islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
MesazhTitulli: [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ   [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 28 Oct 2014 - 21:49

Оваа приказна ја пренесува познатиот даија шејх Небил ел- Аведи во своето предавање под наслов: “Приказни од секојдневието”.
Шејх Ел-Ауди вели: “Еден познат исламски мисионер ми раскажа дека еднаш бил во Америка за да држи исламски предавања. Во текот на предавањето стана еден човек и ми го прекина говорот и ми рече: “О Шејх, има еден присутен која сака да изговори шехадет и со тоа да го огласи своето примање на ислам.” Покажувајќи ми кон еден американец кој седеше до него и му реков: “Аллаху екбер!” (Аллах е Најголем) Американецот се приближи до мене пред масата на луѓе. Му реков: “Што те натера да го засакаш исламот и да станеш негов припадник?” Рече: “Јас поседувам огромно богатство и имам неколку компании и фирми, меѓутоа,не почувствував никаква среќа ниту еден ден. Имав работник од Индија кој беше муслиман работеше во мојата компанија, неговата плата беше мала, но секогаш кога ќе влезеше кај мене го гледав насмевнат и расположен, додека јас си помислував дека поседувам милиони но не се смеев и не бев расположен ниту еден ден.
Си реков себеси: Јас имам милиони и компании, додека овој обичен работник секогаш е весел и насмевнат, полн со елан за живот.
Еднаш му реков дека сакам да седнам малку да поразговарам со него, и потоа го прашав за насмевката и расположението, па ми рече: “Јас сум муслиман, сведочам дека нема друг Бог освен еден Аллах и сведочам дека Мухаммед е божји пратеник”.
Му реков: “Дали тоа значи дека муслиманот целиот ден е весел и расположен”. Одговори: “Да”. Реков: “Како тоа? Рече: “Кај нас допрел автентичен збор од Мухаммед а.с., божјиот пратеник дека рекол: “Чудна е состојбата со верни- кот; сите негови работи се добри.
Ако го погоди лошо, е трпелив и така добро му е а ако го погоди добро, се заблагодарува и пак добро му е”.
Сите наши работи и состојби се меѓу добро и лошо, радост и тага, среќа и несреќа. При лошо се потпираме и сме трпеливи кон Аллах, а при добросостојба сме благодарни на Аллах, затоа нашиот живот е постојано со среќа. Му реков: “Сакам да влезам во оваа вера.” Ми рече: “Изговори шехадет дека нема друг Бог освен Аллах и дека Мухаммед е негов пратеник”.
Потоа Шејхот му рекол на аме- риканецот: “Изговори шехадет, т.е. повторувај ги по мене зборо- вите “Ла илахе иллаллах”. Потоа почна да плаче пред присутните. Го прашав: “Што плачеш?” Рече: “Се колнам во Аллах, во моите гради чувствувам толкава радост што не ја почувствував одамна!”
Шејх Ел-Аведи на оваа приказна додава и вели: “Проширување на градите не се постигнува со сериски и играни филмови ниту со страсти ниту со музика.
Напротив, преку нив градите се стеснуваат, додека проширување на градите се постигнува со учење
на Кур’ан, пост, милостиња.
Севишниот Аллах вели: “Оној чии гради Аллах ги отвори за Послушноста... па ја следеа светлината на Господарот негов. Па, тешко на оние срца нивни кои се затврднати кога ќе се спомене Аллах! Онаквите се во скршнување очигледно!” (Зумер, 22)

Асип Асанов IV год.
Истурена паралелка- Штип

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: