islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" Empty
MesazhTitulli: Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar"   Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" EmptyFri 22 Mar 2019 - 17:29

Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" 71735 Hudbe e Xhumas 22.03.20019 Islamischen Verein Frankenthal
Ligjerues Ilaz ef Salihi Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar"

Falemendermet dhe Lavdrimet i takojn vetëm Allahut xh.sh,Krijuesit të gjithësisë Ati që e dinë atë që shfaqen dhe nuk shfaqet që dihet dhe nuk dihte,meret dhe nuk meret me ment,Ati i lutemi për udhëzim,falje,shpetim.

Salatet dhe selamet tona më të përzemërta ia detikojm krijesës më të dashur të Allahut xh.sh më të ndershmit dhe më të moralshmit,mësuesit të njerëzisë vulës së Pejgamberisë Muhammedit birit të Abdullahut dhe robit të Allahut.

Salatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij shokët e tij dhe gjithë besimtarët kudo që gjenden deri Ditën e Gjykimit.

Xhemat i nderuar! Gjendemi në Ditën më madhështore Ditën e xhuma ku pikërisht sotë një javë vllezër dhe motra tona u vranë pikërishtë në shtëpi të Allahut nga ku udhëtuan për knaqësinë e përhershme xhennetin e Allahut dhe fituan statusin e shehidit status ky i ngritur tek Allahu.

Të ndershëm vllezër! Edhe pse kaloi një javë nga ajo ngjarje që na shkatëroi zemrat,edhe pse mediat tona më nuk e përmendin e mediat kundra neve prej ditës së parë nuk e kanë pδrmendur siq duhet dhe nuk e kanë dënuar siq duhet, dhe me të shpejtë e kan fshirë nëpër rjetet sociale që mos të shihet ngaqë vetëm muslimani duhet të quhet "terrorist" askush tjetër, por në zemrat e çdo muslimani dhembja është e freskët sikur të kishte ndodhur dje apo sot.

Nga merzia e madhe për rastin e javës së kaluar u deshtë me ju kthyer Kuranit Famelartë ati ku gjen prehje dhe qetësi shpirti i besimtarit si dhe në hadithet e Pejgamberit s.a.w.s I cili eshte shembelltyra jonë, ndjeva një qetësi në shpirtë kur u mundova ta analizojë një ajet dhe një hadith të Pejgamberit a.s.w.s, kuptova se këtu ka një urtësi që vetëm Allahu xh.sh e di.Ajeti I Kur'anit:
 
 "Ata duan ta shuajne dritën e Allahut me gojat e tyre, po Allahu e plotëson (e perhap) dritën e vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët." (Es-safat,8)

Hadith I Pejgamberit s.a.w.s: "Me të vërtetë Allahu do ta ndihmojë fenë (Islamin) edhe me një njeri mëkatarë (gjunahqarë)". [El Mexhmeul Kebir Tabarani]

Si dhe fjala e teroristit kur është pyetur se a i urren muslimanet? Është pergjigjur:"Burrat dhe gratë myslimane që jetojnë në vendet e veta të lindjes? Jo. Muslimanët që zgjedhin për të bërë invadim në vendin tonë dhe për të zëvendësuar njerëzit tane po. Ata nuk i dua."Të vetmit myslimanë që vërtetë i urrej janë të konvertuarit, ata nga populli ynë që ia kan kthyer shpinën popullit të vet, kulturës së vet, traditës së vet dhe që u bënë tradhëtarë t gjakut e të racës së vet. Ata I urrej është përgjigjur.!!

Duke lidhur ajetin e kur'anit dhe hadithin e Pejgamberit s.a.w.s kuptojmë se; edhe pse pabesimtaret mundohen me ofendime, shpifje,malltretime,dezinformata,etiketime,me vrasje, e lloj lloj mënyra, ta zhdukin islamin nuk do të mundin, ngaqë atë e ka garantuar Allahu xh.sh, ndërsa Allahu xh.sh do të dergoje njerëz qofshin ata edhe gjunahqarë të shkatërruar, me ndonjë fjalë që hedhë siq bëri ai i karikaturave, me ndonje montazhë siq bënë ata të 11 shtatorit (kullave binjake) apo me një terror siq bëri teroristi javën. Allahu dëshiron diçka siq mund të konkludohet:Zgjimin e myslimanëve dhe bashkimin e tyre ngaqë, vetem kur ndodhë diqka ne bëhemi bashkë nga perçarjet e mëdhaja, dhe vetëm kur vdes dikush na kujtohet se kemi me vdekë e mos hapemi sysh shumë me këtë bot
Dhe kjo doli të ndershëm vllezër, siq edhe e keni parë kanë ndodhur një sërë rastesh në favor të islamit siç janë:

 1. Rethimi dhe mbrojtja e xhamive nga jo muslimanë të kapur dorë përdore.
 2. Menjëherë nga dita e nesërme filluan të vizitohen xhamijat nga jo muslimanët dhe të vendosen lule për shehidat.
 3. Filluan të kthehen në islam me të madhe ku menjëherë të shtunën 350 veta nga Zelanda e re hzrën në islam.
 4. Menjëherë të diellën shkun qindra Zelandez u bashkuan në xhami në faljet e namazit për ti parë muslimanët si falen.
 5. Komandantja e policis pranoi islamin dhe përshendeti me selam muslimanët dhe me falenderimndaj Allahut xh.sh.
 6. E gjithë policia e qytetit shkuan nëxhami me Kurana në dorë msonin mbi islamin.
 7. Shoqata e ciklistve sotë dhe çdo xhuma është zotuar se çdo të xhuma do të bëjnë rroje para xhamisë nga sulmet eventuale.
 8. Një prift suedez i ka kritikuar shumë botën ku është lexuar me miljona her me fjalët ironike "Shumë të këqij janë muslimanët" nga që njëri më dhuroi një vezë të freskët,tjetri më përcjelli me makinë ngaqë unë e kisha makinën e prishur, njëri ndihmon njëshokun e tij duke i dërguar për të ngrënë çdo ditë, kur do të bëhemi ne suedezët të këqij kështu?
 9. Nga e gjithë bota ka filluar me të madhe kthymi në islam për çdo ditë postohen musliman të ri.
 10. Në mes të zelandës u thirë ezani me autoparlantë që kurrë më parë nuk ka ndodhur.


Gjithashtu Allahu dëshiron që nëpërmes këti rasti të del në shesh e vërteta se kush në të vërtetë është terrorist, edhe pse nuk e pranojnë! Por, ja që pikërisht me inçizim direkt, gjë e cila më parë nuk ka ndodhur. 
Edhe pse jan munduar sa me parë ta fshinë por më kotë! Miliona e miliarda sy e kanë parë dhe nga sot mendojnë ndryshe!Fjala e terroristit nxjerrë në pah çdo gjë kush e kupton?! Ai dhe të gjithë që sulmojn islamin kanë një dhimbje se mos po e pranojnë të gjithë islamin, dhe bëjnë lloj lloj montime e etiketime. Një gjë të vogël e stermadhojnë kur bëhet fjalë për një musliman! Një mizë me e shkel, flitet nga një javë apo 10 ditë ndersa, kur vriten muslimanët nga "terrorista krishter" aspak nuk tregohet ose vec pak,dhe menjëherë mundohen ta zhdukin mos bjere ne sy por Allahu do ta rrealizon qëllimin e Tij.

Nësë për një rast të montum siq ishte 11 shtatori ku shumë analist e kanë vërtetuar gënjeshtrën dhe montimin, e pranuan islamin me mijra njerez?! Çka do të ndodhë me rastin e javës së kaluar ku miljona sy e kanë parë direkt duke sulmu ne xhami pa asnjë lloj montimi?! Do të vazhdojnë edhe më shumë  pranimet e islamit siq është duke ndodhur,All-llahu e dinë çdo msheftësi dhe çdo urtësi...

Shehidat janë në xhennetet e Tij. Ata kanë qenë roberit e Tij. Kur I mer nuk pyet njeri.E ne per ta shpreh merzine ate qe Allahu na ka mesuar e themi:
                                                            "Te Allahut jemi dhe tek Ai do te kthehemi"

Allahu ju shperbleft per postimin.
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar" 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Hudbe e Xhumas 22.03.2019 Islamischen Verein Frankenthal-Tema:" Urtesia e ndodhisë së javës së kaluar"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Kërce tek: