islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet Empty
MesazhTitulli: [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet   [Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet EmptySun 12 Jul 2015 - 20:37

[Only admins are allowed to see this image]Ka një lloj ibadeti i cili në atë natë harrohet dhe lihet anash, ndërsa ka një vlerë shumë të madhe…

Të gjithë ne i dimë mirësitë e Natës së Kadrit. Vetë fakti se në këtë natë të bekuar filloi zbritja e Kuranit Fisnik, se në këtë natë meleku Xhibril, me një numër të madh të melekëve tjerë zbret në planetin tonë, se në këtë natë caktohet fati i njerëzve për vitin e ardhshëm, se në këtë natë ibadeti është më i mirë se muajt tjerë një mijë herë, tregon vlerën e madhe të kësaj nate e cila gjendet në dhjetë ditët e fundit të muajit të bekuar të Ramazanit.

Kjo është nata në të cilën ibadeti është shumë i vlefshëm, sepse kush e kalon këtë natë në ibadet (namaz, dhikr, lexim Kurani, lutje) do t’i falen mëkatet e kalueshme. Thamë se kjo natë është më e vlefshme se një mijë muaj. Namazi i falur në kët natë, është i vlefshëm sa 30 mijë namaze, kërkimi i faljes dhe dhikret tjera janë po aq të rëndësishme. Pra, çdo ibadet i kryer në Natën e Kadrit është sikur të bësh ibadet një mijë muaj, qoftë falja e namazit, dhikri, leximi i Kuranit etj… sepse i Madhërishmi thotë se Nata e Kadrit është më e vlefshme se një mijë muaj.

Mirëpo, ka një lloj ibadeti i cili në këtë natë lihet pas dore, nuk kryhet, respektivisht, njerëzit shumë dobët mendojnë për këtë. Para se ta përmendim, së pari të potencojmë se i Dërguari i Allahut na ka porositur që Natën e Kadrit ta kërkojmë në dhjetë netët e fundit të muajit të Ramazanit edhe atë në netët teke, edhe pse shumica e dijetarëve mendojnë se Nata e Kadrit është në natën e 27. Pra çdo natë nga netët teke të dhjetëditëshit të fundit të muajit të bekuar të Ramazanit mund të jetë Nata e Kadrit.

Transmetohet nga Aisheja r.a se i Dërguari i Allahut s.a.v.s ka thënë: ““Kërkojeni natën e Kadrit në netët tek të dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit.” (Buhariu).

Andaj çdo natë teke të dhjetë ditëve të fundit të Ramazanit duhet ta zbukurojmë me namaz nate, ku duhet të lexohet më gjatë nga Kurani, namaz ku në ruku dhe Razz do të qëndrohet më gjatë , pastaj duhet ta zbukurojmë me lutje, kërkim falje, lexim të kuranit, ata që nuk dinë të përsëritin ato sure që i dinë, pastaj të lutemi Allahun në mënyrë të përulur, të lutemi për falje të gabimeve, për prindërit, qoftë të gjallë apo të vdekur, të lutemi për fëmijët, familjen, për bereqet, për shërim nga sëmundjet dhe gjëra tjera që njeriu ka nevojë.

Mirëpo, siç thamë edhe më herët një lloj ibadeti, gjatë këtyre ditëve, një numër i madh i muslimanëve e harron, e ai është NDARJA E SADAKASË ATYRE QË KANË NEVOJË!

Po, një gjë shumë e madhe, sadakaja bën pjesë në ato vepra që Allahu i pëlqen më së shumti, ndërsa vlera e saj është e veçantë gjatë muajit të Ramazanit, sidomos gjatë Natës së Kadrit sikur edhe ibadetet tjera, siç është namazi. Pra, nëse ai që fal namaz në Natën e Kadrit shpërblimi i tij është sikur me falë namaz një mijë muaj, atëherë ai që në Natën e Kadrit ndanë sadaka prej një euro, tek Allahu do t’i shkruhet sikur me nda sadaka një mijë muaj nga një euro.

Po, kjo është vlera e sadakasë në Natën e Kadrit. Ndërsa e dimë mirë, se nëse ti e përkujton dikë që ka nevojë me sadaka, apo e ndihmon dhe e shpëton, dije se Allahu do të përkujtoj, do të ndihmojë dhe do të shpëtoj. E dini shumë mirë se kur dikush shpëton nga ndonjë ndeshje, thuhet: “sadakaja e ka ruajtur, sigurisht se e ka ndarë në vend të drejtë!” Nuk e ka ruajtur sadakaja por e ka ruajtur Allahu, sepse ai me sadakanë e tij ka shpëtuar dikë.

Për këtë, ja një sugjerim i vogël për ju që do t’ju jap shumë sevape në Natën e Kadrit.

Kështu para se të hyj pjesa e tretë e Ramazanit, ndajë së paku dhjetë euro apo edhe më shumë nëse ke mundësi, të cilat do t’i shpërndash në netët teke në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit. Nëse nuk duash të ndash para, mund të ndash edhe artikuj ushqimorë, të themi se për çdo natë mund të blejsh një qese me miell dhe ta ndash dikujt që ka nevojë.

Lusim Allahun e Madhërishëm të na nderoj me Natën e Kadrit. Allahumme amin.

Përktheu: Arsim Dauti

(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e Ramazanit] Në Natën e Kadrit shumica e harrojnë këtë ibadet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: