islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!   [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:03

[Only admins are allowed to see this image]Nga: Mr. Rrahman Ferizi

1. Shëndet i ekuilibruar:

Qasja ndaj shëndetit kërkon një trajtim permanent të kujdesit dhe vetëkontrollit. Dihet se pastërtia e ajrit, ujit dhe ushqimit ndikojnë në mënyrë direkte në përmasat e shëndetit fizik dhe mendorë.

Mirëpo ashtu siç manifestohen simptomat e humbjes së vitalitetit dhe energjisë, në mungesë të ushqimit kualitativ, po ashtu konsumimi pa kontroll i ushqimit fast-food dhe hiperkalorik, mund të çrregullojë dy nivelet e metabolizmit bazal (anabolizmin- krijimin e makromolekulave nga mikromolekulat dhe katabolizmin-zberthimin e makromolekulave në mikromolekula) si komponentë relevante për një shëndet stabil.

Dukuria e konsumit të pa ndalur dhe pa kriter, mund të shkakton pasojat e hipervitaminozës ( obozitetin) apo mbipeshës, e cila është duke i goditur pjesën dërmuese të shoqërisë bashkëkohore, përkundër një pjese tjetër të shoqërisë e cila është duke gjetur vdekjen çdo ditë nga mungesa e ujit të pijshëm dhe ushqimit elementar, sidomos në vendet të cilat janë goditur nga lufta vrastare nga despotët modern dhe anashkaluar nga bota “ civilizuese”e cila ka mbyllur sytë para këtij gjenocidi me përmasa çnjerëzore. Andaj, ky Muaj, përveç që mund të ndikoj në përmirësimin e shëndetit, na theret që çdo ditë të përkujtojmë ata që janë privuar pa të drejtë nga ushqimi dhe vdesin nga uria.

2. Larg kontaminimit ideor:

Ashtu, siç ndikojnë në aspektin biologjik të njeriu, lloji i ushqimit dhe pijeve që konsumon, po ashtu edhe qasja vizuale dhe ideore, ajo çka shikon, mendon, flet dhe dëgjon Njeriu, mund të ndikoj në kohezionin e tij shpirtëror dhe ideor. Nëse ushqimi influencon në shëndetin psikofizik, po ashtu edhe fusha magnetike (aurora) e çdo njeriu e cila është unikate, mund të tkurret apo zgjerohet varësisht nga ambienti ideor dhe kulturor në të cilin qëndron apo jeton. Këtu përfshihen, shoqërimi, leximi, apo aktivitetet tjera subjektive apo objektive të cilat praktikohen gjatë përditshmërisë. Sot, sipas shkencës bashkëkohore një personalitet i suksesshëm, nuk vlerësohet vetëm në bazë të koeficientit të inteligjencës ( IQ) mirëpo edhe në bazë të koeficientit emocional ( EQ) i cili është kusht për një psikostabilitet dhe perspektivë universale. Andaj gjatë këtij Muaj, do të duhej të zgjeroheshin përmasat e vitalitetit ideor dhe shëndetit shpirtëror, të shtrihen kufijtë drejte hyjnores larg baltësisë dhe ultësisë së tokësores.

3. Kontinuitet në vetëkontroll:

Uni i Njeriut, ngjason me një anije në një det të trazuar nga batica dhe zbatica të vazhdueshme. Andaj për të synuar një jetë stabile, kërkohet energji e madhe kinetike për të “orientuar-drejtuar” drejtë qëllimit anijen e fatit, e cila natyrshëm posedon energji potenciale, levat e së cilës tërhiqen thuajse spontanisht nga rryma të fuqishme sa majtas e djathtas. Përveç, përcaktimit të cakut-qëllimit, përkufizimit fuqishëm në rrugën e nisur, kërkohet kontinuitet dhe vetëkontroll i orientimit, drejte fanarit i cili ndriçon në bregun e largët, gjatë ditëve me stuhi dhe netëve të zymta të jetës. Andaj, ky Muaj duhet të shërbej si fanar në rrugën e jetës, drejt shtigjeve të suksesit në ketë botë dhe podiumeve të parajsës ne Botën tjetër.

4. Moralitet i shëndetshëm:

Shëndeti nuk mund të definohet vetëm në aspektin biologjik, për të dalluar njeriun nga qeniet tjera të cilat i orienton instinkti, Krijuesi njeriun e pajisi me intelekt dhe arsye e cila e lartëson në piedestal të lart nëse respekton konditat dhe limitet hyjnore dhe humane. Andaj, ky Muaj, ka përveç tjerash qëllim të arsimoj dhe edukoj si një Institucion i moraleve te larta, i cili njeriun synoj ta përmirësoj fshehur dhe haptas, në kontestin individual dhe kolektiv, nga finesat rutinore deri në ligjet dhe rregullat e bontonit të një modeli që synon të përkryerën dhe i cili nuk ndalet nga vet-auditimi koherent. Ai i cili diplomon në këtë Institucion edukimi, mund apo do të duhej të shërbej si një kuadër serioz në mësonjëtoren e jetës.

5. Qëndrueshmëri në parime dhe ideale:

Njeriu, i cili misionin e jetës së tij mundohet të ia dedikon të mirës universale, shërbimit ndaj diturisë dhe humanizmin ndaj njerëzimit, posedon parime për të cilat sfidon interesin e tij personal përballë atij kolektiv, dëshirat e tij individuale para rregullave dhe dispozitave, egon e vetëpëlqimit para dhënies përparësi tjetrit, ndërsa veten e sheh gjithmonë si gur në ndërtesën e misionit të lart e jo në epiqendër të egocentrizmit. Andaj ky Muaj, përveç tjerash, synon prej njeriut të përpjekjet të arrij një personalitet parimor, i qëndrueshëm në parime, durimtar në sfida dhe prijatar në iniciativa dhe vepra madhore. Me fat kjo ditë e këtij Muaji të sakrificës e fitores, pas përpjekjes vjen gëzimi ndërsa pas lutjeve, përgjërimit e meditimi, ngadhënjen liria shpirtërore dhe paqja shoqërore.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: