islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
72 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 72 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty96%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty0%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty0%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty0%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty1%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty2%[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin Empty
MesazhTitulli: [Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin   [Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin EmptyFri 22 Aug 2014 - 19:24

[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin 2108004127Axajr-264x178 
Kjo ishte ajo që i ka ndodhur ish priftit katolik britanik, Idris Teufik gjatë leximit të librit të shenjtë të Islamit, Kur’ani, për studentët e tij në një shkollë në Britani. Dhe kjo ishte një nga hapat e rëndësishëm në udhëtimin e tij në përqafimin e Islamit. Gjatë një ligjërate të fundit që ai dha në Këshillin Britanik në Kajro, Idris Teufik e bëri të qartë se ai nuk ndjen keqardhje për të kaluarën e tij të krishter dhe jetën e tij në Vatikan për pesë vjet. Unë ndihesha i gëzuar si prift duke ndihmuar popullin për disa vjet. Megjithatë, thellë brenda meje, unë nuk isha i lumtur dhe ndjeja se diçka nuk ishte në rregull. Për fat të mirë, është vullneti i Zotit, disa ngjarje dhe rastësi në jetën time më bën të udhëzohem në Islam, tha ai në një sallë të mbushur në Këshillin Britanik. Një rastësi e dytë e rëndësishme për Teufikun ishte vendimi i tij për të lënë punën e tij në Vatikan, për të bërë një udhëtim në Egjipt. Unë e kam menduar Egjiptin si një vendi i piramidave, deveve, rërës dhe palmave. Unë udhëtova me një aeroplan çarter në Hurghada. Jam tronditur kur gjeta disa plazha të ngjashme me ato Europiane, mora autobusin e parë për në Kajro, ku kam kaluar javën më të mrekullueshme në jetën time. Ky ishte prezantimi im i parë i muslimanëve dhe i Islamit. Kam vënë re se egjiptianët janë të njerëzishëm, të ëmbël, por edhe shumë të fortë. Ashtu si të gjithë britanikët, njohuritë e mia për myslimanët deri në atë kohë nuk i kalonte ato që dëgjoja përmes TV, rreth bombarduesve vetëvrasës dhe luftëtarëve, që më kanë lënë përshtypjen se Islami është një fe e trazirave. Megjithatë, kur hyna në Kajro e kuptova se sa e bukur është kjo fe. Njerëz shumë të thjeshtë, shitshin mallra në rrugë, por e braktisnin tregtinë e tyre kur e dëgjonin ezanin, thirrjen për namaz, lutje, shkonin në xhami dhe i drejtoheshin Allahut. Ata kanë një besim të fortë në praninë dhe vullnetin e Allahut. Ata luten, agjërojnë, ndihmojë nevojtarët, ëndërrojnë për të shkuar në Crying or Very sad, në Mekë, dhe jetojnë me shpresën për Xhennet, tha ai. Pas kthimit tim kam rifilluar punën time të vjetër si mësue i fesë. E vetmja lëndë e detyrueshme në arsimin britanik është lënda e Studimeve Fetare. Unë i mësoja rreth Krishtërimit, Islamit, Judaizmit, Budizmit dhe fetë tjera. Pra, çdo ditë më duhej të lexoja në lidhje me këto fe që të jem në gjendje për t’i mësuar studentët, shumë prej të cilëve ishin refugjatë arabë myslimanë. Me fjalë të tjera, duke i mësuar rreth Islamit, unë mësova nga Islami shumë gjëra.” Ndryshe nga shumë të rinj problematik, këta studentë ishin një shembull i mirë se si duhet të jetë një musliman. Ata ishin të sjellshëm dhe të urtë. Kështu, një miqësi u zhvillua në mes nesh dhe ata më pyetën nëse mund të përdorin klasën time për namaz gjatë muajit të agjërimit, Ramazanit. Për fat të mirë, dhoma ime ishte e vetmja me një qilim. Kështu që unë ulësha në fund dhe i shikoja si luteshin gjatë një muaji. Për t’i inkurajuar kam agjëruar edhe unë gjatë muajit Ramazan me ta, edhe pse unë ende nuk isha musliman. “Një herë duke lexuar Kur’anin e Shenjtë në klasë, nga një përkthim, arrita në ajetin: Dhe kur ata dëgjojnë shpalljen e pranuar nga i Dërguari, i sheh në sytë e tyre si rrjedhin lotë, ngase e kanë kuptuar të vërtetën. Një pikë kthese në jetën e tij, megjithatë, erdhi si pasojë e sulmeve terroriste në SHBA më 11 shtator, 2001. Të nesërmen, unë vërejta se sa shumë populli ishte tmerruar. Unë kam qenë, gjithashtu, i frikësuar nga përsëritja e akteve të tilla në Britani. Në atë kohë, njerëzit në Perëndim filluan të frikësohen nga feja Islame, duke e akuzuar këtë fe si shkaktare e terrorizmit. Megjithatë, përvoja ime e mëparshme me muslimanët më drejtoi në kahje tjetër. Unë fillova të pyes: Pse Islami? Pse e fajësojnë Islamin si një fe për veprime terroriste, kur askush nuk e akuzon Krishterimin për terrorizëm, kur disa të krishterë kanë vepruar në të njëjtën mënyrë? Një ditë unë u nisa për në xhaminë më të madhe në Londër, për të dëgjuar më shumë për këtë fe. Kur hyra në Xhaminë Qendrore të Londrës, aty ishte Jusuf Islami, ish-pop këngëtari i njohur, i ulur, duke folur për Islamin, rreth tij disa njerëz e dëgjonin me vëmendje. Pas një kohë, e kam pyetur, duke kërkuar prej tij: “ Çfarë duhet të bëj për t’u bërë musliman? Ai u përgjigj se një mysliman duhet të besojnë në një Zot, të lutet pesë herë në ditë dhe të agjërojë gjatë muajit Ramazan. Unë e ndërpreva duke i thënë se unë besoj, lutem madje edhe kam agjëruar muajin e Ramazanit. Ai më pyeti, ‘Çfarë po prisni? Çfarë po ju pengon? “Unë i thashë, Jo, unë nuk kam ndërmend për t’u konvertuar. Në atë moment filloi ezani, thirrja për namaz dhe të gjithë u përgatitën në rreshta për t’u lutur. Unë u ula në anën e pasme të xhamisë dhe kam qarë, kam qarë. Atëherë unë i thashë vetes, Kend po përpiqem unë të mashtrojë? Pasi përfundoi namazi, ju drejtova Jusuf Islamit, duke kërkuar prej tij që të më mësojë fjalët me të cilat unë dëshmojë konvertimin tim në Islam. Pasi më shpjegojë kuptimin e Shehadetit (Fjalën e Dëshmisë) për mua në anglisht, unë e shqiptova pas tij Shehadetin në gjuhën arabe , duke dëshmuar se Nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhammedi është i Dërguari i Allahut, dëshmoi Teufiku, me sy të përlotur. Kopshtet e Islamit Kështu jeta e tij ka marrë një drejtim tjetër. Duke jetuar në Egjipt, Teufiku shkroi një libër në lidhje me parimet e Islamit. Duke shpjeguar se përse ai e shkroi librin e tij me titull Kopshtet e Kënaqësisë: një Hyrje e thjeshtë për Islamin, Teufiku vuri në dukje se të gjithë janë duke thënë se Islami nuk është fe e terrorizmit dhe nuk është një fe e urrejtjes, por askush nuk përpiqet të shpjegojë se çfarë është Islami. Kështu që unë vendosa për të shkruar këtë libër për t’i dhënë jomyslimanëve një ide në lidhje me parimet themelore të Islamit. Unë u përpoqa për t’i treguar njerëzve se sa e bukur është Feja Islame, dhe se Islami ka thesaret më të jashtëzakonshme, më e rëndësishmja te myslimanët është “dashuria për njeri-tjetrin”. Pejgamberi, Muhammedi (a.s.) thotë: Edhe një buzëqeshje e vëllait tënd është një sadaka, bamirësi. Teufiku i tha gazetës The Gazette se ai është duke shkruar një libër për Profetin Muhammed ( Paqa, mëshira dhe bekimet e Zotit qofshin mbi të) të cilën ai mendon se do të jetë ndryshe, dallon nga librat e shumtë tashmë të shkruar rreth tij. Ai mendon se mënyra më e mirë dhe më e shpejtë për të informuar botën me imazhin e vërtetë të Islamit është për t’u bërë vetë një shembull i mirë në jetën reale. Burimi: The Deen Show Përktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovë:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Kthime ne islam] Ish-prifti britanik pranon Islamin pasi lexoi Kur’anin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Kthime ne islam] Pasi ofendoi Muhamedin a.s e pranoi Islamin
» [Konvertime në islam] Prifti zgjohet nga koma, e pranon islamin
» Ish Prifti Katolik Rrëfen Si Ka Pranuar ISLAMIN
» Një hungareze e re lexon Kur’anin dhe pranon islamin
» [Kthime n5 islam] Emmanuel Adebayor – 13 arsyet pse e përqafova Islamin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kthime në Islam-
Kërce tek: