islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Albert Einstein: Allah je Veliki

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
MesazhTitulli: Albert Einstein: Allah je Veliki   Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 29 May 2010 - 23:55

[url=[URL=https://redcdn.net/ihimizer/i/85490420.jpg/]Albert Einstein: Allah je Veliki 85490420[/URL

Neobjavljene misli Alberta Einsteina o islamu: Allah je Veliki

U prošlom broju Saffa prenijeli smo ekskluzivne informacije iz vodećih američkih medija o brojnosti i okolnostima prihvatanja islama od strane Amerikanaca. I ovaj put objavljujemo zanimljive i posebno vrijedne informacije o islamu. Za razliku od prošlog broja kada smo se bavili našom aktuelnom stvarnošću, ovog puta vraćamo se u davnu prošlost, u prvu polovicu prošlog stoljeća.

Naime, početkom prošlog mjeseca na internetu je objavljeno predavanje Karla Jaspersa, jednog od najpoznatijih njemačkih filozofa prošlog stoljeća, o naučnim stavovima i promišljanjima Alberta Einsteina, a koje je održao 1964. godine na Bajern radiju (oni koji su zainteresirani za navedeno predavanje isto mogu pogledati putem sljedećeg linka na web stranici www.youtube.com/watch?v=OKSQ7-ioENE&feature=player_embedded).

U nastavku prenosimo dio govora filozofa Karla Jaspersa u kojem on citira ekskluzivne izjave i razmišljanja Alberta Einsteina o životu i islamu. ''U 19. stoljeću dokazano je da sve živo u prirodi proizlazi samo od živog. Stari dokaz materije, prijelaz iz mrtvog u živo, do tada bez dileme prihvaćen, uspostavio se kao razočarenje. Ali, istovremeno je počelo novo premoštenje organske materije do tada nastajale iz živog. Hemičari su u laboratorijama proizveli sintetičko od anorganskih materija. Kao prvo, 1828., urea. Od tada se razvila moderna organska hemija i pronađen je neizmjerni organski materijal do najkompliciranijih molekula bjelančevina. Međutim, sve te materije jesu organske, ali bez života. Ipak, mnogi ne žele da odustanu od ideje da će se jednog dana, polazeći od živih supstanci sastavljenih od najvećih molekula bjelančevina, sam život moći proizvoditi iz materija. Ali to je nemoguće! Život nije samo komplicirana materija nego živo tijelo. Ono je beskonačno morfološki struktuirano, bolje od još kompliciranije hemijsko-fizikalne mašine koja bi radila vječno, a sastavljena od beskonačno malih neživih dijelova, ako bi se kao takva mogla i napraviti. A sam život nije samo živo tijelo nego bivstvovanje unutarnjeg i vanjskog svijeta u kojima svaki dan živi. Organi tijela, sistemi koji korisno rade, kao i nervni sistem itd., proizvedeni su za život, ali sami nisu život. Istraživači će pronaći i proizvesti još mnogo neočekivanih bioloških struktura. Ali, nikada neće moći stvoriti život. Veliki istraživači su predočili svoje znanje.

Einstein nije izgubio pogled za tajnom života od kada je učinio svoje astronomske i atomske korake. 1947. godine povodom svoje bolesti o kojoj je razmišljao, napisao je: ''Čudim se kako ova nevjerovatno komplicirana mašinerija uopće može da radi''. Osjećao je kako je samo neistražena i primitivna ova naša nauka. A 1952. godine, Einstein je napisao: ''Kada računam i kada vidim sićušnog insekta koji je sletio na moj list papira, onda osjećam nešto kao - Allah je Veliki, a mi smo siromašne kapi u cijeloj našoj naučnoj slavi''.

Moramo priznati da su ovakva razmišljanja Alberta Einsteina veoma zanimljiva. Nije nam cilj da ovim tekstom dokazujemo je li Albert Einstein bio musliman ili ne. Ne želimo da upadamo u grešku nekih ljudi koji su pošto-poto i nasilu pokušavali ''utrpati'' slavne ličnosti u okrilje islama. Ne, mi ne tvrdimo da je Einstein bio musliman, to ostavljamo između njega i Allaha Velikog. Međutim, veoma je zanimljivo čitati ovakva razmišljanja jednog od najpametnijih ljudi u historiji čovječanstva.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Albert Einstein: Allah je Veliki
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: