islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyYesterday at 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty97%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 97% [ 183 ]
2.Vetëm Sabahun
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty1%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty1%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty0%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty1%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty1%Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 188
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit Empty
MesazhTitulli: Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit   Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49

Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit 20190109 Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit, ka konkluduar një studim kontrovers, pavarësisht se janë më aktivë se mishngrënësit.
Një studim i bërë nga Universiteti Mjekësor në Graz të Austrisë zbuloi se dieta vegjetariane, për shkak se krakterizohet nga konsumimi i ulët i yndyrnave të pangopura dhe kolesterolit, pasi përbëhet më së shumti me fruta, perime dhe drithëra, mund të jetë shkak për shfaqjen e kancerit, alergjive dhe sëmundjeve mendore si depresioni dhe ankthi.
Studimi përdori të dhëna nga Qendra Kërkimore e Shëndetit në Austri duke ekzaminuar zakonet e të ushqyerit dhe stilit të jetës mes mishngrënësve dhe vegjetarianëve. 1320 subjekte u krahasuan në bazë të moshës së tyre, gjinisë dhe statusit socio-ekonomik ku u përfshinë 330 vegjetarianë, 330 persona që e hanin mishin, por dhe shumë fruta e perime, 330 konsumatorë normal, por që e hanin më pak mishin dhe 330 persona që e konsumonin mishin në sasi të madhe. Doli që vegjetarianët konsumonin më pak alkool dhe kishin indeks më të vogël trupor, por ishin në gjendje të varfër mendore dhe fizike në përgjithësi.
Pjesëmarrësit e tjerë që hanin më pak mish kishin praktika të varfra të shëndetit, si shmangia e vizitave tek doktori për kontrolle apo vaksinime.
Në përfundim të studimit u konkludua: “Rezultatet thonë se, të rriturit austriakë të cilët konsumojnë një dietë vegjetariane janë më pak të shëndetshëm (në termat e kancerit, alegjive dhe çrregullimeve mendore), kanë një cilësi më të ulët të jetës dhe kërkojnë më shumë trajtime mjekësore”.
Pas këtij studimi, pati pretendime se në këtë mes ishte industria e mishit e cila kishte investuar për daljen e këtyre rezultateve. Koordinatorja dhe epidemiologia  Nathalie Burkert është shprehur: “Jemi distancuar nga këto pretendime, pasi janë keqinterpretim i të dhënave tona. Ne gjetëm që vegjetarianët vuajnë më shumë nga astma, kanceri dhe sëmundjet mendore se njerëzit që ushqehen rregullisht me mish, por ne nuk mund ta themi me siguri që ky është shkaku dhe këto janë efektet. Duhet të bëhen studime të mëtejshme që t’u japim përgjigje të plota disa pyetjeve”. 

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Shëndetësi-
Kërce tek: