islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 KARAKTERI I JEHUDËVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 1 Jun 2010 - 18:33

Tregon Vehb bin Munebbeh:

Isa a.s. del të shëtisë nëpër tokë, atë e shoqëron një jehudi. Ai i
kishte dy bukë me vete, ndërsa Isa a.s. vetëm një. Isa a.s. i thotë
jehudisë: “T’i bashkojmë ushqimet tona?” Po, - tha jehudija. Mirëpo, më
vonë, kur e kuptoi se Isa a.s. e kishte vetëm një bukë, u pendua.

Isa a.s. u ngrit dhe filloi të falej.

Jehudia, i cili ishte bashkudhëtar, e ha njërën bukë.Pasi që e përfundon Isa a.s. të falurit, fillojnë ta shtrojnë ushqimin në tryezë. Isa a.s. i thotë: “Ku është buka tjetër?”

- Jo, ka qenë (e kam pasur) vetëm një bukë.

Isa a.s. e ha njërën bukë, shoku i tij bukën tjetër dhe e vazhdojnë rrugën.

Gjatë rrugës ndalen nën hijen e një lisi. Isa a.s. i thotë: “Ta
kalojmë natën dhe të flemë sonte nën këtë lis”. Jehudia pranoi. Dhe
ranë në gjumë. Në mëngjes jehudia, kur u zgjua, ishte verbëruar. Isa
a.s. i tha: “Çka mendon sikur të ta kthejë shikimin, a do të më
falënderoje?” Po, - i tha jehudia. Atëherë Isa a.s. ia lëmoi sytë e tij
dhe i erdhi shikimi. Atëherë Isa a.s. i tha: “Pashë Atë që ta ktheu
shikimin! A e ke pasur edhe një bukë? Jahudia i përgjigjet: - Betohem
në Zotin se e kam pasur vetëm një bukë. Isa a.s. hesht. Duke udhëtuar e
sheh një Dhabij (kaproll) duke kullotur. Isa a.s. e thërret, e ai vjen.
E prenë, e përgatisin dhe e hanë. Pastaj Isa a.s. i thotë kaprollit:
“Me emrin e Allahut ngjallu!”. Dhe kaprolli ngjallet. Atëherë ai thotë:
“Subëhanallah!”. Isa a.s. i thotë: “Pashë këtë argument që po e sheh!
Kush e hëngri bukën e tretë. Ai u përgjigj se nuk ka qenë, pos një
bukë! Vazhdojnë rrugën dhe gjatë rrugës nevojitej të kalohet një lumë i
madh, i cili nuk e kishte urën. Isa a.s. e merr për dore jehudinë dhe e
kalon lumin pa u lagur. Atëherë ai thotë: “Subhanallah!” Isa a.s. i
thotë: “Pash këtë argument që po e sheh, kush e hëngri bukën e tretë?”
Ai thotë: “Për Zotin nuk ka qenë, pos një bukë”. Vazhdojnë rrugën,
derisa arrijnë në një fshat të madh, ku në periferi të atij fshati i
gjejnë tre topa të mëdhenj të mbushur me ar. Isa a.s. tha: “Një top ari
më takon mua, një ty dhe një i takon atij, i cili e ka ngrënë bukën e
tretë. Atëherë jehudia thotë: “Po unë e kam ngrënë bukën e tretë derisa
ti flije”. Isa a.s. i thotë: “Po t’i jap që të tre topat e arit”, dhe
largohet e ndahet prej tij. Pasi që topat e arit ishin të rëndë, ai nuk
mundi t’i barte. Aty pranë kalojnë tre njerëz dhe e mbytin atë, dhe ia
marrin topat e arit. Dy prej tyre i thonë të tretit: “Shko në qytet dhe
na sill ushqim”. Ai u nis për në qytet. Ata dy që mbetën merren vesh,
që kur ai të kthehet, ta mbysin dhe t’ia marrin arin. Ai, i cili kishte
shkuar të merrte ushqim në qytet thotë në vetvete: “Ushqimin do ta
helmoj dhe do t’i mbys që të dy, kështu do t’i marr që të tre topat e
arit”. Dhe ashtu veproi, siç e kishte mësuar shejtani.

Kur u kthye me ushqim të helmuar, ata e hanë pasi që e mbysin,
ndërsa, pastaj, edhe vetë vdesin pranë topave të arit. Isa a.s. shkon
aty dhe kur i sheh që të katërt të mbytur pranë arit. Sinjalizoi me
gisht dhe iu tha havarijunëve, të cilët ishin me të: “Kështu lakmia e
kësaj bote ju bën juve, andaj kini kujdes dhe ruajuni!”


KARAKTERI I JEHUDËVE 20100601183241252_awgewgtanx

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 18 Nov 2010 - 19:45

KARAKTERI I JEHUDËVE 483844
Me fal vella Bujamin ky postim veç eshte postuar nga vellau jone Admin Albi. Keshtu qe Tema te fshihet.
Me respekt nga vellau i juaj ne Islam Subhan'Allah

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 18 Nov 2010 - 19:53

Subhan'Allah shkruajti:
KARAKTERI I JEHUDËVE 483844
Me fal vella Bujamin ky postim veç eshte postuar nga vellau jone Admin Albi. Keshtu qe Tema te fshihet.
Me respekt nga vellau i juaj ne Islam Subhan'AllahMe respekt vëlla ska problem .. vellau juaj ështe i kuptueshem .respektoj rregullat Es selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
selami
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
selami

Numri i postimeve : 109
Data e regjistrimit : 19/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : lyon franc

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 21 Nov 2010 - 2:49

tregim shum i mir dhe me vler Allahu ju shperbleft per postim,

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KARAKTERI I JEHUDËVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: