islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty96%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 96% [ 270 ]
2.Vetëm Sabahun
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty0%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty0%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty0%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty1%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty2%[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
 2% [ 5 ]
Totali i votave : 280
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8325
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin Empty
MesazhTitulli: [Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin   [Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:22

[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin 200-150_1434968345Elizabeth Gowing

Do të vëreni shenjat e Ramazanit, muajit më të shenjtë nga të gjithë për myslimanët, nëse banoni në Kosovë, edhe në Prishtinë. Shenja më e dukshme është agjërimi i besimtarëve gjatë orëve të ditës. Ka më shumë njerëz që lëvizin me ngadalë, që kanë frymë më të thartë e që nervozohen më lehtë. Pastaj është ezani në aksham – i cili për pjesën më të madhe të vitit është vetëm sfond ekzotik për kafiçat e Prishtinës – e që tash bëhet diçka që pritet me kujdes.
Muajt e kalendarit islamik mund të jenë të njohur për ata që nuk janë myslimanë nëse kujtoni emrat e njerëzve të lindur në muajt Rexhep, Muharrem, Shaban ose Ramadan. Muajt nuk lidhen me kalendarin perëndimor, sepse kalendari mysliman është hënor. Prandaj, kur kam ardhur në Kosovë, Ramazani ishte në tetor dhe i është afruar verës secilin vit. Nga pikëpamja e agjërimit, kjo nënkupton që ka vite kur Ramazani është më shumë ose më pak i lehtë. Sivjet, me ditë të gjata dhe temperatura të larta, është i vështirë. Dhe, mendoja, ndoshta nuk është vit i mirë për mua që ta provoj agjërimin.
Agjërimi nuk është diçka që më vjen natyrshëm. Jo vetëm që më pëlqen ushqimi, por organizmi im duket se ka shumë nevojë për ujë. E rregullat e Ramazanit ndalojnë pirjen gjatë ditës – duke përfshirë edhe ujë edhe duhan. Ky ishte shqetësimi im kryesor.
Ta qartësoj që prej fillimit: unë jam turiste në Ramazan. Nuk jam myslimane, as nuk planifikoja të agjëroja tërë muajin. Por ajo që më ka detyruar të shtrihem në krevat si njeri i mjeruar ishte pjesërisht kurioziteti dhe pjesërisht ndjenja e mirësjelljes. Isha ftuar për iftar – shujta me të cilën përfundon agjërimi. Mendoja se nëse do të ulesha në orën 20:15 në një sallë me plot njerëz që kanë pasur uri tërë ditën dhe që pastaj ta ndaj përvojën e ngrënies dhe pirjes me ta, disi do të ishte mashtruese nëse unë do të kisha qenë duke u ngopur para një ore me çokollatë dhe pije të freskëta. Një ftesë për iftar shkon me agjërim. Dhe gjithashtu ndoshta është një shans për të kuptuar diçka për vetëmohimin, për tepricën, për atë se si menaxhojmë burimet tona dhe të botës.
Miqtë e mi më kanë ndihmuar që t’i kuptoj rregullat. U çova në mes të natës (rreth orës 02:30) që të ha shujtën e fundit dhe pastaj nuk kisha mundësi të ha më për 17 orë. Sipas traditës, zakonisht kjo është një shujtë me mish dhe një shoqe më sugjeroi që një alternativë vegjetariane mund të jetë me kikirikë. Por kur erdhi koha nuk mund të haja kaq shumë me kripë dhe asgjë më tepër se një pjeshkë. U fokusova në hidratim. Kam pirë vetë një shishe të tërë me ujë dhe kam rënë të fle me shumë brenga.
Droja doli e drejtë, sepse kur u zgjova, pas një nate të nxehtë, qysh atëherë kisha etje. Shkova në tualet herët në mëngjes dhe me siguri që atëherë humba të gjitha grumbullimet e ujit. E shikova kohën: kishte edhe 12 orë me diell për të kaluar. Fillova të mendoj për 600 milionë njerëz tjerë që i bashkëngjiten këtij privimi me dëshirë. Dyshova për atë se cilat janë qëllimet tona.
Por, ja çfarë mësova…
Nuk mund të them se kam arritur një gjendje të re shpirtërore dhe të mos kujdesem, si rezultat, për nevojat e trupit. Përafërsisht çdo tre minuta kam menduar për fontana, akull, limonadë, shishe në frigorifer… Por gjithashtu jam bërë më e vetëdijshme për trupin tim, duke u zbrazur. Pas çdo ore, derisa pështyma dhe urina bëheshin më bajat dhe zorrët bënin zhurmë me jehonë, kuptova dhe që një ditë do të zhdukem…
Kam menduar shumë për urinë dhe për skamjen. E di që shumë myslimanë shfrytëzojnë rastin gjatë Ramazanit t’u dhurojnë të varfërve ushqimin që nuk e kanë ngrënë, një shumë parash të barabartë etj. Më është kujtuar që simptomat e etjes dhe urisë, kureshtje për mua, janë diçka e përditshme për njerëz të tjerë në botë. Kam menduar për familje, madje edhe në Kosovë, që kanë uri çdo ditë dhe për të cilët ndjenja ime në zorrë nuk është një përvojë e jashtëzakonshme, por një rrezik i çdoditshëm.
Më ka bërë përshtypje ndjenja e bashkimit me atë se si shoqëria ime myslimane më ka dërguar mesazhe në “Facebook” duke më uruar agjërim të lehtë, duke u lutur në emrin tim që Allahu të ma pranojë agjërimin. Papritur jam ndier e mbështetur dhe si pjesë e një përvoje të përbashkët anembanë Kosovës, por edhe miliarda njerëzve myslimanë gjatë historisë dhe në tërë botën që e zbatojnë këtë obligim të shenjtë – njëra prej pesë shtyllave të fesë islame – jo vetëm për një ditë si eksperiment, por një muaj në tërësi, çdo vit të jetës së tyre, kur janë të shëndoshë dhe të rritur.
Kur erdhi koha, në fund të ditës, kam shijuar – thellësisht dhe si diçka të re – vlerën e ushqimit dhe pijes. Jemi ulur së bashku duke përfunduar agjërimin në mënyrë tradicionale, secili me pak ujë dhe një hurmë. Rreth tryezës të gjithë kemi ndier kënaqësinë e freskisë, kemi ndier sheqerin duke kënduar nëpër damarët tanë, kemi vërejtur njerëzit përreth duke u ringjallë, duke marrë frymë më lehtë. Dhe ishim mirënjohës për bereqetin – që kemi shumë; që kemi mjaft.Autorja është aktiviste e shoqërisë civile në Kosovë. Ajo agjëroi një ditë Ramazan për kureshtje, por nxori disa mësime nga etja dhe uria e saj.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Jo muslimanët dhe Ramazani] Një ditë agjërimi – Përshtypje nga një ndërkombëtare jomuslimane që provoi agjërimin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Ramazani nëpër Botë-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: