islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT   [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 8 Nov 2014 - 22:12

[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT 9k= All-llahu është krijuesi i gjithësisë, i gjithëçkahut . Ai e krjoi njeriun në formën më të bukur dhe më të përsosur dhe në Kur’ani Kerim dëshmon se e ka lartësuar njeriun mbi të gjitha krijesat tjera. Njeriu nga krijesat tjera dallohet me mendjen e tij, ai me atë mendon, logjikon, por nuk mund të dijë më shumë se sa Krijuesi i gjithësisë. Për këtë All-llahu xhele shanuhu na ka thënë neve lexoni, studijoni, hulumtoni për gjërat që nuk i dini, për gjërat që nuk keni njohuri, për të bërë jetën tuaj më të lumtur, më të rehatshme dhe më të lehtë.
Njeriu duke dashur të studiojë, haset në disa faza vështirësie: përtacia dhe miku i keq, por në qoftë se i tejkalon këto ai atëherë vazhdon drejt suksesit.
Muhammedi alejhi selam e ka lutur All-llahun xhele shanuhu : “ O Zot, prej Teje kërkoj mbrojtje nga brengat dhe nga pikëllimi, prej Teje kërkoj mbrojtje nga ligësia dhe përtacia.”
Përtacia ëshët një armik i yti për të shkuar drejt rrugës së suksesit. Ajo nuk është një armiqësi e cila i del njeriut dhe përleshet me to si burrat, por ajo i del njeriut në forma të ndryshme, herë merr formën e mikut të sinqertë, herë merr formën e arsyetimit: si sëmundje, lodhje, dhembje. Kështu që ajo të thotë ty: mos puno përse të punosh në rini të harxhosh rininë tënde kot, shtiru sikurse punon por mos puno, në qoftë se punon lodhesh, të humb gëzimin , shiko të jetosh një jetë pa brenga. Në qoftë se tek ti gjendet kjo përtaci për të mësuar, punuar, ti mund ta tejkalojsh atë me anë të vullnetit..
Në zgjedhjen e shokut ne duhet të shohim tek ai a gjenden: puna, sinqeriteti dhe mirësia përkundrazi nëse nuk gjenden këto atëherë prej atij mos prit punë të mbara.
Një fjalë popullore është “ Mos pyet për atë kush është, cilit fis i takon por pyet për shokun e tij me kë shoqërohet ” me këtë kuptohet se shoku ose të drejton në rrugë të drejtë ose në rrugë të keqe. Shoku i mirë atë qe ia dëshiron vetes ta dëshiron edhe ty por shoku i keq të ka zili nëse nuk e ndjek rrugën e tij, a nëse e ndjek rrugën e tij do të behësh i njejti, e përdor fjalorin e tij, bën trazira, fëlliqësira punë që nuk i kanë hije një njeriu dhe kur vjen në diskutim puna të thotë mos e harxho rininë tënde, mos e shkatërro atë, shih të kënaqesh, ai gjithashtu shqetësohet prej punëtorëve dhe i nençmon ato, mundohet që edhe tjerët t’i terheqë në greminë që ka rënë vetë.

Gjatë gjithë jetës tënde në qoftë se i tejkalove këto të dyja atëherë veç më ke filluar rrugën drejt suksesit, tani në dorë do të kesh dy armë vullnetin dhe punën.
Arma e parë para se cilës gjunjëzohen përtacia e tjera vepra të këqija është vullneti. Në qofët se e përdor vullnetin në punë të mira atëherë nuk duhet që të frigohesh, shoku i keq nuk mund të të mashtrojë, goja yte nuk do të përdor fjalë të pahijshme, sjellja jote nuk do të dëmtoj të tjerët.
Njeriu nuk mund të bëhet njeri me intelektin dhe dijen e tij por me vullnetin, vullneti është ajo që më
në fund të shpërblen.
Vullneti ëshët fuqia shpirtërore që e dallon njeriun jo vetëm nga gjallesat e tjera por edhe e ngritë në piedestalin më të lartë në mesin e njerëzve të ditur. Personalitetet e larta në histori pozitën e tyre e kanë fituar nëpërmjet vullnetit.
Ekzistojnë njerëz që nuk kanë shumë dituri, nuk mund të kuptojnë shpejtë por asnjërin nuk mund ta gjesh që ka vullnet të dobët.
Kjo, për arsye se suksesi dhe ngritja jane fryte te mundit, kurse vetë mundi është shprehje e vullnetit.
Vullneti nuk është vetëm kusht i suksesit ajo është edhe kusht i lumturisë. Njerëzit duke haruar se lumturia gjendet në mbrendinë e tyre, por ato mundohen ta gjejnë nëpër bare, kafene dhe argëtime tjera të ndryshme. Pra, lumturia nuk është si një arkë që mund të zbulohet me rënie të kazmës, por ajo është fortifikatë e cila nuk mund të fitohet vetëm me forcën e vullnetit dhe përpjekjes.
Puna është ajo që të sjell lumturi,pa punë s’ka lumturi.Ajo është shumë e fshehur në mbrendinë e lodhjes. Njeriu punon, mundohet dhe asnjëherë nuk ndien lodhje kur në jetën e tij ka rezultate pozitive. All-llahu xh.sh. në shumë ajete kur’anore e ka bërë obligim (farz) atë e ka barazuar ashtu sikur frymëmarjen që marrim, sikur ujin që pijmë dhe sikur ushqimin që e hamë.
Pse vallë i dha rëndësi të madhe punës? Sepse pa punë s’ka lumturi, ajo është bartës i suksesit.
Pra ne të bëhemi nga ato të cilët i kanë këto armë të fuqishme në dorë, të largohemi larg përtacërisë, larg shoqerisë së keqe që të shpien në humbje . Ne të shikojmë veten ashtu siç është i kënaqur All-llahu xh.sh. me ne dhe që të jemi edhe ne të kënaqur me vullnetin, punën dhe suksesin në jetën tonë në vazhdim Te punojmë për këtë botë sikur të mos vdesim kurrë, kurse të punojmë për botën tjetër sikur nesër është dita e fundit për ne.
Marur nga revista "Ikre" Revist e nxënësve të Medres "Isa Beu"
Melek Rushiti II-B
Paralelja e vajzave- Shkup

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: