjetojn solidaritetin, dhënjen dhe ndjeshmërin.

Këshilla për të lënë duhanin

- Shmangni pije si kafe pas ushqimit, kohë shpesh e lidhur me pirjen e duhanit.

- Mbani një shishe të vogël afër me ujë pasi të hani iftar (koha e prishjes – agjerimit). Merrni një gllënjkë uji çdo kohë kur keni mall për cigare.

- Kur të merr malli për ushqim dhe duhani, ndrysho vendndodhjen dhe ngarko me pune dorèn.

- Pirja e duhanit, pasi të hahet është një refleks për duhanpirësit. Ngritu menjëherë pasi të hash dhe gjej një aktivitet të ri.

Përshtati: Dr.Uvejsi, Presheve.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: