islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë   [Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë EmptyMon 27 Oct 2014 - 20:14

[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë Da%C2%ADshu%C2%ADri-dhe-re%C2%ADspekt-470x260
Per­son­at që nuk i ja­pin rën­dë­si për­mas­ave Is­lame, mund të për­dor­in çdo lloj sjell­je­je për­ça­rëse dhe nev­er­i­tëse. Gjit­hash­tu mund të fla­sin edhe fja­lë dhe të shkru­aj­në shkrime, me të cil­at do ta pro­vok­oj­në një pjesë të po­pu­llatës me një pjesë tjet­ër, duke u mun­duar që të for­moj­në fro­ne në mes­in e sho­qër­isë.
Mirë­po, mys­li­man­ët që u ja­pin rën­dë­si urdhrave të Is­lam­it, as­se­si nuk mar­rin një qën­drim dhe nuk për­dor­in fja­lor që do ta ço­jë sho­qër­inë deri në for­mim­in e fron­eve (poz­i­cion mbroj­tëse), dhe as që pref­er­oj­në të ke­në sjell­je dhe fja­lor nev­er­i­tës dhe fyes.
Ud­hëz­ue­si i Lar­të­mad­hër­ish­ëm i Mys­li­man­ëve na par­a­laj­mër­on në këtë mën­yrë: “Unite­ti sjell rah­met (mësh­irë), kurse për­çar­ja sjell dën­im!”
Njer­ëz­it që ka­në bes­u­ar, nuk mund të qën­droj­në in­dif­er­ent ndaj kët­ij par­a­laj­mër­i­mi his­tor­ik. An­daj, një mys­li­man kurrë nuk bën për­çar­je, por gjith­mo­në bash­kon, kurrë nuk bë­het nev­er­i­tës dhe shtytës, por gjith­mo­në ësh­të tër­heq­ës. Një mys­li­man e di shumë mirë se për­qa­fi­mi dhe har­mo­niz­i­mi ësh­të një ndër kush­tet e pat­jet­ër­suesh­me të be­si­mit.
Sepse, Pej­gam­beri (Ud­hëz­ue­si), të cil­in e marr si shem­bull, na po­ros­it dhe na kë­shil­lon që të jemi tër­heq­ës dhe bash­kues e jo nev­er­i­tës e shtytës; na po­ros­it të jemi për­qa­fues dhe afrues e jo të jemi për­çarës dhe lar­gues, sik­un­dër që të gjit­ha shem­bujt që ia ka dhë­në um­met­it (ndjek­ës­ve) të tij, ka­në qe­në në atë drej­tim.
Ja di­sa shem­buj për­qa­fuese dhe har­mo­ni­zuese të Pej­gam­ber­it s.a.s., të përc­jel­lë nga sa­ha­bet (shokët e Pej­gam­ber­it s.a.s.):
– I Dër­guari i Al­la­hut s.a.s. në ra­port me njer­ëz­it për­dor­te një buz­ëq­esh­je të tillë për­qa­fuese saqë per­so­ni që do ta ta­kon­te një herë atë, kurrë nuk nda­hej më nga pra­nia e tij. Tek ai ndjell një ndjen­jë të tillë, sik­ur ai të ish­te per­so­ni më i da­shur tek Pej­gam­beri s.a.s.!
– Në po­ro­sinë e tij, ‘Gos­tit­ja më e mirë i një be­sim­tari që ia bën një be­sim­tari tjet­ër ësh­të buz­ëq­esh­ja’, Ai gjith­mo­në e sug­jer­on­te um­me­tin e tij që në ra­por­tet me njer­ëz të posed­oj­në një buz­ëq­esh­je për­qa­fuese dhe uni­fik­uese.
Ai, gjit­hash­tu, na po­ros­it që një di­të, ” T’i lu­temi Zot­it me një gju­hë që nuk ka bë­rë mëk­at (gjy­nah)”.
-Në py­et­jen e të pra­nish­mëve, “Ne nuk posed­oj­më një gju­hë të tillë? Si do të mund të lu­temi me një gju­hë pa mëk­at?”, Pej­gam­beri s.a.s. na e dha këtë shpër­blim për­qa­fues:
– Gju­ha ju­aj ësh­të me mëk­at për vet­en tu­aj, mirë­po për vël­lez­ër­it tu­aj nuk ësh­të me mëk­at!
Kësh­tu që, ju lu­tuni në em­ër të vël­lez­ërve tu­aj, me një gju­hë që nuk ësh­të me mëk­at, edhe ata le të lu­ten për ju me një gju­hë që nuk ësh­të me mëk­at, në em­ër tu­a­jin.
Në këtë mën­yrë do të for­moj­më një sho­qëri vël­laz­ër­o­re që do të jetë shem­bull me lut­jet që do t’i bëj­në njëri-tje­trit, me një gju­hë pa mëk­at për njëri-tjet­rin.
Edhe në nam­az, pa­si që e lex­oj­më Te­hij­ja­tun, e lex­oj­më du­a­në “Rab­be­na at­i­na…”
“Zo­ti im, fa­le nën­ën, ba­banë dhe të gjithë vël­lez­ër­it e mi”. Këtë lut­je që e bëj­më në nam­az, nëse e prak­tik­oj­më edhe jash­të, në jet­ën tonë të për­ditshme, nën­kup­ton që ne jemi shndër­ru­ar në një sho­qëri që bëj­në lut­je për njëri-tjet­rin me gju­hë pa mëk­at.
An­daj dhe në ra­port­in që e ke­mi me njer­ëz­it du­het të sil­lemi me një da­shu­ri dhe re­spekt, që do të fit­o­jë zem­rën dhe da­shur­inë e tyre, ash­tu që në lut­jet e tyre që do ta bëj­në me një gju­hë pa mëk­at, le të sho­hin të ar­sy­esh­me që të na për­men­din edhe neve. Bile, nëse në lut­jet e tyre ka­lon ve­tëm fja­la “Zo­ti qoftë i kën­aq­ur”, neve na mjaft­on dhe te­pron. Ngaqë syn­i­mi i çdo be­sim­tar­it në jet­ën e tij ësh­të riz­a­ja e Zot­it (fit­i­mi i kën­aq­ë­sisë së Zot­it).
Nëse ju ar­rini që rre­thi i ju­aj të jetë i kën­aq­ur nga ju dhe në lut­jet e tyre të thu­het “Zo­ti qoftë i kën­aq­ur” në em­rin tu­aj, atë­herë e keni ar­ri­tur gjë­në më të shtrenjtë në jetë. A mund të ketë fi­tim më të madh për një be­sim­tar se­sa fit­i­mi i kën­aq­ë­sisë të Zot­it?
Meg­jit­hatë, nëse ne nuk i jap­im rën­dë­si një lut­je­je të tillë dhe nëse nuk tre­goj­më një sjell­je që do ta kën­aq rre­thin tonë, pat­jet­ër që do të jemi larg gjithë at­yre lut­jeve që bë­hen me një gju­hë pa mëk­at dhe asn­jëri nuk do të ndje­jë në zem­rën e tij që të tho­të dhe të lu­tet në këtë mën­yrë, “Zo­ti qoftë i kën­aq­ur, ësh­të një vël­la i sjell­shëm”. E kun­dër­ta, nuk na sjel­lë asgjë dhe bën që të hum­bim shu­mëçka.
-Fate­bi­ru ja ul­il eb­sar! Men­do­ni, o ju njer­ëz, me par­a­mend­im të mirë!
Ahmed Shahin / a.sahin@zaman.com.tr
Marur nga revista Zaman shqip
http://www.zaman.com.mk/shqip/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Ke­mi nev­o­jë për da­shu­ri dhe re­spekt të ndërs­jel­lë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: