islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty97%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 97% [ 184 ]
2.Vetëm Sabahun
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty1%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty1%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty0%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty1%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty1%Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 189
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe Empty
31032019
MesazhMuslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe

Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe 20190108 Kur’ani i shkruar me dorë që i përket shekullit 14 dhe që ndryshe njihet si “Libri i artë” për shkak se në shkrimin e tij është përdorur bojë ari i cili ndodhet në bibliotekën e xhamisë në fshatin Çepintzi në rajonin Smolyan të Bullgarisë në kufi me Greqinë vlerësohet si pasuria më e madhe e këtij fshati.
Ky fshat musliman me 3.600 banorë rrëzë maleve Rodop, e ruan si sytë e ballit Kur’anin që i përket shek.14 dhe në të cilin fjalët “Allah” janë të shkruar me bojë ari.
Kryeplaku i fshatit, Hayri Brahimbaşev, në një deklaratë për Anadolu Agency (AA) thotë se kjo vepër e mbetur që nga periudha Osmane është pasuria më e madhe e fshatit.
Brahimbaşev tha se në bibliotekën e xhamisë ka dorëshkrime shumë me vlerë, ku më i rëndësishmi prej tyre është Kur’ani i shkruar me dorë të cilin e cilësojnë si “Libri i artë”.
“Ky libër unik që ne përpiqemi ta mbrojmë si sytë tanë, ne si muslimanë dëshirojmë që të trashëgohet dhe të jetë amanet i fëmijëve tanë”, tha Brahimbaşev.
Pasi ka vënë theksin se çdo fjalë “Allah” në Kur’an dhe zbukurimet e faqeve janë bërë me bojë ari, Brahimbaşev tha se në bibliotekën e xhamisë gjithashtu ka 400 libra të shkruara me dorë dhe mbi 800 libra të filozofisë, astronomisë, fikh-ut (jurisprudencë islame), oratorisë dhe historisë.
“U jemi mirënjohës të parëve tanë që u kanë lënë brezave të ardhshëm vepra të tilla të rëndësishme të cilat kanë arritur t’i ruajnë edhe gjatë periudhës komuniste që ndalonte fenë në Bullgari. Në bibliotekën tonë ka shumë libra fetarë të vlefshëm që janë 200-300 vjeçarë. Ndërsa Kur’ani i artë, i cili është restauruar me përpjekjet e ekspertëve, është pasuria jonë më e madhe”, tha Brahimbaşev.
Ndër të tjera Brahimbaşev ka shpjeguar se të gjitha veprat në bibliotekë janë dhuruar plotësisht nga popullata e rajonit pas përfundimit të ndërtimit të xhamisë në vitin 1999 dhe se në mesin e librave që ruhen me kujdes ndodhet edhe një Kur’an me kopertinë të mbuluar me lëkurë dreri të cilin nuk kanë mundur ta përcaktojnë se cilët viteve i përket.
Duke shtuar se popullsia e fshatit Çepintzi shtohet çdo ditë e më shumë derisa shumë banorë të fshatrave në Bullgari emigrojnë nëpër qytete, Brahimbaşev tha se “Ne jemi njerëz që jemi mbërthyer ngushtë me fenë, me tokën tonë. Ne u kushtojmë rëndësi gjërave tona të shenjta dhe i mbështesim ato me punën tonë”.
“Islami, feja e vetme që nuk devijon nga thelbi i saj”
Üseyin Madanski, një nga banorët e fshatit që ka punuar në të kaluarën në minierat e fshatit ka theksuar se zhvillimi i qëndrueshëm i fshatit, popullsia e të cilit rritet gjithnjë e më shumë është për shkak të lidhjes së tij me fenë.
“Unë kam parë të gjitha bekimet e jetës sime nëpërmjet besimit tim. Islami është feja e vetme që nuk ka devijuar nga thelbi i saj”, tha Madanski i cili ndërton faltore, çezma dhe ura krahas shtëpisë së tij që e ka ndërtuar me pëpjekjet e tij dhe të miqve.
Ai thotë se dëshira e tij më e madhe është të shkojë në Crying or Very sad. “Vazhdimësia e fesë sonë është obligim i çdo muslimani. Sepse kjo fe nuk të mëson të keqen”, tha Madanski.
Ndërsa edhe Raif Kutzev që ka marrë pjesë në ndërtimin e xhamisë ka bërë të ditur se kjo xhami do të qëndrojë në këmbë edhe në të ardhmen dhe se me respektin e popullit të fshatit për të kaluarën ajo do të jetë simboli i shpresës për të ardhmen.
Po ashtu edhe Halil Merin i cili në fshat ka ardhur si dhëndërr nga Qiproja tha se qetësia në fshat rrjedh nga përkushtimi i njërës ndaj feve dhe traditave. “Si një i huaj ata më kanë pranuar si vëlla edhe mua. Jam shumë i lumtur këtu”, thotë Merin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe :: Komentet

No Comment.
 

Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Mozaik-
Kërce tek: