islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
MesazhTitulli: [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit   [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 19 Jun 2015 - 19:39

Fjala Ramazan përbëhet prej pes harfeve (shkronjave) të Kur`anit famëlartë e ato janë
(R-M-D-A-N)
R-Nga rëja nënkuptojm rahmet (mëshirë)
M-Nga mimi nënkuptojm magfiret (falje)
D-Nga Dadi nënkuptojmë damman (garant për hyrje në xhennet)
A-Nga elifi  nënkuptojmë emnun (Sigurim për shpëtim nga xhehenemi)
N-Nga nuni nënkuptojm  Nur (Dritë për besimtarët dhe në varrë në ditën e mahsherit dhe urën e sirratit).
Nga e gjithë kjo del se agjëruesi i Ramazanit do të futet nën mëshirën e Allahut, Allahu xh.sh do ta fal atë për gabimet e bëra,do ti jep garant për futje në xhenent edhe atë në xhennetin apostafat për agjëruesit Er-Rejjan, do të ketë siguri për shpëtim nga xhehennemi, si dhe agjërimi do ti bëhet dritë në varrin e erët, në Ditën e Gjykimit  si dhe tek ura e siratit.
Këtë e vërtetojn edhe hadithet  në vijim.
"Ummetit tim i janë dhuruar pesë gjëra në Muajin e Ramazanit të cilat nuk i janë dhënë asnjë të dërguari para meje.
Njëra prej tyre është se Zoti i Madhëruar i shikon ata në natën e parë të Ramazanit, e atë që e shikon Ai nuk e dënon asnjëherë.*Mëshirë dhe siguri* 
E dyta është ajo se era e keqe e gojës së tyre në mbrëmje është më e mirë se aroma e miskut.
E treta është se engjëjt kërkojnë falje për ta çdo ditë e çdo natë. 
E katërta, se Zoti i Madhëruar e urdhëron parajsën kështu: "Përgatitu dhe zbukurohu për robërit e Mi sepse është afruar dita e pushimit të tyre në shtëpinë dhe zemërgjerësinë time nga lodhjet e kësaj bote". *Garant*
E pesta është se Zoti i Madhëruar i falë të gjithë natën e fundit. *Siguri* emnun
Njëri prej të pranishmëve e pyeti: "A është Nata e Kadrit"? Ai u përgjigj: "Jo, a nuk sheh se punëtorët kur i kryejnë punët i marrin shpërblimet (rrogat)." (Bejhekij).


"Kush agjëron Ramazanin me bindje dhe kënaqësi, i falen më-katet e bëra." (Buhariu, Muslimi dhe Ebu Davudi). *magfiret* (Falje)

All-llahu i Lartësuar e mbivlerësoi muajin e Ramazanit
Allahu i Lartëmadhëruar nga çdo gjë mbivlerëson atë që don Ai. Andaj ti përmendim ca prej tyre të cilat i ka mbivlerësuar Allahu xh.sh:

All-llahu xh.sh nga gjitha krijesat i ka veçuar njerëzit, e nga njerëzit i ka veçuar Pejgamberët, e në mesin e  Pejgamberëve ka vlerësuar ulul azmin. Siç ishin: Nuhi, Ibrahimi, Musa, Isa dhe Muhammedi a.s.
Në mesin e Ulul Azmit ka zgjedhur dhe ka vlerësuar Muhammedin a.s.
Nga melekët ka vlerësuar katër:  Xhibrilin,Mikailin,Munadin dhe Melekul -meut e nga këta e ka vlerësuar Xhibrilin a.s.
Nga librat e shpallur e ka vlerësuar Kur`anin Famëlartë, nga ummetet popujt e ka zgjehdur dhe vlerësuar Ummetine Muhammed mustafas a.s
Nga vendet dhe qytetet në sipërfaqe të tokës ka vlerësuar  Mekke, Medinen dhe Kudusi Sherifin.
Nga shpellat ka vlerësuar shpellën Hiraaa.
Nga muajt ka vlerësuar muajn Ramazan.
Nga Ditët ditën e Xhuma
Nga netët natën e Kadrit.

Duke u nisur nga kjo pamë  se ky muaj dallohet nga muajt tjerë....Por cilët janë ato veçuri, ndodhi që e dallojn këtë muaj nga tjerit muaj?

Vlerat, veçuritë që e dallojn Ramazanin nga Muajt tjerë si dhe ndodhit që kanë ndodhur në këtë muaj janë:


 • Agjërimi (Saum), i cili është veçuri e muajt të Ramazanit dhe si i till është farz jo si muajt tjer ku është vullnetar.
 • Zbritja e Kur`anit e cila është veçuri e muajt të Ramazanit të cilën e vërteton edhe Allahu xh.sh
 • Urdhëri për Dije e cila erdhi në muajn e Ramazanit në shpellën hira ajetet e para *Ikre*
 • Shpallet Pejgamber Muhammedi s.a.w.s dhe kjo është veçuri e këtij muaji.
 • Nata e Kadrit e cila është më e mirë se 1000 muaj është veçuri e Ramazanit pasi gjendet në Ramazan.
 • Fitorja e parë e besimtarve në Bedër *Lufta e Bedrit* e cila ndodhi në natën e 17 të  Ramazanit.
 • Çlirimi i Mekkes  (Qabes) po ashtu ishte veçuri e këti muaji.
 • Në këtë muaj u bë obligim sadekatul fitri.
 • Në këtë muaj në vitin 53 të hixhretit  muslimanët e cliruan rodesin.
 • Në këtë muaj në vitin 91të hixhretit muslimanët arritën në andaluzi.
 • Po në këtë muaj në vitin 92 pas hixhretit nën udhëheqjen e Tarik bin Zijadit Muslimanët e çliruarn spanjën.
 • Në këtë muaj në vitin 361 të Hixhretit  përfundoi ndërtimi i Univerzitetit  të shquar islamik El Az/har
 • Në këtë muaj në vitin 584 të Hixhretit Salahudin Ejjubi ngadhnjeu mbi kryqzatat.


Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: