islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
16032019
MesazhAnalizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Downlo10Nga merzia e madhe për rastin e djeshëm u deshtë me ju kthyer Kuranit Famelartë ati ku gjen prehje dhe qetësi shpirti i besimtarit si dhe në hadithet e Pejgamberit s.a.w.s I cili eshte shembelltyra jonë, ndjeva një qetësi në shpirtë kur u mundova ta analizojë një ajet dhe një hadith të Pejgamberit a.s.w.s, kuptova se këtu ka një urtësi që vetëm Allahu xh.sh e di.
Ajeti I Kur'anit: "Ata duan ta shuajne dritën e Allahut me gojat e tyre, po Allahu e plotëson (e perhap) dritën e vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët." (Es-safat,8)
Hadith I Pejgamberit s.a.w.s: "Me të vërtetë Allahu do ta ndihmojë fenë (Islamin) edhe me një njeri mëkatarë (gjunahqarë)". [El Mexhmeul Kebir Tabarani]
Si dhe fjala e teroristit kur është pyetur se a i urren muslimanet? Është pergjigjur:
"Burrat dhe gratë myslimane q jetojnë në vendet e veta të lindjes? Jo. Muslimanët që zgjedhin për të bërë invadim në vendin tonë dhe për të zëvendësuar njerëzit tane po. Ata nuk i dua."
"Të vetmit myslimanë që vërtetë i urrej janë të konvertuarit, ata nga populli ynë që ia kan kthyer shpinën popullit të vet, kulturës së vet, traditës së vet dhe që u bënë tradhëtarë t gjakut e t racës së vet. Ata I urrej është përgjigjur si.!!
Duke lidhur ajetin e kur'anit dhe hadithin e Pejgamberit s.a.w.s kuptojmë se; edhe pse pabesimtaret mundohen me ofendime, shpifje,malltretime,dezinformata,etiketime,me vrasje, e lloj lloj mënyra, ta zhdukin islamin nuk do të mundin, ngaqë atë e ka garantuar Allahu xh.sh, ndërsa Allahu xh.sh do të dergoje njerëz qofshin ata edhe gjunahqarë të shkatërruar, me ndonjë fjalë që hedhë siq bëri ai i karikaturave, me ndonje montazhë siq bënë ata të 11 shtatorit (kullave binjake) apo me një terror siq bëri teroristi dje. Allahu dëshiron diçka siq mund të konkludohet:

  1. Zgjimin e myslimanëve dhe bashkimin e tyre ngaqë, vetem kur ndodhë diqka ne bëhemi bashk nga perçarjet e mëdhaja, dhe vetëm kur vdes dikush na kujtohet se kemi me vdekë e mos hapemi sysh shumë me këtë botë.
  2. Allahu dëshiron që nëpërmes këti rasti të del në shesh e vërteta se kush në të vërtetë është terrorist, edhe pse nuk e pranojnë! Por, ja që pikërisht me inçizim direkt, gjë e cila më parë nuk ka ndodhur. Edhe pse jan munduar sa me parë ta fshinë por më kotë! Miliona e miliarda sy e kanë parë dhe nga sot mendojnë ndryshe!
  3. Fjala e terroristit nxjerrë në pah çdo gjë kush e kupton?! Ai dhe të gjithë që sulmojn islamin kanë një dhimbje se mos po e pranojnë të gjithë islamin, dhe bëjnë lloj lloj montime e etiketime. Një gjë të vogël e stermadhojnë kur bëhet fjalë për një musliman! Një mizë me e shkel, flitet nga një javë apo 10 ditë ndersa, kur vriten muslimanët nga "terrorista krishter" aspak nuk tregohet ose vec pak,dhe menjëherë mundohen ta zhdukin mos bjere ne sy por Allahu do ta rrealizon qëllimin e Tij.

Nësë për një rast të montum siq ishte 11 shtatori ku shumë analist e kanë vërtetuar gënjeshtrën dhe montimin, e pranuan islamin me mijra njerez?! Çka do të ndodhë me rastin e djeshit ku miljona sy e kanë parë direkt duke sulmu ne xhami pa asnjë lloj montimi?!
All-llahu e dinë çdo msheftësi dhe çdo urtësi...Shehidat janë në xhennetet e Tij. 
Ata kanë qenë roberit e Tij. Kur I mer nuk pyet njeri.
E ne per ta shpreh merzine ate qe Allahu na ka mesuar e themi:
"Te Allahut jemi dhe tek Ai do te kthehemi"
Shkruajti: Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! :: Komentet

No Comment.
 

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: