islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 [Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH Empty
MesazhTitulli: [Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH   [Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH EmptyThu 2 Jul 2015 - 0:54

[Only admins are allowed to see this image]Ramazani është muaji i durimit. Durimi, siç ka ardhur në një hadith, është sinonim i Ramazanit. Nesaiu transmeton në Sunen se Pejgamberi [alejhis salatu ves selam] ka thënë: Agjërimi i muajit të durimit dhe tri ditëve nga çdo muaj llogaritet agjërim i tërë kohës.”[1]
Ramazani me adhurimet e tij arrin të reflektojë durimin dhe esencën e tij më së miri. Kjo për shkak se ai, siç është thënë, të tri llojet e durimit, arrin t’i përmbledh gjatë një muaji. E dini, durimi ndahet në tri pjesë:
1) Durim për të adhuruar Allahun. Agjërimi nuk është tjetër vetëm se urdhër i Allahut, kështu që me të, realizohet kjo pjesë e parë e durimit.
2) Durim ndaj mëkatit, pra për të mos bërë mëkat. Përmbajtja e besimtarit nga ushqimi, pija, marrëdhëniet seksuale, e po kështu edhe përmbajtja nga fjalët e pista, hidhërimi, sharja, kacafytja, janë imazhe të durimit ndaj mëkateve.
3) Durim ndaj caktimeve të Allahut. Njeriu përballon urinë dhe etjen, duke patur parasysh gjithnjë se ato janë caktime të Allahut.
Në mënyrë që edhe praktikisht Ramazanin ta shndërrojmë në muaj durimi, sot në fokus do të kemi rëndësinë e këtij tipari dhe virtyti për besimtarin.
Sinonime në efekte pozitive
Durimi dhe agjërimi janë sinonime edhe për efektet e njëjta që kanë. Ato frenojnë egon, epshin, hidhërimin dhe çdo sjellje tjetër të pamatur. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] duke na folur për agjërimin, thotë: Agjërimi është mburojë, kështu që (besimtari) le të mos flet fjalë të pista dhe të mos bëjë verime injorante. E. Nëse ndodhë të provokohet (fizikisht) apo ngacmohet (verbalisht-shahet), atëherë le të thotë: Unë jam agjërueshëm! Unë jam agjërueshëm!”[2]
Pra, shihet qartë se efektet e agjërimit janë tamam durim.
Agjërimi dhe durimi sinonime edhe në shpërblim
Agjërimi dhe durimi kanë edhe një element tjetër që tregon se janë sinonime. Është shpërblim. Janë dy veprat e rralla, shpërblimi për të cilat është i pallogaritur. Thotë Allahu duke na folur për shpërblimin e durimtarëve:
…ndërsa të durueshmive u jepet shpërblimi i tyre pa masë!“ (ez-Zumer, 10)
Ndërsa Muhammedi [alejhis salatu ves selam] në një hadith kudsijj thotë duke cituar Allahun: Agjërimi më përket Mua dhe Unë shpërblej për të…”[3]
Durimi nuk është dobësi
Përkundrazi. Është tipar dhe virtyt i çmuar. Është gjëja që besimtarin e prezanton si të formuar. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka thënë: Besimtari që përzihet me njerëz dhe duron të metat – shqetësimet e tyre, është më i mirë se ai që nuk përzihet me ta dhe nuk duron të metat e tyre.”[4]
Kështu, të qëndrosh me njerëz, sidomos kur këtë e bën me qëllim të përmirësimit të tyre, edhe nëse ofendohesh nga ndonjë injorant, ose duron dhunën e ndonjë të marri, mos mendo se je nënvlerësuar. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] betohet se kjo nënkupton lartësim. Në një hadith të transmetuar nga Tirmidhiu qëndron: …dhe nuk ndodhë t’i bëhet padrejtësi e ai të durojë, e që Allahu të mos ia rrit nderin dhe krenarinë…”[5]
Kështu, nuk ka si durimi të mos jetë tipar i njerëzve të mëdhenj. Kur’ani na mëson se ka qenë tipar edhe i profetëve.
Ti (Muhammed) duro, ashtu sikurse duruan të dërguarit e vendosur…“ (el-Ahkaf, 35)
Durimi sekret i fitoreve
Durimi është çelës edhe për suksese në fusha tjera të jetës. Ai garanton fitoren sa herë që fjala kryesore i lihet atij. Allahu ka thënë:
Nëse ju përjetoni ndonjë të mirë, ata i dëshpëron ajo, e nëse ju godet ndonjë e keqe, ata gëzohen për atë. Po, në qoftë se ju bëheni të durueshëm dhe ruheni (mëkateve), dinakëria e tyre nuk do t’u dëmtojë aspak. Është e sigurt se All-llahu e ka në dorë atë që punojnë ata.“ (Ali Imran, 120)
Dhe prej tyre Ne bëmë prijës që me urdhrin Tonë udhëzojnë, pasi që ata (që i bëmë prijësa) ishin të durueshëm dhe ndaj argumenteve Tona ishin të bindur.“ (es-Sexhde 24)
Muslimi transmeton hadithin e Habbabit, i cili thotë: “Iu ankuam të Dërguarit të Allahut (për persekutimet nga idhujtarët), ndërkohë që ai kishte mbështetur kokën në një nga rrobat e tij nën hijen e Qabesë. Ne i thamë: A nuk do të kërkosh ndihmë për ne? A nuk do të lutesh për ne? Mirëpo ai tha: “Vërtet, tek ata (besimtarë) që kanë qenë përpara jush, merrej një burrë, hapej një gropë në të cilën e vendosnin atë. Më pas e merrnin sharrën, ia vendosnin në kokë dhe e ndanin në dy pjesë, pastaj ia rripnin mishin dhe lëkurën me krehër hekuri, por as kjo nuk e largonte nga feja e tij. Betohem në emër të Allahut, se Allahu do ta plotësojë këtë fe, saqë kalorësi do të udhëtojë nga San’aja deri në Hadremeut, duke mos patur frikë askënd përveç Allahut, apo ujkun për kopenë e vet, mirëpo ju nguteni.”
Përmbyllje
Durimi nuk do të jep frytet e tij nëse nuk trajtohet tamam si një adhurim. Pra, nëse nuk përfillen kushtet, atëherë, vlera e tij mund të humbet fare. Kështu, përmbylljen e kësaj ligjërate do të doja ta bëj me disa prej kushteve të durimit që garantojnë pranimin dhe shpërblimin për të:
1) Nijjeti. Që të durohet vetëm për hire të Allahut, ngase, nuk llogaritësh i fortë nëse nuk hakmerresh vetëm pse je frikacak. Allahu ka thënë:
Edhe ata që patën durim (ndaj të këqijave) për të fituar kënaqësinë e Zotit të tyre dhe që e falën namazin, dhe nga ajo me çka Ne i furnizuam ata kanë dhënë fshehtas e haptas dhe me të mirë e largojnë të keqen. Të tillët kanë përfundim më të mirë.“ (err-Rra’du, 22)
2) Durimi të jetë në kohën kur ti sprovohesh me diç. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka thënë:
Durimi është në momentet e para të goditjes – sprovimit.”[6]


[1] Albani thotë se është autentik.

[2] Buhariu.

[3] Transmetim unanim. Teksti është i Buhariut.

[4] Transmeton Ibni Maxheh ndërsa Albani thotë se është autentik.

[5] Albani thotë se është autentik.

[6] Transmetojnë Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ibni Maxheh.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e ramazanit] DURIMI SI RRUGË DREJT SHPËRBLIMIT TË MADH
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: