islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit Empty
MesazhTitulli: (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit   (Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit EmptySun 5 Jun 2016 - 20:03

Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit

Falemenderimet dhe Lavdrimet i takojn vetëm Allahut xh.sh Krijuest të vetëm sunduesit dhe mbykqyrësit të universit, Mëshiruesit dhe Mëshirbërist.
Allahun xh.sh e adhurojm dhe vetëm prej Tij ndihm dhe falje kërkojm.
Salavate dhe selame i dërgojm krijesës më dë dashur të Allahut xh.sh, më të ndershmit dhe më të moralshmit, mësuesit të njerëzis dhe vulës së Pejgamberis Muhammedit birit të Abdullahut dhe robit të Allahut s.a.w.s.
Salavatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij të ndershme dhe të morlashme, shokëve të tij besnik si dhe të gjithë atyre të cilët e kanë ndjekur e ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykymit.
“O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.” (El-Bekare, 183).

I respektuari xhemat, të jesh musliman do të thotë të jetosh në kënaqësi të shumta, në radhë të parë duke qenë rob i denjë i Allahut, për shkak se ta kesh Allahun në anën tende, do të thotë, gjithashtu, të jesh njeriu më i pasur dhe më i pushtetshëm në botë. Sipas një hadithi kudsi, thotë Muhammedi a.s. se Allahu i Madhërishëm ka thënë: “O robi im! Më kërko Mua që të më gjesh. Nëse më gjenë Mua, dije se ke gjetur gjithçka. E nëse më humbë Mua, dije se ke humbur gjithçka.” Pastaj, kënaqësi tjetër e këtyre ditëve është ndjesia jonë që ka krijuar pritja e Muajit të shenjtë të Ramazanit. Ja, kanë ngelë edhe ca ditë që të vijë midis nesh muaji më i bekuar, muaji i Kur’anit, muaji i Udhëzimit dhe i zhvillimit shpirtëror, muaji i revizionit tonë. Ardhja e tij vetëm se ka filluar të nuhatet, e ne, ndonëse për njëmbëdhjetë muaj rreshtë, të preukupuar me kenaqësitë e kësaj bote, kemi harruar ta mbushim shpirtin me aromën e adhurimit që ofron sofra e Allahut në Ramazan.
Të nderuar vëllezër, Ramazani vjen për të na pastruar dhe forcuar. Ai vjen, gjithashtu, për të na mësuar se të shesësh të ardhëshmen me të tashmen, dhe t’ia kthesh shpinën botës së amshueshme, duke u marrë vetëm me atë që është kalimtare, nuk është mençuri, por budallallëk.
Me rastin e kësaj hutbeje, do të doja që pjesën vijuese ta përmbledh me një prononcim të dijetarit të shquar Abdullah Drazit, i cili, duke biseduar me Hënën e Ramazanit, shprehet: “Eja, o Hënë e re e Ramazanit, eja dhe, për besimtarët, le të jetë ardhja jote mëshirë, përparim dhe vëllazërim. Eja, e sillu njerëzve argumentin e së vërtetës, në vend të argumentit të forcës, e vendos ligjin e pajtimit dhe të butësisë, në vend të ligjit të brutalitetit dhe dhunës. Eja dhe mbushe tokën me shkëlqim dhe paqe, pasi që është kapluar nga padrejtësia, dhuna dhe errësira. O hënë e re e Ramazanit, me dritën tënde dritëso tërë botën muslimane, dhe tek bijtë e saj lësho shkëndijat e frymëzimit me të cilat do të udhëhiqet në çdo vend dhe në secilin moment. Hënë e bekuar e Ramazanit, hyr në shtëpitë e Allahut dhe mbushi ato plotë nur e dritë, kurse dyert e tyre mbaji të hapura ditën dhe natën, ashtu që, në asnjë moment, të mos ngelin të boshatisura, pa namazlinj, pas lexues të Kur’anit, pa udhëzues dhe pa to që kërkojnë të udhëzohen. Vështroji vendtakimet e muslimanëve, vendtakime të pafrytshme dhe të parregullta, ku asnjë bisedë e hajrit nuk del prej tyre. Kërko prej tyre, në radhë të parë, të agjërojnë prej përtacisë, bisedave të pahijshme dhe të kota. Kalo pak nga tregjet dhe pazaret, në të cilat, shpesh, ndodhin grindje, zënka e mashtrime. Eja e ringjall marrëveshjen e imanit, ashtu që muslimanët të ulin nivelin e lakmisë. Hyr në vendbanimet e muslimanëve dhe jepu atyre atmosferën e ramazanit, duke i kujtuar, që të gjithë, për rëndësinë dhe dobinë e edukimit prej shpirtit të Kur’anit fisnik…”
Shumë i respektuari xhemat, Ramazani i ngjanë pranverës, ashtu sikurse pranvera i jep hijeshi dhe gjallëri natyrës, ashtu edhe muaji i agjërimit ngjall, me vlera e virtyte, jetën e bujshme të besimtarit. Tani është koha që ta gjejmë Allahun dhe të ulemi rreth sofrës së Tij. Kush jeton me Allahun sa është shëndosh e mirë, ai nuk do të brengoset kur një ditë do të takohet me Të. Sa keq për ata që kur do t’u vijë momenti i dorëzimit të shpirtit, do ta dëshirojnë atë që edhe Kur’ani e përshkruan: “Kur i vjen vdekja ndonjërit prej tyre, ai thotë: O Zoti im, më kthe, që të bëj vepra të mira në botën që po e lë. Kurrsesi! Me të vërtetë, kjo është një fjalë të cilën ai (kot) e thotë.” (El-Mu’minun, 90-100). Apo siç thotë në një sure tjetër: “Prandaj jepni prej të mirave që u kam dhënë Unë, para se t’i vij vdekja ndonjërit, e të thotë: “O Zoti im, sikur të më kishe lënë edhe një kohë të shkurtër në jetë, e të jepja lëmoshë dhe të bëhesha prej mirëve.” (El-Munafikunë, 10). Andaj, vëllezër e motra, është momenti i fundit që ne t’i ndezim shkëndijat e besimit dhe ta përgatisim vetveten për ta pritur sa më këndshëm dhe me plotë dashuri muajin e bekuar të Ramazanit, e t’i themi: Eja e lëshoi rrezet hyjnore në dritaret e hapura të zemrave tona!
Këshilla agjëruesit dhe mos agjëruesit për ramazan:
1. Vendosmeria e besimtarit qe te perfiton maksimumin e ketij muaji
2. Lutje e besimtarit Zotin per shendet te plote ne kete muaj, qe te kryej te gjitha obligimet.
3. Venia e nje orarit, per disa adhurime vullnetare ne kete muaj.
4. Per te pasurit: Venia e nje programi per shtruarjen e iftareve familjeve te varfera, qe edhe sofra e tyre te jete e begatshme ne ramazan.
5. Rregullimi i raporteve familjare dhe me te afermit e tjere.
6. Ne cdo veture ( makine ) te nderrohen kasetat dhe CD – te nga kenget e ndryshme ne CD me ligjerata fetare, lexim Kurani, ilahi etj.
7. Keshilloji te tjeret sa ke mundesi, per berjen e veprave te mira dhe te vyeshme.
8. Venia e nje programi vetvetes, per pune qe kane dobi familja jote dhe besi mtaret e tjere.
9. Adhurimet e perbashketa ne familje si : Iftari i perbashket, syfyri, namazi i nates, lutjet per nevoja te ndryshme etj.
10. Sadake ( lemoshe ) ditore per nevojtaret per cdo dite te ramazanit, qofte edhe nese eshte e vogel.
11. Largimi nga mekatet qofshin edhe te vogla, qe te mos e demtojne agjerimin tone.
12. Mos i le vaktet e namazit, ( edhe nese nuk agjeron me arsyetim ), dhe kujdesu per namazin me xhemat ne xhami.
13. Mos e le agjerimin pa ndonje arsyetim te madh, sic eshte semundja, udhetimi, shtatezenia,etj.
14. Edhe nese nuk agjeron ( qofte edhe pa arsye ) mos dil te hash publikisht, sepse kjo shkakton hidherim te madh te Zoti.
Nëse i bëjm këto veprime do të kemi një ramazan të begat ku na presën shpërblime nga Allahu xh.sh dhe do të fitojm shumë edhe në këtë jetë si shëndet,respekt, bujari,afërsi.dashuri dhe lumturi.
Zoti ua mundesofte agjerim te lehte dhe te pranueshem.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Teme islame) Mirë se vjen Hëna e ramazanit, o pranvera e shpirtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: