islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
EZANI EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
EZANI EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
EZANI EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
EZANI EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
EZANI EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
EZANI EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
EZANI EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
EZANI EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
EZANI EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
EZANI EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
EZANI EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
EZANI EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
EZANI EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EZANI EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EZANI EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
EZANI EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
EZANI EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
EZANI EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
EZANI EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
EZANI EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
EZANI EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
EZANI EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
EZANI EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
EZANI EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
EZANI EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
EZANI EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
EZANI EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
EZANI EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 EZANI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

EZANI Empty
MesazhTitulli: EZANI   EZANI EmptySun 13 Jun 2010 - 17:07

"Dhe kush eshte me fjale mire se sa ai qe fton drejte Allahut,qe punon miresi..."(Fussilet,33)


Besimtare te nderuar!

Poeti yne i shquar Mehmed Akif Pejani lutej keshtu:

Shpresa e shpirtit tim kjo eshte O Perendi:
Te mos prek dore qafiri gjoksin e tones Xhami!
Keto ezane,deshmia e tyre baze e fese
Gjithmone le te kumbojne mbi faqe te atdhese!


Ezani eshte ftese per themelimin e fese,per faljen e namazit,eshte nje ftese qe eshte shendruar thuajse ne simbol te Islamit.
Ezani eshte nje sunet i forte qe arine shkallen e vaxhibit.Xhebraili e ka kenduar ezanin naten e Mi'raxhit,kur Pejngamberi a.s eshte derguar ne Kudus dhe kur u priu ne namaz shpirtrave te engjujve dhe te pejngambereve.

Kur vinte koha e namazit ,Pejngamberi a.s i drejtohej Bilallit me keto fjale:"Ngrihu O Bilall e na qetso me kensim ezani!"
Ezani eshte nje thirje e shenjte qe e shpalle madhrine e Allahut dhe Pejngamberin e Muhamedit a.s,i njofton qiejt dhe boten me keto te verteta.Zemrat e gjejne prehjen kur degjojne fjali sublime qe prekin thelle ne shpirtin e njeriut.Poeti i permendur me larte thote:

Hapsiren kjo jehone duke e tronditur:
Kesule e mermert e varit t'Javuzit eshte dridhur.

Nga kjo jehone qe e trondit malin,gurin,token dhe mermerin ik bile edhe shejtani.Lidhur me kete Muhamedi a.s ka thene:"Kur kendohet ezani per namaz,djalli i hidhruar ik deri ne vendet ku s'e degjon ate(ezanin).Kur perfundon ezani kthehet.Kur kendohet ikameti prap ik,e kur perfundon ai prap kthehet!"

Per t'u bere pjesmares ne sevapet e ezanit,duhet qe t'i perserisim fjalet e muezinit.
Respekti ndaj ezanit duke e degjuar ate eshte urdher fetar.Nje nga detyrat tona eshte qe thelle t'i besojme kuptimet sublime qe lexohen nga vendet me te larta te xhamive tona dhe te sillemi ne perputhshmeri me to.


Te lutemi o Zot na forco imanin dhe nga minaret tona mos na e mer ezanin!amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ EZANI 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EZANI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: