islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyYesterday at 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
22032019
MesazhLajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë 20190375


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

March 22, 2019

    Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka dërguar një kërkesë në adresë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe organizatave tjera rajonale dhe ndërkombëtare, që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit dhe luftës kundër Islamofobisë, raporton Anadolu Agency (AA).
Në Stamboll të Turqisë u mbajt takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të OBI-të, takim i thirrur me rastin e sulmeve terroriste në Zelandë të Re të premten e kaluar.
Pas takimit u publikua një deklaratë e përbashkët në të cilën thuhet se terrorizi nuk ka fe, ndërkohë është theksuar se akte të tilla terroriste, pavarësisht se ku dhe kur ndodhin dhe pavarësisht asaj se kush është ekzekutuesi i tyre, në asnjë mënyrë nuk mund të justifikohen.
Takimi ka përshëndetur edhe vizitën e zyrtarëve të lartë turq në Zelandë të Re, ku ishin të pranishëm zv/presidenti Fuat Oktay dhe ministri i Jashtëm, Mevlüt Çavuşoğlu, të cilët me urdhër të presidentit Recep Tayyip Erdogan vizituan atë vend menjëherë pas sulmit terrorist.
Kjo siç u tha, ishte një mesazh i qartë i solidaritetit me familjarët e viktimave dhe me popullin e Zelandës së Re.
OBI përshëndet qëndrimin e qeverisë së Zelandës së Re, të kryesuar nga kryeministrja Jacinto Ardern, e cila dënoi ashpër sulmin terrorist, mbështeti bashkësinë muslimane në atë vend dhe u solidarizua me familjet e viktimave.
Siç u theksua në deklaratë, solidariteti i treguar nga i gjithë opinioni i Zelandës së Re meriton lëvdatat më të larta.
“Bordi Ekzekutiv i OBI-t mbështet plotësisht vendosmërinë e Zelandës së Re për të hetuar në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente sulmet terroriste të cilët u zbatuan bashkë me manifestet e sëmura të mbështetura nga qarqe të ndryshme djallëzore”, thuhet në deklaratën e përbashkët.
OBI shpreson që ndëshkimi i terroristëve do të ngushëlloj familjet e viktimave.
“Këto sulme terroriste ndaj xhamive dhe qendrave shoqërore, si dhe vrasja e muslimanëve edhe njëherë nxjerri në dritë pasojat çnjerëzore dhe të tmerrshme të islamofobisë”, thekson OBI.
Sipas deklaratës së përbashkët, nevojitet që aktorët ndërkombëtarë në të gjitha nivelet të kërkojnë masa gjithëpërfshirëse dhe sistematike.
“Të gjitha vendet që kanë komunitete dhe pakica muslimane dhe emigrantë, thirren të përmbahen nga politikat dhe praktikat të cilat e lidhin Islamin me terrorizmin, ekstremizmin dhe kërcënimet ndaj shoqërisë. Vendet apelohen të mos kufizojnë të drejtat dhe liritë themelore të muslimanëve, duke përfshirë respekt për lirinë fetare”, thuhet mes tjerash.
OBI u dërgon apel shteteve të ndalojnë çdo lloj të diskursit, përpjekjeve apo aktiviteteve të cilat promovojnë, inkurajojnë ose shkaktojnë armiqësi ndaj muslimanëve apo poshtërimin e Islamit dhe të muslimanëve.
Në mënyrë që secili individ apo grup të mbrohet nga urrejtja dhe dhuna që për bazë ka fenë, si dhe për të mbrojtur të gjitha objektet fetare, u bë thirrje që në përputhje me ligjin, normat dhe standardet ndërkombëtare të miratohen ligje ose të bëhet mbindërtim i kornizave ligjore.
Bordi Ekzekutiv i OBI-t i bëri thirrje Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut dhe Komisionerit për të Drejtat e Njeriut të Këshillit të Evropës të themelojnë observatorë për monitorimin dhe raportimin e urrejtjes, armiqësisë dhe dhunës fetare.
OKB-së, organizatave tjera ndërkombëtare dhe rajonale i’u bë thirrje që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit kundër islamofobisë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë :: Komentet

No Comment.
 

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: