islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty97%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 97% [ 184 ]
2.Vetëm Sabahun
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty1%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty1%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty0%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty1%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty1%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 189
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
MesazhTitulli: *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*   *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 20:01

[Only admins are allowed to see this link]
Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve, Krijuesit të gjithësisë, të Gjithmëshirshmit Mëshirëplotit.
Paqja dhe lavdërimi i Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamedin, familjen, shokët e tij, dhe të gjithë ata që pasojnë rrugën e tij, deri në ditën e fundit.

Dije, o musliman, se Allahu i Lartësuar prej urtësisë së Tij, ka dalluar në vlerë disa krijesa ndaj të tjerave; disa vende nga vendet e tjera; disa ditë nga të tjerat; disa muaj nga të tjerët. E prej tyre, ka dalluar muajin e bekuar Ramazan nga muajt e tjerë.

Andaj, duke qenë se jemi në prag të këtij muaji të bekuar, është e udhës të flitet rreth disa vlerave të këtij muaji dhe agjërimit të tij, duke u bazuar në tekstet kuranore dhe thëniet profetike.
Prej këtyre vlerave:

1) Ramazani është muaji në të cilin ka zbritur Kurani i Madhërishëm, fjala e të Madhit Zot, libër i bekuar, udhëzues për njerëzimin.
Allahu i Lartësuar thotë:

*"Muaji Ramazan është që në të zbriti Kurani, që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqaruesi i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë".* (El Bekare: 185)

Pra, ky muaj është muaji i Kuranit, është e pëlqyer leximi i Kuranit në të sa më shumë, sepse kjo ishte edhe tradita e Xhibrilit alejhi selam, ku zbritte nga qielli çdo natë në Ramazan dhe ia lexonte Kuranin të Dërguarit tonë Muhamedit (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!).

2) Në këtë muaj është një natë e cila vlen më shumë se një mijë (1000) muaj, e ajo është nata e Kadrit.
Allahu i Lartësuar thotë:

*"Nata e kadrit është më e mirë se një mijë muaj.*
*Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) zbresin engjëj dhe shpirti (Xhibrili) për secilën çështje.*
*Ajo (natë) është paqe deri në agim të mëngjesit."* (El Kadr: 3 - 5)
Atij që falet në këtë natë me besim e shpresë tek Allahu, do t'i falen gjynahet e kaluara.

I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë:
*"Atij që falet në Ramazan (namaz nate apo teravi) me besim e shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara"*.

3) Në këtë muaj hapen dyert e Xhenetit, mbyllen dyert e Xhehenemit.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë:

*"Kur të vjen Ramazani, hapën dyert e Xhenetit dhe mbyllën dyert e Xhehenemit dhe lidhen (prangosen) shejtanët".*

4) Në Ramazan Allahu i Lartësuar liron nga zjarri i Xhehenemit çdo natë një grup njerëzish mëkatarë.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Allahu liron nga zjarri grup njerëzish, dhe atë çdo natë (të Ramazanit)".*

5) Agjërimi i muajit Ramazan me sinqeritet, është shkak për faljen e gjynaheve të kaluara.
Pejgamberi ynë Muhamedi (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Atij që e agjëron Ramazanin me besim dhe me shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara".*

Me *besim* d.m.th: duke besuar Allahun dhe pejgamberin e Tij, dhe duke vërtetuar obligueshmërinë e agjerimit.
Me *shpresë* d.m.th: duke kërkuar shpërblim me këtë agjërim.

6) Era e gojës së agjëruesit është më e mirë tek Allahu se aroma e miskut (parfumit).
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Pasha Atë që në dorën e Tij është shpirti im, era e gojës së agjëruesit është më e mirë tek Allahu se sa aroma e miskut; Allahu thotë: ka lënë ushqimin, pijen e epshin e vet për shkak Timin"*.

7) Shpërblimi i agjërimit shumëfishohet pa kufi, Allahu i Lartësuar e ka veçuar atë nga veprat tjera.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Çdo vepër e bijve të Ademit shumëfishohet, një e mirë sa dhjetë sosh, deri në shtatëqind sosh, Allahu i Madhëruar tha: Përveç agjërimit, ai është për Mua, dhe Unë shpërblej për të"*.

8) Agjërimi është mburojë dhe pengesë ndaj gjynaheve dhe zjarrit të Xhehenemit.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Agjërimi është mburojë, andaj agjëruesi nuk shan, as nuk fyen, e nëse dikush e sulmon apo e fyen atë, le t'i thotë dy herë: Unë jam agjërueshëm!"*.

Kuptimi: është *mburojë* nga gjynahet e mëkatet e mundshme, e po ashtu mburojë nga zjarri i Xhehenemit, sepse ai që u largohet mëkateve në realitet i është larguar dënimit, gjegjësisht zjarrit të Xhehenemit.

9) Agjëruesi, me agjërimin e tij përfiton dy gëzime: njërin kur të bëjë iftar, dhe tjetrin kur të takojë Allahun. I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Për agjëruesin janë dy gëzime, kur të bëjë iftar gëzohet me të, dhe kur të takojë Allahun gëzohet me agjërimin e tij"*.

Në një transmetim tjetër:
*"Kur të takojë Allahun dhe i jep shpërblimin e agjërimit, gëzohet me të"*.

10) Në Xhenet gjendet një derë e quajtur "Rejan", e cila është e dedikuar vetëm për agjëruesit.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Vërtet, në Xhenet është një derë e quajtur Rejan, në të futen agjëruesit Ditën e Gjykimit, nuk futet në të përveç se ata, u thuhet: Ku janë agjëruesit? Dhe futen në të, e kur të hyjë i fundit prej tyre mbyllet dhe nuk futet në të askush tjetër"*.

11) Falja e namazit (qoftë teravi apo namaz nate) gjatë Ramazanit i fal gjynahet e kaluara.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Atij që falet gjatë Ramazanit (namaz nate apo teravi) me besim e shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara"*.

Këto hadithe (thënie profetike) janë të sakta dhe tregojnë vlerën e madhe që ka muaji i bekuar Ramazan dhe agjërimi i tij, andaj përgezohu o besimtar me ardhjen e këtij muaji dhe mundohu të jesh prej atyre që garojnë në vepra të mira gjatë këtij muaji, si: agjërim, namaz, lexim Kurani, dhikër - përmendje të Allahut, sadakë, lutje, pendim, etj.

Lus Allahun e Madhërishëm të na mundësojë agjërim të lehtë, të na pranojë atë dhe të gjitha veprat e mira që i bëjmë gjatë këtij muaji, të na i fal gjynahet dhe të na bëjë prej të pranuarve, amin!

(E huazuar)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: