islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
MesazhTitulli: [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati   [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 28 Oct 2014 - 21:37

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Thumbs_img_8420

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati IMG_8437Due giorni di visite e incontri della delegazione UCOII guidata dal Presidente Izzeddin Elzir per stringere ulteriormente i rapporti culturali con l’islam storico nei paesi dell’Est Europa.
La visita al Centro Islamico di Rijeka in Croazia ( Stato di recente adesione all’Unione Europea) , era una tappa fondamentale nel viaggio, spiega Dr. Nader Akkad ricercatore del centro culturale islamico di Trieste, serviva per conoscere la comunità islamica locale e ammirare la bellezza architettonica di uno dei più bei centri islamici in Europa. Stile modero con quattro semi cupole integrate armonicamente e coperte di lastre in acciaio che riflettano le luci solari con colori di differente tonalità nell’arco della stessa giornata, su una cupola scorre l’acqua in cascata per essere raccolta su un pavimento vetrato visibile dal piano sottostante.
È un cento culturale polifunzionale, illustra l’Imam di Rijeka Hajrudin ef. Mujkanovic, che è stato inaugurato l’anno scorso ed è costato circa dieci milioni di euro donati da diversi paesi tra cui il Qatar. Il centro continente tutti gli spazi funzionali per essere un centro di Culto e Cultura Islamico, uno spazio collettivo all’aperto con bella vista sul mare dell’Adriatico, e può ospitare fino a cinque mila persone con una sala di culto all’interno con un unico vano grande che ospita fedeli in preghiera (fino a 800 uomini) e, raggiungibile dall’interno della sala, un sopra piano che ospita circa 200 donne. Il Centro dispone inoltre di un ristorante-bar con terrazza bella vista mare, una scuola con diverse aule di insegnamento attrezzate per diversi età e un asilo nido, Dispone il centro anche di diversi mini appartamenti per Imam e Ospiti, di una sala grande per le conferenze internazionali attrezzata per intrepreti di diverse lingue, e una sala di ricevimento degli ospiti arredata in stile arabesco.
Il viaggio è continuato da Rijeka con tappe a Bihać una città nella parte nordoccidentale della Bosnia sul Fiume Una, e Jajce  città delle cascate nella confluenza dei fiumi Pliva e Vrbas, per raggiungere poi Sarajevo.
A Sarajevo il Presidente Izzeddin ha avuto una riunione con il Gran Mufti Emeritus della Bosnia Dr. Mustafa Ceric. “E’ stato un colloquio amichevole e molto cordiale – spiega Izzeddin – ho manifestato la volontà della Comunità Islamica italiana (dell’UCOII) di intraprendere un rapporto di collaborazione e amicizia con le Comunità Islamiche storiche in Europa.  Da parte sua Dr. Mustafa Ceric ha manifestato la massima apertura per una collaborazione su progetti culturali con l’UCOII mirati a sviluppare proficue relazioni che possano suscitare un vivo sentimento di fratellanza e reciproca amicizia con la comunità islamica in Italia.
All’incontro ha partecipato Dr. Yasser Tayeb presidente della comunità araba siriana di Reggio Emilia , che ha illustrato il lavori di solidarietà umanitaria che la  comunità araba siriana in Italia sta facendo a favore del popolo siriano, e i progetti umanitari di collaborazione con le altre comunità arabe siriane in Europa.
La riunione con Mustafa Ceric, si è conclusa con una visita guidata da Dr. Semso Osmanovic all’ ufficio di presidenza della Riyasat dove è avvenuto un cordiale incontro con Dr. Mirsad Kalajdzic responsabile dell’ufficio dei Bosniaci in Diaspora, che ha illustrato al presidente dell’UCOII, la situazione della comunità Bosniaca in Europa e i progetti della Riyasat a loro favore.
A Sarajevo il Presidente Izzeddin ha commemorato la fine della recente guerra in Bosnia (conclusa con l’accordo di Dayton 1995 visitando il Museum Alija Izetbegovic e il cimitero dei martiri dell’assedio di Sarajevo e la tomba di Alija Izetbegovic) leggendo la Fatiha e una preghiera pacificante per le anime dei caduti.
Il Presidente durante la visita a Sarajevo ha ammirato il grande sviluppo che ha avuto il paese negli ultimi anni, era meritevole spiega Izzeddin, la visita alla biblioteca di Gazi Husrev Begova resa eccezionale dopo i recente restauro con finanziamento dello stato di Qatar, non di meno l’incontro con molti Imam delle mosche che ci hanno accolto con grande gioia.
Uscendo dalla Bosnia verso l’Italia, abbiamo raggiunto la storica moschea di Zagabria in Croazia, ammirando la bellezza della sua architettura. I responsabili della Comunità Islamica di Zagabria hanno illustrato al presidente Izzeddin gli sviluppi futuri del progetto della Comunità Islamica croata, resi possibili dalla ottima integrazione dei musulmani di maggioranza Bosniaci in Croazia.
A termine del viaggio, un’ottima cena nel ristorante della moschea di Zagabria con la famosa zuppa dei legumi della Pentola Bosniaca, concludendo con un bellissimo canto melodico da Mahmoud Kasabji della Comunità Croata, in onore di questa storica visita, salutandoci quindi con il famoso saluto dei Bosniaci Musulmani:
“Allah Amanat”.
Dr. Nader Akkad

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Italiano-
Kërce tek: