islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!   [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 12 Jul 2015 - 20:34

[Only admins are allowed to see this image]Muaji i Ramazanit është një muaj i mëshirës dhe shpërblimeve të panumërta nga Allahu xh.sh andaj edhe prej shenjave të mëshirës, shpërblimeve dhe drejtësisë absolute të Tij është edhe vetë nata e Kadrit.

Nata e Kadrit është një prej netëve teke brenda dhjetë netëve të fundit e që për rëndësinë e saj na mjafton vetë fjala e Allahut xh.sh ku thotë “Nata e Kadrit është më e mirë se njëmijë muaj”, po ashtu edhe një kaptinë e tërë është emërtuar me po të njëjtin emër. Pra, minimumi i shpërblimit të kësaj nate është 1000 muaj ose diku mbi 83 vite. E nëse e bëjmë një përllogaritje shumë të thjeshtë, duke shkuar çdo herë me vlerat minimale, duke marrë parasyshë mesatarën e jetesës së njeriut, në ditët tona, na del se njeriu nëse jeton deri në moshën 60 vjeqare i bie të agjërojë diku 40 vite pra 40 netë të Kadrit që do të thotë se mund të arrijë diku mbi 3300 vite adhurime, lexim të Kuranit, itikafe, sadaka, e shumë e shumë vepra të tjera.

Pra, drejtësia e Allahut xh.sh shfaqet pikërishtë këtu pasi që njerëzit në kohët e më hershme kanë jetuar shumë më gjatë se ne, siç kemi rastin e Nuhit a.s i cili vetëm thirrje ka bërë 950 vite e që do të thotë se kanë pas një jetë shumë më të gjatë se ne.
E keshtu mund të arrihet edhe përmbushja e asaj që na ka lajmëruar Profeti s.a.v.s se ne do jemi para popujve të tjerë në të shpërblyer, në ditën e Gjykimit, duke pas parasyshë jetëgjatësinë e tyre në krahasim me jetëshkurtësinë tonë, mund të konkludojmë se përparësia mund të na jepet vetëm me shanse të tilla siç është nata e Kadrit.

Andaj, jo kotë gjeneratat e më parshme kanë thënë se sikur të kërkohej edhe përgjatë tërë vitit do ia vlente për shkak të rëndësisë së saj.

Pa dyshim se për një natë kaq të rëndësishme dhe kaq madhështore do ngjallej kurreshtja tek secili prej nesh rreth asaj se çka duhet bërë për një shpërblim kaq të madh ashtu siç kishte ndodhë me Aishen r.anha e cila posa kishte dëgjuar për një natë të tillë dhe për rëndësinë e saj, pa u hamendur fare, e kishte pyetur Profetin s.a.v.s se çka kërkohej të veprohej nëse arrihet një natë e tillë?

Shumë normale që çdo njëri prej nesh do mendonte se do kërkohej angazhim i shtuar, adhurim me përkushtim, veprime të shumta dhe të mëdha pasi që është një natë jetësore por për çudi Profeti s.a.v.s u përgjigjë me një përgjigje shumë të thjeshtë por me një rëndësi të madhe.

Profeti s.a.v.s i tha Aishes r.anha se nëse e arrinë këtë natë atëherë thuaj “اللهم إنك عفو تحب العفو فاعفو عني (Allahume ineke afuwun, tuhib el-afuw, fe’fu anni)” që do të thotë “O Zoti ynë, Ti je falës e do faljen andaj më fal mua”. Pra, e tërë kjo natë, e përmbledhur në një lutje të vetme, është e ngritur mbi dy komponente kryesore, mbi dashurinë ndaj Allahut xh.sh dhe faljës së Tij.

E ndërsa prej urtësive që në vete ngërthen kjo lutje e përzgjedhur nga Profeti s.a.v.s për këtë natë jetësore do mund të cekim:
1- Përcaktimi i një prej emrave absolutë të Allahut xh.sh “El-Afuw” që do të thotë falës dhe shfirës i mëkateve.
2- Mendimi i mirë për Allahun xh.sh duke e cilësuar Atë si Krijues që e do faljen dhe me të dashurit e faljes do të thotë se e donë të mirën për krijesat e Tij.
3- Të ndjenjurit e mangësisë dhe mëkatit, si dhe të nevojës për falje nga ana e Allahut xh.sh.
4- Domosdoshmërinë e të penduarit pasi që njeriu kur e ndjenë barrën e mëkatit dhe të gabimit, të nevojës për falje dhe me mendimin e bukur ndaj Allahut xh.sh padyshim se do të gjejë për brenda tij nxitës dhe motive të mjaftuar për tu penduar sinqerishtë tek Allahu xh.sh.

E ndërsa ne, veçse, kemi hyrë në netët teke të këtij muaji të Ramazanit andaj nuk na mbetët gjë tjetër veçse të lusim Allahun xh.sh që të na e mundësojë arritjen e saj, pranimin e saj dhe të shtojmë sa më shumë lutjen e përzgjedhur nga vetë Profeti s.a.v.s enkas për këtë natë jetësore.

Autor: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: