islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty96%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 96% [ 270 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty0%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty0%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty0%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty1%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty2%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 2% [ 5 ]
Totali i votave : 280
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8325
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
MesazhTitulli: [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh   [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50

[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh 20191017 Për njeriun janë fitorja dhe humbja.
Njeriu, ose ecën andej nga Zoti e drejton dhe fiton xhenetin, vendin e lumturisë së përjetshme, ose devijon dhe e humbet atë.
Ardhja e njeriut në këtë botë për t’u provuar, realizohet vetëm një herë në jetë.
Ndaj, duke u treguar të zgjuar, duhet të përpiqemi me gjithë fuqinë që kemi të shtojmë veprat e mira në këtë botë.
Ç’të mbjellësh në këtë botë, atë do të korrësh në botën tjetër.
Miqtë e Allahut e kanë vlerësuar këtë botë, si vendin e mbjelljeve dhe botën tjetër si vendin e korrjeve.
Në tefsirin “Ruhulbejan”, është tregimi i një skllavi, që bëhet shkak të zgjohet dhe të shpëtojë i zoti i tij.
Është shumë e vështirë të kthesh në rrugë të drejtë një njeri që jeton në kryengritje dhe shkujdesje.
Por, të përpiqesh të udhëzosh një njeri, që të hyjë në rrugë të vërtetë, është një vepër shumë e vyer dhe me shumë shpërblime.
Le ta përmendim këtë tregim që jep mësime shumë domethënëse dhe shton vullnetin për kumtesë në fe:
Tregohet se në Belh, një njeri i tha shërbëtorit që të mbillte grurë.
Ai mbolli elb.
Kur erdhi koha e të korrave, i zoti pa që ishte mbjellë elb, pyeti menjëherë shërbëtorin për arsyen.
Shërbëtori, duke bërë sikur nuk po e kuptonte se përse kishte ndodhur ashtu, dha një përgjigje prej naivi:
-Zotëri, mbolla elb me qëllim që të dalë grurë.
Zotëria, duke menduar se shërbëtori po tallej me të, i tha i nxehur:
-O budalla! Ke parë ti ndonjëherë që të mbillet elb dhe të korret grurë?
Shërbëtori, i cili kurrë nuk ia kishte bërë fjalën dysh të zotit dhe që kish treguar gjithnjë kujdes dhe kishte punuar shumë për të, po përpiqej me çdo kusht të shpëtonte dhe të thoshte të vërtetën.
Kur mendoi se ishte koha e duhur, dha një përgjigje të tillë, që aty e tutje ndryshoi gjithçka:
-Atëherë, o zotëri! Si shpreson se do të meritosh mëshirën e Zotit, ndërkohë që i kundërvihesh gjithnjë Atij?
Pas kësaj përgjigjeje, i zoti u shtang i tëri.
Kjo ishte një fjalë e vërtetë, qortuese dhe që ndikon thellë në brendësinë e njeriut.
Shërbëtori ishte i vetëdijshëm dhe i sinqertë me sjelljet e tij.
Duke ndikuar që zotëria i tij të zgjohej, dëshironte me gjithë zemër që ai të shmangej nga kundërvënia ndaj Allahut.
I zoti u ndikua shumë nga kjo përgjigje, e ndjeu veten fajtor dhe nisi të pendohej.
Iu mbështet Allahut dhe i bëri istigfar Atij, duke u penduar për kryengritjet që i kishte bërë Atij prej vitesh.
Pastaj, i dha lirinë skllavit të vet, që kishte dhënë këtë përgjigje kaq domethënëse, që u bë shkak të zgjohej dhe të shpëtonte.
Adhe ai edhe i zoti arritën shpëtimin.
Ja pra, përpjekja që tregohet për të shpëtuar një njeri!
Ja pra, kujdesi që tregohet për kumtin islam!
Ja pra, mençuria dhe zgjuarsia!
Mbi të gjitha, qëllimi i pastër!
Pastaj, sinqeriteti, zgjuarsia dhe përpjekja!
Dhe pastaj, me këtë metodë, të përgatisësh zemrën që të ta pranojë Zoti!
Çfarëdo që të ketë mbjellë njeriu në këtë botë, atë do të korrë në tjetrën.
Bota është ara e ahiretit.
Në arë duhet të mbjellësh gjëra të mira.
Duhet të krijosh miqësi për hir të Allahut dhe duhet nisur rrugëtimi drejt Tij.
Në “Ruhulbejan”, lidhur me veprat e mira dhe sjelljet e bukura, në et-Tevilatun-Nexhmijje, thuhen këto:
“Për njerëzit e imanit dhe të veprave të mira do të ketë një shpërblim të përshtatshëm me sinqeritetin dhe bukurinë e veprave.
Me disa nga veprat e mira arrihet në xhenet dhe në qoshqet e tij.
Këto janë ibadete fizike, që bëhen me qëllim të mirë.
Me disa nga veprat e sinqerta arrihet tek Allahu.
Ato janë ibadete shpirtërore.
Të kërkosh sinqeritetin dhe të vërtetën.
Sinqeritetin në tevhid.
Të heqësh nga zemra dashurinë për këtë botë.
Të heqësh dorë nga gjithçka tjetër përveç Allahut.
Të drejtohesh nga Allahu, me tërë qenien tënde.
Të dorëzosh tek një murshid vullnetin tënd, i cili të shpie tek e përsosura, tek sinqeriteti dhe tek e vërteta,
Ta përqafosh fort atë dhe të mos mashtrohesh nga dëshirat e kota.
Sepse ai që mbjell elb, kurrë nuk do të korrë grurë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: