islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
ForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 [Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar Empty
MesazhTitulli: [Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar   [Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar EmptyFri 19 Jun 2015 - 2:20

[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar Ramadan-arab-touristss-605x370
17.06.2015 

Qyetaret e Stambollit kanë qenë të zënë ditët e fundit, pasi po pergatiten per ta pritur Muajin e Shenjte te Ramazanit. Ky muaj, i cili vecohet me agjerim, bamiresi, lutje dhe vetekontroll, shoqerohet me ritmet e zhurmshme te ketij metropoli, i cili ben me te veçante atmosferen.
Fetarisht, muaji i Ramazanit shenon zbritjen e Kur’anit profetit Muhamed (a.s) ne vitin 622, dhe prej ketu fillon kalendari islamik
Agjerimi i Ramazanit do te jete kenaqesi e miliona qytetareve te Stambollit, te cilet kane vendosur ta sfidojne urine dhe etjen ne keto dite te nxehta dhe te gjata vere.
[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar Asirlik-tatlarr
Ne Stamboll organizohen aktivitete te shumta, ku njerezit gjejne kenaqesi, si ne kohet e vjetra


Ramazani fillon neser me daten 18 qershor, ndersa taravite e para mbahen sonte ne mbremje, dhe vazhdojne gjate tere muajit te shenjte.
Te gjitha komunat e stambollit kane zhvilluar aktivitete per iftare te ndara per t’u sherbyer qindra njerezve ushqime nga me te ndryshmet, por edhe per tu dalur ne ndihme atyre qe jane ne nevoje.
Vetem komuna Uskudar do te sherbej rreth 7000 ifare rregullisht, dhe ate, ne nje atmofere te embel prane detit.
Ndersa komuna Zeytinburnu do te ofroj iftare te rregullta per 50.000 persona, per 30 dite me radhe.
Edhe furrat e bukes po pergatiten per specialitetin e Ramazanit, qe ne Turqi njihet si “pide”, nje lloj i vecante buke me fare te zeze, mjaft e popullarizuar ne Ramazan.
Hurmat jane nje tjeter simbolike e Ramazanit, dhe vijne ne treg ne forma te ndryshme, dhe cmime te ndryshme.
[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar Uskudarr
Ramazani, thone banoret e Stambollit, eshte mundesia me e mire te jemi afer njeri tjetrit, te leme anash hallet e perditshmerise, dhe te behemi bashke per te shijuar embelsine e besimit, unitetit dhe meshires. /MESAZHI/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Ramazani nëpër botë] Ramazani ne Stamboll, siç nuk keni dëgjuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Ramazani nëpër Botë-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: